ekotech-2025-kompostowniki-1200x1200.png
Kontrole kompostowników odbywają się w całej Polsce od września do listopada.

Kompostowanie bioodpadów – krok w stronę ochrony środowiska i oszczędności. Kontrole mogą to zmienić!

21 listopada 2024
Osoby, które zadeklarowały, że w swoich nieruchomościach posiadają kompostownik i przetwarzają w nim bioodpady, mogą korzystać ze zniżki na gospodarowanie odpadami. Muszą być jednak przygotowane na kontrole realizowane przez gminy w całej Polsce. Za nieprzestrzeganie zasad kompostowania, można stracić należne im zniżki, a powrót do ulgi będzie możliwy dopiero po sześciu miesiącach.

Kompostowanie bioodpadów to nie tylko sposób na obniżenie kosztów związanych z gospodarowaniem odpadami, ale również krok w stronę ochrony środowiska. Wiele gmin oferuje zniżki na opłaty za odpady dla właścicieli posesji, którzy zdecydują się na samodzielne przetwarzanie bioodpadów.

Wśród najważniejszych korzyści z kompostowania wymienić należy m.in.

  • Aspekt ekologiczny: Zmniejszenie ilości odpadów przekazywanych do gminnych systemów odbioru.
  • Oszczędność: Obniżenie kosztów gospodarowania odpadami, co w skali roku może przynieść mieszkańcom oszczędności sięgające kilkudziesięciu złotych.
  • Naturalny nawóz: Uzyskanie kompostu, który można wykorzystać w ogrodzie jako ekologiczne i darmowe źródło składników odżywczych dla roślin.

Aby móc jednak dalej korzystać z przysługującej ulgi, właściciele nieruchomości muszą przestrzegać zasad właściwego kompostowania. Po pierwsze bioodpady powinny być przetwarzane w sposób właściwy, zgodnie z zasadami ekologii i higieny. Kompostownik powinno się utrzymywać w dobrym stanie technicznym – powinien być sprawny i dostosowany do potrzeb gospodarstwa domowego. Trzeba pamiętać również, aby bioodpady oddzielać od innych frakcji śmieci.

Kontrole kompostowników w całej Polsce trwają od września do końca listopada. Przeprowadzają je gminni urzędnicy lub osoby przez nich wyznaczone na posesjach objętych ulgami. Inspekcje odbywają się w godzinach pracy urzędów, a mieszkańcy są o nich informowani z wyprzedzeniem. Aby uniknąć problemów podczas kontroli i nie stracić zniżek, mieszkańcy powinni upewnić się, że ich kompostowniki spełniają wymagania. Właściwe kompostowanie to nie tylko oszczędność, ale także istotny wkład w ochronę środowiska.

Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech odbędą się w Targach Kielce od 8 do 10 kwietnia 2025 roku. To wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu spotkać specjalistów i porozmawiać o nowoczesnych rozwiązaniach w zakresie gospodarowania odpadami i bioodpadami. W programie znajdą się również cenne informacje dotyczące właściwego kompostowania bioodpadów.

Materiał opracowany na podstawie artykułu zawartego na stronie: biznes.wprost.pl

/MSi/

Polecane aktualności
05 listopada 2024
Problem nielegalnych składowisk odpadów w Polsce wciąż pozostaje palący. Jak podają źródła, w przyszłym roku rząd planuje przeznaczyć 200 mln zł na likwidację takich miejsc. Projekt ma usprawnić samorządom korzystanie z środków publicznych do usuwania zagrożeń zdrowia i życia ludzi oraz środowiska. Jednak jak przyznała Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska, jest to "kropla w morzu potrzeb".
09 października 2024
Czy chcesz maksymalnie wykorzystać swój udział w targach Ekotech? Mamy dla Ciebie coś specjalnego! Skorzystaj z darmowego ebooka stworzonego przez Pawła Tkaczyka – eksperta ds. strategii marketingowej i storytellingu, który pomoże Ci wyróżnić się na tle konkurencji i zyskać przewagę.
30 lipca 2024
Jak sygnalizuje resort klimatu i środowiska, w ustawie o systemie kaucyjnymi pojawi się kilka istotnych zmian. Dotyczą one m.in. zwiększenia opłaty produktowej dla podmiotów długo nieobjętych systemem kaucyjnym, podniesienie poziomu zbiórki opakowań oraz wprowadzenie wielorazowych butelek szklanych. Będą też zmiany mające na celu usprawnienie współpracy i raportowania w systemie kaucyjnym.
29 lipca 2024
W trosce o komfort gości kieleckiego ośrodka wystawienniczego, wprowadzone zostaną usprawnienia, które ułatwią poruszanie się po terenie targowym. Od połowy września 2024 roku hale Targów Kielce będą oznaczane w nowy sposób, za pomocą numerów. Literami zaś opisane zostaną ciągi komunikacyjne, zgodnie z europejskimi standardami. Ułatwi to zwiedzającym nawigację i lokalizowanie stoisk.
25 lipca 2024
Nowe przepisy wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku są krokiem w kierunku bardziej ekologicznej gospodarki odpadami. Deweloperzy i firmy remontowe muszą przygotować się na wprowadzenie odpowiednich zmian w swoich procesach zarządzania odpadami. Wpłynie to na osiągnięcie wyższych standardów ochrony środowiska i lepszego gospodarowania zasobami naturalnymi.
18 lipca 2024
Wysoka kara grozi za nieuważne segregowanie elektroodpadów. Można tego uniknąć korzystając ze specjalnych punktów zbiórki, bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu lub oddania starego sprzętu w sklepie przy zakupie nowego. O właściwej segregacji odpadów będzie można dowiedzieć się więcej również podczas 25. edycji targów Ekotech w Targach Kielce.
16 lipca 2024
Startują nabory wniosków o dotacje do udziału w międzynarodowych targach odbywających się w kraju - także w Targach Kielce! Małe i średnie przedsiębiorstwa, które zechcą ubiegać się o dofinansowanie, mogą zacząć przygotowania do tych naborów. Sprawdziliśmy, które działania są dostępne.
11 lipca 2024
Rocznie, w Unii Europejskiej generowanych jest około 12,6 mln ton odpadów tekstylnych, z czego 5,2 mln ton stanowią zużyta odzież i obuwie. Część tych odpadów jest zbieranych w celu ponownego wykorzystania lub recyklingu. Jak informuje Portal Samorządowy, od 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które m.in. mają zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, a także wpłynąć na redukcję mikroplastiku w oceanach.