krzyz-na-strone.png
Trzecia edycja Akademii Wiara-Kultura-Nauka.

Inspirujące spotkanie z teologiem i biblistą ks. prof. Waldemarem Chrostowskim w ramach Akademii Wiara-Kultura-Nauka w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach

17 marca 2025
Zapraszamy do udziału w wykładzie organizowanym w czwartek, 20 marca w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Odpowiedź na fundamentalne pytanie „Krzyż – śmierć czy życie?” przybliży wybitny biblista, ks. prof. Waldemar Chrostowski, podczas wykładu w ramach Akademii Wiara-Kultura-Nauka. Wstęp jest wolny.

Wielki Post to czas refleksji nad tajemnicą życia i śmierci, która podjęta zostanie w ramach Akademii Wiara-Kultura-Nauka. Temat wykładu „Krzyż – śmierć czy życie?” przybliży uczestnikom spotkania wybitny biblista, ks. prof. Waldemar Chrostowski podczas spotkania zaplanowanego na 20 marca o godzinie 17. w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. To niezwykła okazja, by posłuchać autorytetu w dziedzinie teologii i egzegezy biblijnej oraz wspólnie zastanowić się nad znaczeniem krzyża w kontekście wiary i kultury.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski to teolog i biblista, specjalizujący się w egzegezie Starego Testamentu. Jest autorem licznych publikacji, w tym takich dzieł jak: „Dekalog”, „Rozmowy Jerozolimskie. Dlaczego zginął Mesjasz?”, „Prawda, Chrystus, judaizm”, „Ojcze Nasz” czy „Kobiety w Piśmie Świętym”. Jego dorobek naukowy został uhonorowany Nagrodą Ratzingera oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

krzyz.jpg [89.84 KB]

Akademia Wiara-Kultura-Nauka – przestrzeń refleksji i dialogu

Akademia Wiara-Kultura-Nauka to inicjatywa Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, która łączy tradycję akademicką z żywym dialogiem między wiarą, kulturą i nauką. W duchu europejskiej tradycji uniwersyteckiej jest to miejsce spotkań intelektualistów, ludzi sztuki, mediów i nauki. Organizowane wykłady i dyskusje pozwalają pogłębiać wiedzę oraz inspirować do poszukiwania prawdy. Trzecia edycja Akademii Wiara-Kultura-Nauka, kontynuuje cykl poświęcony klasycznym wartościom: prawdzie, dobru i pięknu. Po zeszłorocznych „Obliczach Piękna” nadszedł czas na zgłębianie prawdy – tej, która pozwala budować dobre życie, kwestionować fałszywe przekonania i odkrywać głębsze znaczenie kultury i nauki.

W roku akademickim 2024/2025 zaplanowano cykl wykładów, które poruszą zagadnienia kluczowe dla współczesnego człowieka, przybliżą prawdy o świecie i człowieku oraz otworzą przestrzeń do dyskusji. Patronat nad Akademią sprawuje Biskup Kielecki ks. dr Jan Piotrowski, a jej Ambasadorem i Mecenasem jest firma EPRD Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego Sp. z o. o.

Więcej informacji w mediach społecznościowych Akademii: FACEBOOK, INSTAGRAM oraz w serwisie YOUTUBE 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Polecane aktualności
19 marca 2025
Profesor Leszek Mądzik, przez lata związany z Targami Kielce, był obecny niemal na każdej edycji Wystawy Sacroexpo organizowanej w kieleckim ośrodku. Wnosił unikatową wrażliwość i refleksję nad sacrum w sztuce, pozostawiając głęboki ślad w sercach uczestników wydarzenia. Jako jeden z członków Kapituły Medalu Per Artem Ad Deum miał istotny wpływ na promowanie najwybitniejszych artystów łączących sztukę z duchowością.
16 stycznia 2025
Prezes Zarządu Targów Kielce, dr Andrzej Mochoń, oraz biskup Marian Florczyk spotkali się w Watykanie z prefektem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, kardynałem José Tolentino Calaça de Mendonçą. Podczas spotkania w siedzibie Dykasterii podpisano list intencyjny zacieśniający współpracę między Targami Kielce a Dykasterią.
15 stycznia 2025
Spotkanie prezesa zarządu Targów Kielce dr Andrzeja Mochonia z kardynałem Gianfranco Ravasim oraz z biskupem Marianem Florczykiem w Rzymie, było okazją do rozmowy na temat roli medalu Per Artem Ad Deum w kontekście promowania kultury i sztuki. Podkreślano znaczenie tego wyróżnienia i możliwości kontynuowania wyjątkowej tradycji przyznawania nagrody w Targach Kielce pod Patronatem nowej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.
02 grudnia 2024
W Seminarium Misyjnym Redemptoris Mater w Rzymie zorganizowano uroczystość wręczenia medalu "Per artem ad Deum" współinicjatorowi Drogi Neokatechumenalnej - Kiko Argüello. W spotkaniu, które odbyło się w niedzielę, 1 grudnia uczestniczyli m.in. kardynał Grzegorz Ryś metropolita łódzki, artyści współpracujący z Kiko, a także jego najbliżsi przyjaciele. Wydarzenie uświetnił występ Orkiestry Drogi Neokatechumenalnej.
27 listopada 2024
Wśród 500 najsilniejszych polskich marek znalazły się Targi Kielce, uplasowane w towarzystwie takich gigantów jak H&M, Philips, Visa czy MasterCard. To wynik corocznego badania medialności marek w Polsce, przygotowywanego przez magazyn „Press” we współpracy z PSMM Monitoring & More.
21 listopada 2024
Laureat medalu Per Artem Ad Deum 2023 - Ojciec Anselm Grün w krótkiej rozmowie odpowiadał na pytania dotyczące jego twórczości literackiej, a także duchowości i roli Kościoła we współczesnym świecie. Zaznaczył, że poszukiwanie Boga może przyjmować różne formy i podkreślił, jak ważne jest piękno w chrześcijaństwie. Rozmowę przeprowadzono w Opactwie Münsterschwarzach.
18 października 2024
Nagrodę Per Artem Ad Deum pod patronatem watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji wręczono w jednym z najważniejszych klasztorów benedyktyńskich z ponad 1200letnią historią – w Opactwie Münsterschwarzach. Uhonorowano nim Anselma Grüna - teologa, pisarza i mnicha za „mądrość słowa będąca drogowskazem na ścieżkach codzienności życia”.