Aktualności
Kultura w czasie pandemii – panel dyskusyjny podczas targów Sacroexpo
- Pandemia koronawirusa przyniosła ze sobą nie tylko lock-down, ale wielowymiarowe problemy, które dotknęły wszystkie obszary, które zmierzały do szeroko rozumianej kultury – tak rozpoczął panel dyskusyjny ksiądz Rafał Dudała ze wspólnoty Wesoła54. – Co nas czeka, kiedy zdejmiemy maseczki? - dodał.
A odpowiedzi udzielili mu Krzysztof Gąsior, kierownik Katedry Psychologii Uniwersytety Jana Kochanowskiego, Bogna Kietlińska, Katedra Metod Badania Kultury Uniwersytetu Warszawskiego, Ewa Lubacz aktorka Teatru Lalki i Aktora Kubuś, ks. Jan Oleszko SAC – wicerektor kościoła św. Karola Broneusza na Karczówce oraz Bożena Szczypiór – wiceprezydent Kielc.
- W naszych relacjach na pewno zaszła zmiana – u jednych na dobre, u drugich na złe. Zamknięcie dało ludziom szanse na przebudowanie stosunków międzyludzkich. Mieliśmy okazję do bycia ze sobą – podkreślił Krzysztof Gąsior. Bogna Kietlińska dodała, że kultura w trakcie epidemii obroniła się. Brak kultury bowiem był bardzo odczuwalny. – Wygrała oferta teatrów on-line, jednak jest to uzupełnienie, nie zastąpieni wyjścia do teatru, które jest rytuałem.
Ważne słowa wybrzmiały z ust ks. Jana Oleszki, który podkreślił, jaka powinna być rola kościoła wobec zagrożenia pandemią. – Koronawirus obnażył przestrzeń duchową. Jako kościół postawił nas w kącie. Kościół to przestrzeń między ludźmi a Bogiem, a jako instytucja nie zdaliśmy egzaminu. Nie znaleźliśmy narzędzi, wyczerpały się paradygmaty istnienia kościoła współczesnego. – dodał wicerektor kościoła św. Karola Broneusza. Jednak, jak podkreślił nadzieją jest powrót do początków, do źródeł wiary.
(MBr)