Aktualności
Merytorycznie o gazie podczas Targów EXPO-GAS
Transformacja energetyczna w Polsce ma na celu stopniowe wycofywanie się z węgla i przyspieszenie rozwoju źródeł energii odnawialnej, takich jak energia słoneczna, wiatrowa, geotermalna czy biomasa. Planuje się, że do 2040 roku Polska uzyska ponad połowę swojej energii ze źródeł odnawialnych, a do 2050 roku osiągnięcie neutralności klimatycznej. – W 2040 roku udział gazu ziemnego w bilansie energetycznym stanowić będzie około 15%. By osiągnąć suwerenność energetyczną, musimy w pełni wykorzystywać własne zasoby – mówił podczas konferencji pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, minister Piotr Dziadzio. Wydobycie gazu ziemnego w Polsce może być stopniowo zastępowane przez rozwój źródeł energii odnawialnej, jednak zdaniem ekspertów, wciąż będzie odgrywać istotną rolę w polskim bilansie energetycznym w najbliższych latach.
Według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wydobycie gazu ziemnego w Polsce będzie utrzymywało się na stałym poziomie w najbliższych latach. – Polska jest jednym z liderów transformacji energetycznej w tej części Europy. Jest ona traktowana bardzo poważnie. Jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż 5 lat temu – mówił Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej PKN Orlen. Spółka do 2030 roku chce wyprodukować miliard metrów sześciennych biogazu i biometanu, zwiększając udział odnawialnych źródeł energii w swoim bilansie energetycznym. – Maksymalizacja wartości, strategiczny rozwój i inwestycje w przyszłość to trzy najważniejsze kierunki rozwoju firmy – podkreślał Barański podczas konferencji w Targach Kielce.
Goście konferencji „Nowe technologie dla multienergetyki” odnosili się również bezpieczeństwa rozwiązań technicznych dla zielonej energetyki, kierunków rozwoju koncernów multienergetycznych na świecie i w Polsce oraz finansowania transformacji energetycznej. – Nie ma jednej ścieżki dekarbonizacji i doprowadzenia do zeroemisyjności. Technologia SMR to technologia przyszłości – mówił Stanisław Barański na temat wykorzystywania metanu w produkcji wodoru. W drugiej części konferencji dużo czasu poświęcono na omówienie systemów wdrażania Funduszy Europejskich do finansowania rozwoju technologii energetycznych oraz roli dystrybucji w ograniczaniu emisyjności Polskiej gospodarki. Poruszono także kwestię zmian na rynku gazu i jego wpływu na gospodarkę. – Szukamy narzędzi zwiększających elastyczność, jeśli chodzi o ustalanie cen i taryf, jednocześnie pamiętając o bezpieczeństwie i stabilności dostaw surowców dla odbiorców – mówił Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.