Aktualności
Krzysztof Sokołowski podczas SacroExpo: - Sztuka to narzędzie ujęcia świata jako całości
Krzysztof Sokołowski jest artystą tworzącym obrazy neosakralne. Współpracuje z Galerią Bohema w Warszawie oraz Manuel Zoia Gallery w Mediolanie. Zaprojektował kaplicę neosakralną na plebanii kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim. Wspólnie z żoną, Joanną Mazuś, zaprojektował i zrealizował Kaplicę Pokoju w klasztorze sióstr salezjanek w Jerozolimie. Brał udział w wystawach w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Weronie i wielu innych.
- Zainteresowanie sztuką sakralną wyniosłem z domu. Mój dziadek był stolarzem, ojciec snycerzem, wykonywał między innymi ołtarze do kościołów. Później przyszły szkoła i studia na politechnice. Do czynienia z rysunkiem, malowaniem miałem od najmłodszych lat. Poważnie o nim pomyślałem dopiero kiedy spotkałem osobę, która mi powiedziała, że umiem rysować, wcześniej nie wiedziałem. Wtedy zacząłem iść w stronę sztuki – relacjonował Krzysztof Sokołowski. - Sztuka pozwala mi połączyć całe moje doświadczenie, zainteresowania naukowe, techniczne, tradycję i kulturę, którą wyniosłem z domu. Sztuka to dosadne narzędzie do przedstawienia świata jako całości obrazu – podkreślił.
Słuchacze spotkania w Targach Kielce poznali niezwykle pasjonujące tajniki warsztatu Krzysztofa Sokołowskiego, wyjaśniał jak powstają jego obrazy, ikony mówiące o duchowej stronie rzeczywistości. Opowiedział także o pracy z żoną nad projektem i realizacją Kaplicy Pokoju w Jerozolimie.
Kolejne spotkania z wybitnymi artystami już za rok, podczas 26. edycji wystawy SacroExpo w Targach Kielce.
/MŚ/