Aktualności
Jak kryzys wpłynie na branżę fotowoltaiczną?
Epidemia koronawirusa zachwiała praktycznie wszystkimi możliwymi branżami na świecie. Także rynek fotowoltaiczny przeszedł przez istny rollercoaster. Czy problem został już zażegnany? Chińskie fabryki PV ruszyły pełną parą, a panele płyną do Europy szerokim strumieniem. Jednakże wielu importerów zastanawia się nad przesunięciem terminu dostaw.
Fotowoltaika to nie gastronomia, czy hotelarstwo
Błędem jest traktowanie całego rynku fotowoltaicznego jako struktury jednolitej. Zróżnicowanie dynamiki inwestycji można zaobserwować biorąc pod uwagę poszczególne jego segmenty. Spadki dynamiki sprzedaży są najbardziej odczuwalne w zakresie instalacji prosumenckich dla firm. W przypadku klientów indywidualnych wskaźnik ten jest zdecydowanie bardziej wyważony – w segmencie inwestycji indywidualnych spadki są najmniejsze.
Fotowoltaiczny kalejdoskop
Pandemia koronawirusa w Chinach wydaje się opanowana, a większość kluczowych producentów uruchomiła produkcję i rozpoczęła eksport do swoich europejskich partnerów.
W ciągu miesiąca sytuacja zmieniła się jak w kalejdoskopie; z deficytu podaży zbliżamy się do deficytu popytu, który prawdopodobnie nastąpi już w kwietniu. Obecnie, czyli w marcu spadku zamówień na moduły PV i falowniki jeszcze nie widać, gdyż w większości realizowane są umowy ze stycznia i lutego – często zaległe – komentuje Bogdan Szymański, prezes SBF POLSKA PV.
Prezes Stowarzyszenia zrzeszającego uczestników rynku fotowoltaicznego również widzi wyraźny spadek zawieranych nowych umów i ocenia:
Wynika to z jednej strony z obecnej wyjątkowej sytuacji niepewności gospodarczej, a z drugiej strony z konieczności i zaleceń pracy zdalnej, która dla wielu firm jest wyzwaniem do nabycia kompetencji w zakresie zdalnego zawierania umów – twierdzi Szymański.
Wszyscy zastanawiamy się jak sytuacja na rynku fotowoltaicznym będzie wyglądać po epidemii. Czy znów wrócimy na tory dynamicznego wzrostu?
Osobiście w tej materii jestem umiarkowanym optymistą. Własna elektrownia fotowoltaiczna już dawno przestała być drogim dobrem luksusowym. Coraz częściej jest natomiast narzędziem do oszczędzania, a tego typu inwestycji konsumenci szukają także w dobie kryzysu i niepewności – dodaje prezes SBF POLSKA PV.
Wzrost cen
Widoczny na rynku problem dystrybutorów to wzrost cen, który jest spowodowany jest w głównej mierze drastycznym wzrostem kursu walut. Przyjrzyjmy się, jak w ciągu ostatnich 3 miesięcy zmienił się kurs Euro i Dolara Amerykańskiego.
Kolejna edycja targów ENEX/ENEX Nowa Energia zaplanowana jest na 24-25 lutego 2021. Całość artykułu dostępna jest TUTAJ.
źródło: www.globenergia.pl
(JN)