Aktualności
Mamuty i inne rewelacje na targach Ekotech
Nie masz czasu na segregację? Kosz sam zrobi to za Ciebie!
Troska o środowisko, coraz to nowsze pomysły na gospodarowanie odpadami i segregacja śmieci to bolączki współczesnego świata. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzą firmy, które co trochę wprowadzają na rynek innowacyjne rozwiązania ułatwiające codzienne obowiązki. Jednym z nich jest inteligentny kosz na śmieci, wykorzystujący sztuczną inteligencję do rozpoznania różnych rodzajów odpadów. – Podczas targów Ekotech po raz pierwszy w Kielcach zaprezentowaliśmy nowoczesny kosz na śmieci Bin-e. Po wrzuceniu, dajmy na to butelki, sztuczna inteligencja rozpoznaje rodzaj produktu i sortuje go do odpowiedniego pojemnika – mówi Bianka Wojciechowska z firmy Bin-e. Urządzenie dodatkowo delikatnie kompresuje zgromadzone odpady, a zintegrowany system na bieżąco informuje klienta, przekazując wszystkie dane. – Średnia skuteczność rozpoznawania trafiających do urządzenia produktów wynosi 95%, ale stosowanie kilku zasad użytkowania może podnieść te statystyki do niemal 100% – deklaruje przedstawicielka firmy.
Mamut istnieje i ma się dobrze
Kompresja odpadów to temat dobrze znany wielu przedsiębiorcom. Magazyny pękają w szwach od nadmiaru opakowań i innych niepotrzebnych produktów, a firmy sięgają po coraz to nowsze rozwiązania. Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH właśnie temu służą, a jedną z tegorocznych premier była Ekozgniatarka Mamut. – Nasze produkty dedykowane są każdemu, kto generuje śmieci, bez względu na branżę. Mamuta stworzyliśmy odpowiadając na potrzeby rynku i głos klientów, dlatego skompresowany odpad jest wielkości popularnej europalety – mówi Piotr Trzepatowski, dyrektor Eurocentrum Polska. Firma dba o bezpieczeństwo pracowników, dlatego w urządzeniu zastosowano nową technologię uniemożliwiającą wyrzut skompresowanej paczki, ważącej kilkaset kilogramów, na operatora maszyny. Najnowsze modele rozdrabniaczy przemysłowych dla branży gospodarki odpadami zaprezentowała także firma Untha. – Nasze produkty oparte są na rozwiązaniach elektrycznych dających gwarancję niskich kosztów. Rozdrabniacze Untha są o nawet 75% bardziej ekonomiczne, niż inne, alternatywne rozwiązania na rynku – mówi Paweł Piętowski z firmy Untha.
Giełda odpadów na miarę XXI wieku
Wartość globalnego rynku odpadów stale rośnie, co wynika z rosnącej ilości generowanych odpadów oraz potrzeby lepszego ich zarządzania. Jednocześnie, wzrost zainteresowania kwestiami zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przyczynia się do rozwijania nowych technologii i innowacji w obszarze gospodarki odpadami. Aby lepiej nimi zarządzać firma Cyrkl Polska oferuje dostęp do największej w Europie cyfrowej giełdy odpadów przemysłowych. – W naszej społeczności zarejestrowanych jest ponad 18 tysięcy klientów. Platforma jest bezpłatna i oferuje możliwość poszukiwania różnego rodzaju odpadów lub oferowania ich innym klientom w konkretnej, wcześniej ustalonej cenie – mówi Katarzyna Głownia z firmy Cyrkl Polska. W ciągu ostatniego półrocza na platformie pojawiło się około 3,5 tysiąca ofert, a popularność tego rozwiązania stale rośnie.
System kaucyjny zrewolucjonizuje zasady recyklingu
Projekt ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego w Polsce jeszcze w tym roku ma ujrzeć światło dzienne. Jak twierdzą eksperci, rok 2024 ma być przełomowy w tej kwestii, dlatego wiele sklepów już teraz decyduje się na wprowadzenie urządzeń pozwalających skutecznie przyjmować butelki i inne opakowania wielokrotnego użytku. Obecna na targach Ekotech firma R3 Polska już teraz współpracuje z kilkoma sieciami sklepów, wykorzystujących ich najnowsze rozwiązania technologiczne. – Recomat i Recomat Mini to urządzenia, które maja wyręczać pracowników sklepów w obowiązku odbierania brudnych odpadów. Nasz produkt skanuje etykietę i na jej podstawie umożliwia zwrot opakowania i rozliczenie kaucji. Maszyna również zgniata i sortuje wszystkie przyjęte produkty – mówi Małgorzata Masłowska z firmy R3 Polska. Tego typu urządzenia do recyklingu mają korzystny wpływ na ochronę środowiska, poprzez zmniejszenie ilości odpadów i oszczędzanie surowców naturalnych.
(ŁK)