Jacek-Lyzwa-omniplast-2.jpg
Czterokrotny Omniplast Jacek Łyżwa z firmy Plastoplan Polska przygotowuje się do udziału w najbliższej edycji konkursu. - Jest to okazja i motywacja, by popracować ponad to, czym zajmuję się na co dzień - mówi.

Jacek Łyżwa, Omniplast 2023: - Startuję także w tegorocznej edycji konkursu. To dla mnie próba sprawdzenia się i motywacja

29 stycznia 2024
O przygotowaniach do startu i efektach udziału w konkursie Omniplast opowiada czterokrotny laureat Jacek Łyżwa, Key Account Manager w Plastoplan Polska Sp. z o.o. Przedsięwzięcie w ramach Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol organizują Targi Kielce we współpracy z serwisem internetowym tworzywa.pl. Od 1 lutego można się zgłaszać do 13. edycji.

Panie Jacku, tytuł Omniplasta zdobył Pan cztery razy z rzędu. W czym tkwi sekret sukcesu? Jak Pan się przygotowuje do konkursu?

Jacek Łyżwa: Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Nie ukrywam, że na niektóre finałowe pytania odpowiada się strzelając w ciemno, więc na pewno potrzebne jest szczęście. Szczęściu pomaga intuicja, pewne wyczucie i zrozumienie tematu. Te, z kolei, korzystają z wiedzy, która wynika z wykształcenia i doświadczenia. Od ponad dwudziestu pięciu lat zajmuję się sprzedażą tworzyw sztucznych, w tym czasie zetknąłem się z wieloma osobami, doświadczonymi fachowcami w branży, każda z nimi rozmowa to kolejna cenna lekcja. Staram się też być na bieżąco z nowościami w naszej innowacyjnej branży. Czytam dostępne czasopisma, artykuły, książki. To jest szczególnie ważne, bo nie mam wykształcenia kierunkowego w tworzywach sztucznych. Dlatego jesienią ubiegłego roku z radością skorzystałem propozycji naszej firmy udziału w studiach podyplomowych na Politechnice Warszawskiej, na kierunku technologii i przetwórstwa tworzyw sztucznych.

 

Co dla Pana znaczy laur w konkursie Omniplast?

Jacek Łyżwa: Odbierając statuetkę czułem za każdym razem ogromną radość i wzruszenie. Cieszy mnie zwycięstwo, ale równie mocno cieszy mnie reakcja rodziny, kolegów, znajomych.

 

Dlaczego warto brać udział w tym konkursie? Czy zgłosi się Pan także do edycji 2024? 

Jacek Łyżwa: Ryzyko jest żadne, nic się nie traci. Tak naprawdę, jeśli już zakwalifikuję się do finałowej dziesiątki, dopiero wtedy rodzą się emocje, stres. Konkurs wymaga specjalistycznej wiedzy. Za każdym razem traktuję go jako próbę sprawdzenia się. Jest to okazja i motywacja, żeby trochę popracować ponad to, czym zajmuję się na co dzień. Wezmę udział również w edycji 2024.

 

Czym się Pan zajmuje w firmie Plastoplan?

Jacek Łyżwa: W naszej firmie pracuję na stanowisku Key Account Manager. Tak więc formalnie sprowadza się to do sprzedaży tworzyw sztucznych. Przeważnie rozmawiam z klientami o cenach, dostępności surowców, harmonogramach dostaw, płatnościach. Na co dzień spotykam się też z wieloma pytaniami, które wykraczają poza sprawy typowo handlowe. Dotyczą one właściwości tworzyw sztucznych, ich przetwórstwa, odpowiedniego doboru surowców, rozwiązywania problemów produkcyjnych, przepisów i dokumentacji. Jest to znacznie obszerniejsza i bardzo wymagająca tematyka. Stąd moje zainteresowanie chemią i technologią przetwórstwa tworzyw sztucznych. Moim celem jest realizowanie oczekiwań klientów, którzy dzięki temu mogą rozwijać swoje działalności. Dobrze wykonana praca daje mi satysfakcję.

 

Ta praca jest angażująca i wymagająca. Jak Pan zatem spędza czas poza firmą?

Jacek Łyżwa: Życie rodzinne jest dla mnie najważniejsze. Jestem szczęśliwym mężem i ojcem trójki dzieci. Dzieci są już dorosłe, więc z żoną mamy więcej czasu dla siebie. Jedną z naszych wspólnych pasji są książki. Czytam bardzo dużo, lubię też wyszukiwać w antykwariatach dobre książki w ciekawych wydaniach. Czytam zarówno książki naukowe i popularnonaukowe, jak też beletrystykę. Druga pasja, którą zresztą dzielę również z rodziną, to gimnastyka tai chi, którą uprawiam od siedmiu lat. Poza tym lubimy podróżować, relaksować się na działce, nie stronimy od muzyki i filmu.

Bardzo dziękuję za rozmowę. Życzę powodzenia w konkursie Omniplast 2024.

Jacek Łyżwa: Dziękuję

 

Zgłoszenia do konkursu Omniplast od 1 lutego 2024 

Konkurs Omniplast jest organizowany w ramach Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL – najważniejszego i największego wydarzenia w Polsce dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz cenionej platformy wymiany wiedzy w Europie. Celem przedsięwzięcia przygotowywanego przez Targi Kielce we współpracy z serwisem tworzywa.pl jest popularyzacja wiedzy dotyczącej tworzyw sztucznych i technologii ich przetwórstwa. Konkurs jest skierowany do wszystkich firm będących wystawcami 28. edycji targów PLASTPOL oraz ich przedstawicieli. Od 1 lutego 2024 można rejestrować się do udziału w tegorocznej edycji, która składa się z trzech etapów. Na laureatów trzech pierwszych miejsc czekają nagrody finansowe łącznej wartości 18 tysięcy złotych. Szczegóły, regulamin i formularz zgłoszeniowy na targikielce.pl/plastpol

 

XXVIII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL odbędą się od 21 do 24 maja 2024 roku w Targach Kielce. 

Polecane aktualności
23 sierpnia 2024
Zespół australijskich badaczy ogłosił stworzenie materiału, który jest twardszy niż diament – i to z tak pozornie banalnego surowca, jak plastikowe butelki.
10 lipca 2024
Targi Kielce nieustannie dbając o jakość obsługi wystawców i zwiedzających, wprowadzają zmiany, których zadaniem jest ułatwienie poruszania się po terenie w czasie wydarzeń targowych. Od września 2024 hale zostaną w nowy sposób oznaczone.
09 lipca 2024
Od 2021 roku w Unii Europejskiej obowiązuje podatek od plastiku, finansowany z zasobów własnych krajów członkowskich. Stawka wynosi 0,80 EUR/kg niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych na łamach tworzywa.online rozprawia się z mitami, które narosły wokół tych przepisów.
14 czerwca 2024
- Dzięki szybkiej decyzji Pani Prezydent Kielc Agaty Wojdy, mamy szansę ukończyć budowę nowej hali przed MSPO w 2026 roku - powiedział Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce podczas piątkowej konferencji prasowej w kieleckim ośrodku.
12 czerwca 2024
Nowy etap współpracy międzynarodowej kielecki ośrodek wystawienniczy rozpoczął w Niemczech, 10 czerwca, podczas Taiwan Expo 2024. Wydarzenie po raz pierwszy w Europie zorganizowała Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zewnętrznego (TAITRA), organizacja uznawana za jeden z głównych motorów napędowych tajwańskiego handlu międzynarodowego. Targi Kielce są jedynym polskim ośrodkiem, z którym TAITRA podpisała umowę w Berlinie.
05 czerwca 2024
- Jestem dumna – mówi Marta Tryc, która zwyciężyła w tegorocznym konkursie Omniplast. Przedsięwzięcie Targi Kielce organizują z serwisem internetowym tworzywa.pl w czasie targów Plastpol. Wyjątkową statuetkę oraz nagrodę główną – bon na 8 tysięcy dla firmy Kraiburg TPE, którą reprezentuje otrzymała podczas gali Platinum Plast.
23 maja 2024
Około 100 firm z Azji, w tym 76 z samych Chin, prezentuje najnowocześniejsze sprzęty i technologie związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych na trwających w Targach Kielce targach Plastpol. Oferowane przez nie produkty i rozwiązania wzbudzają zainteresowanie polskich i zagranicznych przedsiębiorców, szukających nowych możliwości rozwoju.
23 maja 2024
Konsul generalny Holger Mahnicke rozmawiał z przedstawicielami niemieckich firm podczas największych w Europie Środkowej targów przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy.