Aktualności
Konferencja Maszynowa już 23 stycznia 2025 na TSW. Będzie o nowoczesnych technologiach w ogrodnictwie
Konferencja Maszynowa rozpocznie się o godzinie 10, w czwartek 23 stycznia 2025, w strefie konferencyjnej w hali 4. Tematyka prelekcji obejmie innowacyjne podejścia do ochrony roślin, automatyzacji procesów oraz przyszłościowych technologii, które zmieniają oblicze branży.
Podczas wykładu "Teledetekcja satelitarna jako podstawa zmiennego dawkowania środków ochrony roślin" prof. Emilio Gil, ekspert światowej klasy przedstawi, jak nowoczesne systemy satelitarne wspierają precyzyjne rolnictwo, optymalizując dawkowanie środków ochrony roślin i minimalizując ich wpływ na środowisko.
Dr hab. Magdalena Szechyńska-Hebda podejmie temat "Od stresu do sukcesu – teledetekcja spektralna, termowizyjna i fluorescencyjna zmienia strategię ochrony roślin". Omówi przełomowe technologie teledetekcji i ich roli w identyfikacji stresów roślinnych, które umożliwiają wczesne reagowanie i poprawę efektywności ochrony upraw.
"Teledetekcja spektralna - narzędzie do wczesnego wykrywania chorób roślin" to temat wykładu prof. dr hab. Joanny Puławskiej. Będzie mowa o roli spektralnej analizy danych w diagnostyce chorób roślin, co przyczynia się do ograniczenia strat plonów.
"Detekcja w czasie rzeczywistym i co dalej? Selektywne opryskiwanie upraw" - te kwestię poruszy ekspert Włodzimierz Piotrowski. Zaprezentuje praktyczne spojrzenie na wykorzystanie systemów czasu rzeczywistego do precyzyjnego opryskiwania, co pozwala na znaczną oszczędność środków ochrony roślin.
Dr Janusz Krupanek podczas wykładu "Laserowe zwalczanie chwastów" pokaże innowacyjne metody eliminacji chwastów z wykorzystaniem technologii laserowej, otwierającej nowe możliwości w zrównoważonym rolnictwie.
W panelu "Autonomiczność i robotyka w produkcji ogrodniczej" prof. Paolo Gay przedstawi najnowsze osiągnięcia w dziedzinie robotyki ogrodniczej, które zmieniają sposób prowadzenia upraw w kierunku większej efektywności i precyzji.
"Czy struktury grafenowe do przechowywania wodoru dla ogniw paliwowych są szansą rozwoju elektromobilności w rolnictwie?" - na to pytanie odpowie prof. dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek.
Omówi innowacyjne technologie związane z magazynowaniem wodoru i ich potencjał w kontekście rolnictwa przyszłości.
"Jak roboty zbierają jabłka" - wykład na temat automatyzacji zbiorów, w tym wykorzystania robotów w sadownictwie da dr hab. Paweł Konopacki.
O bezzałogowych ciągnikach do prac w sadzie opowie specjalista Marcin Janus. Uczestnicy poznają nowoczesne rozwiązania w zakresie bezzałogowych pojazdów rolniczych, które wspierają efektywność i bezpieczeństwo pracy w sadach.
W dyskusji na podsumowanie konferencji udział wezmą prof. dr hab. Joanna Puławska, Włodzimierz Piotrowski, prof. Paolo Gay, prof. dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek.
Konferencja podczas TSW 2025 to idealne miejsce, aby poznać najnowsze technologie i trendy, które rewolucjonizują sektor sadownictwa i warzywnictwa. Wykłady poprowadzą wybitni eksperci, a uczestnicy zyskają okazję do nawiązania kontaktów z liderami branży oraz praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy.
Wszyscy zainteresowani udziałem już mogą kupić bilety na najbliższą edycję Targów Sadownictwa i Warzywnictwa na stronie tsw.pl/ Szczegółowy program: tsw.pl/program.
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa odbędą się w Targach Kielce 22 i 23 stycznia 2025. Organizatorem wydarzenia jest Oficyna Wydawnicza OIKOS z Warszawy.
/MŚ/