432598315-1468345070562526-3485929230718618876-n.jpg
Spotkanie Dyrektora Projektu Sacroexpo, Roberta Frąka z Kustoszem Maronickiej Fundacji Misyjnej Rev. Sdn. Fabio M. Loutfi.

Maronicka Fundacja Misyjna współpracuje z Sacroexpo! Powstanie wystawa poświęcona bogactwu tradycji maronickiej

06 marca 2024
Targi Sacroexpo od 25. lat gromadzą w kieleckim ośrodku wystawienniczym setki wystawców oraz tysiące zwiedzających z kraju i ze świata. Rokrocznie w trakcie targów organizowane są wystawy sztuki sakralnej oraz ekspozycje poświęcone przedstawieniu przedmiotów liturgicznych i akcesoriów w ujęciu historycznym.

Podczas nadchodzącej, jubileuszowej edycji targów, od 10 do 12 czerwca,  zespół Wystawy Sacroexpo wspólnie z Maronicką Fundacją Misyjną zorganizuje wyjątkową ekspozycję „Światło wschodu w sercu chaosu”. Celem Wystawy jest zaprezentowanie bogactwa liturgicznego Kościoła katolickiego obrządku wschodniego, szczególnie tradycji maronickiej, do której przynależał święty Szarbel. W ramach tej ekspozycji zaprezentowane zostaną m.in. oryginalne manuskrypty, XII-wieczne księgi w języku aramejskim, liturgiczne księgi katolickie w językach arabskim i syryjskim oraz różnorodne szaty liturgiczne używane w obrządku maronickim, zarówno te historyczne, jak i współczesne. W planach jest także stworzenie w Targach Kielce przestrzeni do modlitwy, w której prezentowane będą wiernym relikwie świętych z Libanu, w tym relikwie św. Szarbela Machlufa.

Maronicka Fundacja Misyjna jest owocem wieloletniej pracy apostolskiej, która rozpoczęła się na świętych ziemiach Libanu. Jego Eminencja Patriarcha Kościoła Maronickiego, kardynał Bszara Butros Rai, odpowiadając na zapotrzebowanie wielu wiernych, podpisał Akt Zawierzenia dzieła apostolskiego Maronickiej Fundacji Misyjnej w Polsce na wyłączną służbę Kościołowi. Kustosz relikwii świętych z Libanu przypomina nam o tym, mając na celu pomoc maronitom, zarówno w Libanie, jak i w Polsce. W ten sposób apostolat Fundacji działa na rzecz zbliżenia obu narodów. Dzieli się skarbami duchowości wschodniej, aby wszyscy „świadczyli o Bożej miłości, wznosząc owoce tego dzieła do Boga, jak woń miłą Panu” – jak czytamy w dokumencie Patriarchy. Dziś, po długich latach pracy apostolskiej, za pośrednictwem niezliczonych projektów ewangelizacyjnych i charytatywnych, duchowni oraz świeccy, Polacy i Libańczycy, łączą się razem w służbie Bogu i Kościołowi poprzez apostolską działalność Maronickiej Fundacji Misyjnej w Polsce. Czerpiąc siłę z modlitwy, cele Fundacji skupiają się również na wsparciu ich braci i sióstr na Bliskim Wschodzie w ich codziennych wyzwaniach. Działania Fundacji mają na celu zachowanie jej pierwotnej tożsamości i rozpowszechnianie autentycznej wschodniej duchowości katolickiej maronickiej, żyjąc nią i szerząc w zależności od okoliczności i języka każdej epoki, z zachowaniem solidności nauczania oraz autentyczności liturgii i tradycji zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. Misją Maronickiej Fundacji Misyjnej jest wspieranie ludzi w docieraniu do kultury i tradycji pielęgnowanych na Bliskim Wschodzie, a w szczególności z tradycji Kościoła sui iuris maronickiego. Działania Fundacji dążą do tego, by wierni mogli świadomie zbliżać się do Boga poprzez piękną liturgię, przekazując informacje, opinie i materiały w imieniu Kościoła maronickiego i zakonów libańskich. Stwarzając most między Wschodem a Zachodem, Fundacja umożliwia wiernym doświadczanie wiary z radością i dumą każdego dnia.

Na 25. edycję Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo zapraszamy od 10 do 12 czerwca 2024 roku do Targów Kielce.             

Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji poprzez stronę: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

 /MSi/                                             

Polecane aktualności
24 czerwca 2024
Podczas jubileuszowej edycji Wystawy Sacroexpo powstał jeden z odcinków programu "Sól Ziemi" Telewizji Trwam. Poświęcono go szeroko pojętej sztuce sakralnej, a także opowieści o wybranych wystawcach, którzy sztukę tę pielęgnują już od wielu lat. Zachęcamy do obejrzenia materiału.
12 czerwca 2024
Trzeciego dnia targów Sacroexpo odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono prestiżowe nagrody targowe, medale honorowe oraz nagrody Top Design. Spotkanie było pełne emocji, radości i uznania dla tych, którzy wnoszą wyjątkowy wkład w rozwój branży sakralnej.
12 czerwca 2024
Siostry Zofia Sadło i Iwona Paluch oraz księża Michał Paśnik i Bartosz Prusiewicz zostali laureatami w konkursie wiedzy, przygotowanym przez franciszkanskie biuro Patron Travel. Zwycięzcy pojadą na pięciodniową wycieczkę do Rzymu, Neapolu i Pompejów.
12 czerwca 2024
Pełne emocjonalnych i duchowych wyznań było spotkanie z Krzysztofem Sokołowskim, uznanym artystą zajmującym się współczesną sztuką sakralną. Podczas wystawy SacroExpo w Targach Kielce rozmowę prowadziła Julia Maciejewska z ART In House.
12 czerwca 2024
Podczas tegorocznych targów Sacroexpo, odbyła się sesja skierowana do administratorów i zarządców obiektów sakralnych „Jak ustrzec się pożarów i innych zdarzeń – bezpieczeństwo przeciwpożarowe i nie tylko”. Celem spotkania była edukacja i wymianę doświadczeń w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych i innych aspektów bezpieczeństwa w miejscach sakralnych.
11 czerwca 2024
Podczas 25. Międzynarodowej Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, artysta i plastyk, urodzony w Białymstoku, podzielił się z gośćmi wydarzenia historią o początkach swojej twórczości. Podczas autorskiego opowiedział także o swoich dokonaniach artystycznych oraz o tym, jak wygląda jego warsztat, oraz skąd czerpie inspiracje.
11 czerwca 2024
Tegoroczna edycja targów Sacroexpo owocuje w wiele spotkań z autorami książek i publikacji. Jednym z nich było wyjątkowa rozmowa z księdzem Witoldem Kaweckim, autorem książki "Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi". Książka ta jest nie tylko przewodnikiem po malowniczych zakątkach Włoch, ale również opowieścią o życiu i twórczości jednej z najbardziej znaczących, ale nieznanych artystek baroku.
11 czerwca 2024
Wyjątkowe spotkanie branży sakralnej jest okazją do poznania najnowszych trendów, technologii oraz twórczości związanej z kościołem i szeroko pojętą kulturą religijną. Drugi dzień targów obfituje w interesujące wydarzenia i spotkania, które z pewnością przyciągną uwagę zarówno osób konsekrowanych, jak i wszystkich zainteresowanych tematyką sakralną. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.