20230119-104030.jpg
Konferencję prowadzili redaktor Maria Sikorska oraz dr Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia Agroekoton, które jest współorganizatorem prelekcji i debat.

Konferencja Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone o mniejszym zużyciu nawozów i lepszej jakości zbiorów

19 stycznia 2023
O Europejskim Zielonym Ładzie, kosztach produkcji, sposobach na zmniejszenie zużycia nawozów i poprawie jakości zbiorów mówili prelegenci konferencji „Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone” w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Kielcach. W wykłady i debaty wsłuchiwało się wiele osób.

Prelegenci w czasie spotkania skupili się na glebie. W dobie drożyzny nawozów i zbliżającego się Zielonego Ładu przybywa rolników, którzy dążą do zwiększania efektywności wykorzystania nawozów i uzyskiwania lepszej jakości zbiorów.

 

Dr Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia Agroekoton wyjaśniał, że Europejski Zielony Ład jest już wdrażany. Zaznaczał, że konieczne jest upowszechnienie wiedzy o tym pakiecie, możliwościach wykorzystania funduszy unijnych jest teraz bardzo ważne. – Trzeba przestać straszyć, czas wziąć aktywny udział. Potrzebne jest otwarte podejście do tych zagadnień – mówił dr Korzeniowski. – Nie musimy się bać wyzwań. Polskie ogrodnictwo jest przyjazne dla środowiska. Mamy dobre fundamenty do dalszej zrównoważonej modernizacji. Mamy w branży liderów na najwyższym światowym poziomie. Wiele gospodarstw już spełnia cele zrównoważonego rozwoju ONZ i strategii Zielonego Ładu.

Jak dodawał, wpływ na zmiany i wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu ma także Krajowy Plan Strategiczny, z którego dopłaty mogą dać impuls do modernizacji gospodarstw.


Zmiany, które już teraz można wprowadzać, by dostosowywać się do zasad zrównoważonego rolnictwa, nakreślali prelegenci podczas konferencji. Mowa była m.in. o zakwaszeniu gleby i potrzebach wapnowania, czy wykorzystywaniu kwasów humusowych, które są najważniejszym składnikiem próchnicy decydującej o żyzności i potencjale plonotwórczym gleb.

Specjaliści zachęcali także do wykonywania dokładnych badań gleby, korzystania z pomocy doradców, którzy opracują programy nawozowe pod wymagania konkretnej gleby i uprawy. – Takie plany pomogą efektywnie wykorzystywać nawóz, oszczędzać i osiągać plony o odpowiedniej jakości – mówiła Agnieszka Lenart  z przedsiębiorstwa Timac Agro.

 

 

/MŚ/

Polecane aktualności
04 grudnia 2024
Technologie Ogrodnictwa 4.0 i 5.0, precyzyjna ochrona roślin oraz autonomiczne maszyny rolnicze - na uczestników Konferencji Maszynowej czeka moc najnowszej wiedzy. Wydarzenie odbędzie się podczas 15. edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Targach Kielce. Organizatorem TSW jest Oficyna Wydawnicza OIKOS z Warszawy.
04 grudnia 2024
"Od gleby po butelkę: efektywne zarządzanie winnicą i rozwój rynkowy" to tytuł konferencji, która po raz pierwszy odbędzie się podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. Wydarzenie 22 i 23 stycznia 2025 w Targach Kielce organizuje Oficyna Wydawnicza OIKOS.
04 grudnia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa, jedno z największych wydarzeń w Europie Środkowej dla producentów owoców i warzyw odbędą się 22 i 23 stycznia 2025 roku. W Targach Kielce organizuje je Oficyna Wydawnicza OIKOS. Towarzysząca wystawie od pierwszej edycji Konferencja Sadownicza zgromadzi ekspertów, praktyków i pasjonatów z branży sadowniczej.
04 grudnia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa, które w dniach 22 i 23 stycznia 2025 organizuje Oficyna Wydawnicza OIKOS, będą wypełnione ekspercką wiedzą. Podczas konferencji dla branży jagodowej wybitni eksperci, naukowcy i praktycy podzielą się doświadczeniami w zakresie upraw malin i porzeczek. Uczestnicy poznają najnowsze trendy, innowacyjne technologie i sprawdzone rozwiązania.
18 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa to nie tylko niezwykle ciekawa ekspozycja. Odwiedzający mogą także wziąć udział w branżowych konferencjach.
17 stycznia 2024
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa odbywające się w Targach Kielce przyciągają tłum zwiedzających z różnych stron Polski. W halach przyglądają się innowacyjnym maszynom i poznają ciekawostkami z dziedziny ogrodnictwa.
17 stycznia 2024
Nowością tegorocznej wystawy, której bacznie przyglądają się zwiedzający, są poletka pokazowe drzewne i owocowe. Na pierwszym z sadzonkami jabłoni, gruszek i czereśni zamontowano najnowocześniejsze technologie do nawadniania, pomiaru i ochrony przed szkodnikami oraz niesprzyjającą pogodą. Na drugim poletku goście TSW mogą zobaczyć w tunelach sadzonki borówki amerykańskiej, malin i truskawek w nietypowych formach uprawy.
17 stycznia 2024
Eksperci przekazują mnóstwo potrzebnej wiedzy i wyjaśniają wiele kwestii ważnych dla branży ogrodniczej w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. W halach Targów Kielce trwają konferencje sadownicza i jagodowa, oraz trzy premierowe - maszynowa, dotycząca odnawialnych źródeł energii i pod hasłem "Przyszłość polskiego ogrodnictwa - strategia zamiast gaszenia pożarów".