Aktualności
Konferencja Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone o mniejszym zużyciu nawozów i lepszej jakości zbiorów
Prelegenci w czasie spotkania skupili się na glebie. W dobie drożyzny nawozów i zbliżającego się Zielonego Ładu przybywa rolników, którzy dążą do zwiększania efektywności wykorzystania nawozów i uzyskiwania lepszej jakości zbiorów.
Dr Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia Agroekoton wyjaśniał, że Europejski Zielony Ład jest już wdrażany. Zaznaczał, że konieczne jest upowszechnienie wiedzy o tym pakiecie, możliwościach wykorzystania funduszy unijnych jest teraz bardzo ważne. – Trzeba przestać straszyć, czas wziąć aktywny udział. Potrzebne jest otwarte podejście do tych zagadnień – mówił dr Korzeniowski. – Nie musimy się bać wyzwań. Polskie ogrodnictwo jest przyjazne dla środowiska. Mamy dobre fundamenty do dalszej zrównoważonej modernizacji. Mamy w branży liderów na najwyższym światowym poziomie. Wiele gospodarstw już spełnia cele zrównoważonego rozwoju ONZ i strategii Zielonego Ładu.
Jak dodawał, wpływ na zmiany i wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu ma także Krajowy Plan Strategiczny, z którego dopłaty mogą dać impuls do modernizacji gospodarstw.
Zmiany, które już teraz można wprowadzać, by dostosowywać się do zasad zrównoważonego rolnictwa, nakreślali prelegenci podczas konferencji. Mowa była m.in. o zakwaszeniu gleby i potrzebach wapnowania, czy wykorzystywaniu kwasów humusowych, które są najważniejszym składnikiem próchnicy decydującej o żyzności i potencjale plonotwórczym gleb.
Specjaliści zachęcali także do wykonywania dokładnych badań gleby, korzystania z pomocy doradców, którzy opracują programy nawozowe pod wymagania konkretnej gleby i uprawy. – Takie plany pomogą efektywnie wykorzystywać nawóz, oszczędzać i osiągać plony o odpowiedniej jakości – mówiła Agnieszka Lenart z przedsiębiorstwa Timac Agro.
/MŚ/