Aktualności
Licznikowa rewolucja. Ustawa podpisana przez prezydenta. Zmiany dotyczą wystawców targów Enex?
-Wejście w życie ustawy zainicjuje zmianę modelu krajowego – scentralizowanego rynku energii i całego naszego dotychczasowego myślenia o energetyce” – podkreśla Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
Zdalny odczyt liczników i magazyny energii
Nowelizacja ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, nazywana „ustawą licznikową” to przede wszystkim wykorzystanie funkcji inteligentnych liczników zdalnego odczytu. Zmiany dotyczą także likwidacji dotychczasowych barier w rozwoju magazynów energii, a to ma znaczący wpływ na integrację odnawialnych źródeł energii i stabilizację zmian zachodzących w systemie elektroenergetycznym.
Inwestycje w liczniki – zastrzyk dla gospodarki
- Instalacja inteligentnego opomiarowania energii elektrycznej w Polsce wiąże się z kontraktami o wartości łącznie ponad 7 mld złotych- mówi szef resortu klimatu i środowiska.
Resort klimatu i środowiska uwzględnia postulaty polskich producentów liczników zapraszając, do udziału w pracach zespołów i grup roboczych, a także w konsultacjach nad projektami aktów prawnych, które mogą mieć wpływ na działalność urządzeń.
- Deklarujemy swoje wsparcie dla wszelkich inicjatyw promujących rozwiązania sprawdzone na rynku i służących polskiej gospodarce. Trzeba zaznaczyć, że to do OSD należy wybór dostawcy urządzeń pomiarowych.– podkreśla minister Kurtyka.
Podpisana przez prezydenta Dudę ustawa licznikowa przewiduje w szczegółowym harmonogramie, że do końca 2028 roku, liczniki zdalnego odczytu zużycia energii (LZO) zostaną zainstalowane u co najmniej 80 % odbiorców końcowych. W tym, co najmniej u 80% gospodarstw domowych.
(MBr)
Źródło: Ministerstwo Klimatu