Aktualności
Kompostowanie bioodpadów – krok w stronę ochrony środowiska i oszczędności. Kontrole mogą to zmienić!
Kompostowanie bioodpadów to nie tylko sposób na obniżenie kosztów związanych z gospodarowaniem odpadami, ale również krok w stronę ochrony środowiska. Wiele gmin oferuje zniżki na opłaty za odpady dla właścicieli posesji, którzy zdecydują się na samodzielne przetwarzanie bioodpadów.
Wśród najważniejszych korzyści z kompostowania wymienić należy m.in.
- Aspekt ekologiczny: Zmniejszenie ilości odpadów przekazywanych do gminnych systemów odbioru.
- Oszczędność: Obniżenie kosztów gospodarowania odpadami, co w skali roku może przynieść mieszkańcom oszczędności sięgające kilkudziesięciu złotych.
- Naturalny nawóz: Uzyskanie kompostu, który można wykorzystać w ogrodzie jako ekologiczne i darmowe źródło składników odżywczych dla roślin.
Aby móc jednak dalej korzystać z przysługującej ulgi, właściciele nieruchomości muszą przestrzegać zasad właściwego kompostowania. Po pierwsze bioodpady powinny być przetwarzane w sposób właściwy, zgodnie z zasadami ekologii i higieny. Kompostownik powinno się utrzymywać w dobrym stanie technicznym – powinien być sprawny i dostosowany do potrzeb gospodarstwa domowego. Trzeba pamiętać również, aby bioodpady oddzielać od innych frakcji śmieci.
Kontrole kompostowników w całej Polsce trwają od września do końca listopada. Przeprowadzają je gminni urzędnicy lub osoby przez nich wyznaczone na posesjach objętych ulgami. Inspekcje odbywają się w godzinach pracy urzędów, a mieszkańcy są o nich informowani z wyprzedzeniem. Aby uniknąć problemów podczas kontroli i nie stracić zniżek, mieszkańcy powinni upewnić się, że ich kompostowniki spełniają wymagania. Właściwe kompostowanie to nie tylko oszczędność, ale także istotny wkład w ochronę środowiska.
Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech odbędą się w Targach Kielce od 8 do 10 kwietnia 2025 roku. To wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu spotkać specjalistów i porozmawiać o nowoczesnych rozwiązaniach w zakresie gospodarowania odpadami i bioodpadami. W programie znajdą się również cenne informacje dotyczące właściwego kompostowania bioodpadów.
Materiał opracowany na podstawie artykułu zawartego na stronie: biznes.wprost.pl
/MSi/