Aktualności
Jak wygląda recykling w Polsce i co jest jeszcze do poprawy? Odpowiedź w tekście
Zgodnie z najnowszymi danymi zawartymi w raporcie INNOWO „Circular Restart! Polish Circularity Gap Report”, w Polsce zużywa się aż 13,8 t surowców na osobę rocznie, ale tylko 10,2 proc. z nich trafia do ponownego obiegu. Jak wynika z raportu „Branża tworzyw sztucznych 2022”, sektor ten jest ważnym działem krajowej gospodarki, a tworzywa sztuczne mają szerokie zastosowanie m.in. w budownictwie, transporcie, przemyśle motoryzacyjnym, czy w sektorze zdrowotnym. W raporcie można znaleźć również informacje o wzroście wykorzystania recyklatów do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Odpady z tworzyw sztucznych to prawie 15 proc. wszystkich odpadów komunalnych w Polsce. Aktualnie, aspekt zarządzania odpadami z tworzyw sztucznych jest jednym z większych wyzwań w kontekście wdrażania gospodarki cyrkuralnej.
Recykling w Polsce wymaga wprowadzenia legislacji i instrumentów, które pozwoliłyby na dalszy rozwój sektora i inwestycji w zakresie recyklingu. Chodzi o działania, które pozwolą zmniejszyć ilość opadów, a także będą miały pozytywny wpływ na środowisko m.in. poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
Recykling, gospodarka o obiegu zamkniętym i powtórne wykorzystanie wartościowych surowców to główne z tematów jakie pojawią się podczas merytorycznych spotkań w trakcie Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech od 10 do 11 kwietnia 2024 roku.
/MSi/