K2.png

Minister Obrony Narodowej: podpisanie kolejnych umów odbędzie się podczas wrześniowych targów zbrojeniowych MSPO w Kielcach

21 czerwca 2024
Wrzesień w Kielcach to czas, kiedy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego stanie się miejscem ważnych wydarzeń i przełomowych decyzji dla sektora obronnego. Tegoroczna edycja, która odbędzie się w dniach 3-6 września, może przynieść finalizację istotnych umów na dostawy sprzętu wojskowego z Korei Południowej, co zapowiedział wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu ze swoim koreańskim odpowiednikiem.

Kluczowe spotkanie w Warszawie

W dniu 20 czerwca, w ośrodku reprezentacyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie, wicepremier Kosiniak-Kamysz spotkał się z ministrem obrony Korei Południowej, Shinem Won-Sikiem. Podczas wspólnej konferencji prasowej, wicepremier Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że rozmowy dotyczyły głównie współpracy polskiego i koreańskiego przemysłu zbrojeniowego oraz planowanych zakupów sprzętu dla Wojska Polskiego.

Umowy na dostawy czołgów K2

Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że podczas wrześniowych targów MSPO prawdopodobnie dojdzie do podpisania kolejnych umów wykonawczych na koreański sprzęt. - Dyskusje dotyczące finansowania tych umów są bardzo blisko finału – podkreślił wicepremier. W szczególności chodzi o kolejną umowę wykonawczą na dostawę 180 czołgów K2. Obecnie realizowana jest pierwsza umowa na dostawę 180 maszyn, a umowa ramowa przewiduje dostarczenie Wojskiemu Polskiemu łącznie 1000 maszyn w spolonizowanej wersji K2PL.

Produkcja w Polsce

Wicepremier zapewnił, że czołgi K2 docelowo będą produkowane w Polsce. Celem jest, aby część czołgów z zaplanowanej na wrzesień umowy powstało już w polskich zakładach. - Pan minister Shin potwierdził, że przekazanie wszystkich informacji dotyczących transferu technologii oraz przygotowania polskich zakładów zbrojeniowych do tego przedsięwzięcia nastąpi natychmiastowo, bez żadnej opieszałości – powiedział Kosiniak-Kamysz. Czołgi mają być produkowane w kilku miejscach w Polsce, w tym m.in. w zakładach w Poznaniu.

Współpraca i rozwój technologii

Minister Shin podkreślił rosnący wymiar polsko-koreańskiej współpracy, zaznaczając, że dostarczony już do Polski sprzęt – czołgi K2, armatohaubice K9 oraz lekkie samoloty FA-50 – stają się ważną częścią wyposażenia Wojska Polskiego. Shin zadeklarował gotowość strony koreańskiej do realizacji zawartych już umów ramowych na dostawę sprzętu do Polski oraz dalszą współpracę w ramach nowych projektów.

 

Nowe perspektywy

Rozmowy między ministrami dotyczyły również współpracy NATO-Korea Południowa. Wicepremier Kosiniak-Kamysz wyraził silne poparcie dla współpracy NATO z Koreą Południową. Dodatkowo, Kosiniak-Kamysz przekazał koreańskiemu ministrowi informacje na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, prosząc o wsparcie w zakresie wymiany informacji i najnowocześniejszych technologii stosowanych do ochrony granicy w Korei.

Polskie produkty dla Korei

Wiceszef MON Paweł Bejda podkreślił, że współpraca z Koreą Południową może obejmować nie tylko import koreańskiego sprzętu do Polski, ale także eksport polskiego sprzętu do Korei. Bejda wymienił produkty, którymi strona koreańska mogłaby być zainteresowana, takie jak radary pasywne, samobieżne moździerze Rak, bezzałogowe wieże do wozów bojowych czy różnego typu drony. W związku z tym, delegacja koreańska zostanie zaproszona na wystawę polskiego sprzętu na lotnisku wojskowym w Mińsku Mazowieckim.

MSPO jako kluczowe wydarzenie

Wrześniowe targi MSPO 2024 w Kielcach odgrywają kluczową rolę w finalizacji tych umów. MSPO to nie tylko miejsce prezentacji najnowszych technologii, ale także platforma do nawiązywania i umacniania międzynarodowych partnerstw. Dzięki temu wydarzeniu, Polska ma szansę na znaczące wzmocnienie swojego potencjału obronnego poprzez nowoczesne technologie i sprzęt wojskowy produkowany wspólnie z koreańskimi partnerami.

Czołgi K2: Przyszłość polskiej obronności

Czołgi K2, znane również jako Black Panther, są uważane za jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie czołgów na świecie. Wyposażone w armatę gładkolufową kal. 120 mm, karabiny maszynowe oraz nowoczesne systemy stabilizacji i śledzenia celu, stanowią kluczowy element przyszłego potencjału obronnego Polski. Dzięki transferowi technologii, Polska nie tylko zyska nowoczesny sprzęt, ale także rozwija własne zdolności produkcyjne i technologiczne.


(MBrz/PAP)

 

Polecane aktualności
26 września 2024
W drugim dniu Targów METAL odbyło się spotkanie nt. prezentacji polskich odlewni podczas przyszłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.
06 września 2024
Podczas 32. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, tradycyjnie już, wręczone zostały prestiżowe nagrody i wyróżnienia, które honorują wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie obronności oraz innowacyjnych technologii.
06 września 2024
Rozwiązania HSW, do których „powinniśmy zmierzać, do czego powinniśmy dążyć, co powinno wspomagać artylerię, aby ta mogła wykonać swoją pracę”, jak powiedział Krzysztof Trofiniak, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zostały zaprezentowane w czasie MSPO w Kielcach.
06 września 2024
Podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach polska GRUPA WB (spółka wiodąca WB Electronics S.A.) oraz włoska firma Leonardo podpisały List Intencyjny, aby wspólnie rozpoznawać możliwości i perspektywy dla sektora obronnego. Partnerzy zamierzają razem rozwijać i poszukiwać możliwości biznesowych dla bezzałogowych statków powietrznych klasy taktycznej, w tym wykorzystujące Sztuczną Inteligencję (SI), działania w roju oraz amunicję krążącą.
05 września 2024
Premierowa prezentacja zintegrowanego systemu okularów z hełmem bojowym, uroczystość wręczenia prestiżowej nagrody „Dumny Weteran”, wizyta Tomasza Siemoniaka oraz mnóstwo spotkań biznesowych. Tak wyglądał trzeci dzień 32. Międzynarodowego Salonu Przemysłu obronnego w Targach Kielce.
04 września 2024
Kontrakty warte miliony, przyszłościowe debaty, konferencje naukowe i prezentacje innowacyjnego sprzętu militarnego. Za nami drugi dzień MSPO w Targach Kielce. 4 września kielecki ośrodek nie zwolnił obrotów!
04 września 2024
Dwie ważne umowy podpisała Agencja Uzbrojenia podczas trwającego 32. Międzynarodowego Salonu Przemysłu obronnego w Targach Kielce. Są to, po sygnowanych wczoraj porozumieniach z USA i spółkami PGZ, kolejne milionowe kontrakty, których celem jest wzmocnienie wschodniej flaki NATO. Umowy podpisano w obecności Wiceministra Obrony Narodowej Pawła Bejdy.
04 września 2024
Efekt współpracy zawartej rok temu podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego przez Polską Grupę Zbrojeniową z firmą ICEYE oraz Wojskowymi Zakładami Łączności Nr 1 został zaprezentowany na tegorocznej edycji MSPO w Targach Kielce. Mobilna Platforma Rozpoznania Satelitarnego ISR to jedno z najnowocześniejszych na świecie rozwiązań, pozwalających siłom zbrojnym na szybkie podejmowanie decyzji w oparciu o przekazywane na bieżąco dane satelitarne.