Aktualności
Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa, o nowej wspólnej polityce rolnej
Europejski Parlament Wiejski to inicjatywa trzech ważnych organizacji - są to European Rural Community Alliance (ERCA), Partnership for Rural Europe (PREPARE), European LEADER Association for Rural Development (ELARD). Wydarzenie jest organizowane co dwa lata. W tym roku po raz pierwszy w Polsce. Organizatorem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, a miejsce spotkania - Targi Kielce i Centrum Kongresowe. W piątej edycji Europejskiego Parlamentu Wiejskiego uczestniczy 400 przedstawicieli organizacji społecznych, publicznych, naukowych i gospodarczych z niemal 40 krajów Europy.
Nowa wspólna polityka rolna i pakt dla wsi
Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski omówił obecne i przyszłe działania Unii Europejskiej podejmowane na rzecz obszarów wiejskich.
- Kiedy w czerwcu 2021 roku opublikowaliśmy wizję długoterminową dla obszarów wiejskich, zidentyfikowaliśmy Europejski Parlament Wiejski jako partnera do tworzenia Paktu dla Obszarów Wiejskich. Od stycznia organizacje ELARD [red. Europejskie Stowarzyszenie Liderów Na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich], ERCA [red. Sojusz Europejskiej Wspólnoty Wiejskiej] oraz PREPARE [red. Partnerstwo dla obszarów wiejskich Europy] i inne instytucje zaangażowały się i przyczyniły do powstawania Paktu dla Obszarów Wiejskich. Ten pakt ma na celu po raz pierwszy zebrać wszystkich przedstawicieli rządów i przedsiębiorców , aby pracować razem, osiągnąć zamierzone cele dotyczące długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich aż do 2040 roku. To trudne, ale też obiecujące – mówił komisarz.
Jak wyjaśniał, obszary wiejskie borykają się z problemami strukturalnymi, takimi jak brak atrakcyjnych możliwości zatrudnienia, infrastruktury cyfrowej i niezbędnych usług dla młodych osób.
- Wprowadzamy plan działania dla obszarów wiejskich: trzydzieści działań, które dotyczą wszystkich obszarów życia na wsi. Tematy akcji dotyczą m.in. mobilności, energii, klimatu, innowacyjności dla młodzieży czy ekonomii społecznej. Pakt dla Obszarów Wiejskich ma trzy cele: zdefiniować głosy mieszkańców wsi, aby umieścić je wyżej w agendzie politycznej, a także wypracować możliwość współpracy i wzajemnego uczenia się oraz dobrowolnego zaangażowania w działanie. W szczególności mamy nadzieję, że państwa członkowskie zbudują dedykowane strategie dla obszarów wiejskich, rozpoczną działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i zainwestują fundusze Unii Europejskiej na obszarach wiejskich – zaznaczał Janusz Wojciechowski.
Jak wyjaśniał unijny komisarz, nowa wspólna polityka rolna będzie nadal promować wzrost zatrudnienia, równość płci, w tym udział kobiet w rolnictwie, włączenie społeczne i rozwój lokalny na obszarach wiejskich. - W latach 2023-2027 ramy prawne dadzą szeroki wachlarz możliwości wzmocnienia obszarów wiejskich. Inteligentne wioski to społeczności wiejskie, które mogą korzystać z innowacyjnych rozwiązań, mają potencjał, aby pomóc przezwyciężyć wyzwania i poprawić jakość życia na obszarach wiejskich poprzez wykorzystanie nowych technologii w innowacjach społecznych. Podczas czwartkowego panelu dotyczącego paktu europejskiego, będziemy omawiali sam pakt, ale również to co może on przynieść w przyszłości - zapowiedział Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa.