K2.png

Minister Obrony Narodowej: podpisanie kolejnych umów odbędzie się podczas wrześniowych targów zbrojeniowych MSPO w Kielcach

21 czerwca 2024
Wrzesień w Kielcach to czas, kiedy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego stanie się miejscem ważnych wydarzeń i przełomowych decyzji dla sektora obronnego. Tegoroczna edycja, która odbędzie się w dniach 3-6 września, może przynieść finalizację istotnych umów na dostawy sprzętu wojskowego z Korei Południowej, co zapowiedział wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu ze swoim koreańskim odpowiednikiem.

Kluczowe spotkanie w Warszawie

W dniu 20 czerwca, w ośrodku reprezentacyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie, wicepremier Kosiniak-Kamysz spotkał się z ministrem obrony Korei Południowej, Shinem Won-Sikiem. Podczas wspólnej konferencji prasowej, wicepremier Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że rozmowy dotyczyły głównie współpracy polskiego i koreańskiego przemysłu zbrojeniowego oraz planowanych zakupów sprzętu dla Wojska Polskiego.

Umowy na dostawy czołgów K2

Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że podczas wrześniowych targów MSPO prawdopodobnie dojdzie do podpisania kolejnych umów wykonawczych na koreański sprzęt. - Dyskusje dotyczące finansowania tych umów są bardzo blisko finału – podkreślił wicepremier. W szczególności chodzi o kolejną umowę wykonawczą na dostawę 180 czołgów K2. Obecnie realizowana jest pierwsza umowa na dostawę 180 maszyn, a umowa ramowa przewiduje dostarczenie Wojskiemu Polskiemu łącznie 1000 maszyn w spolonizowanej wersji K2PL.

Produkcja w Polsce

Wicepremier zapewnił, że czołgi K2 docelowo będą produkowane w Polsce. Celem jest, aby część czołgów z zaplanowanej na wrzesień umowy powstało już w polskich zakładach. - Pan minister Shin potwierdził, że przekazanie wszystkich informacji dotyczących transferu technologii oraz przygotowania polskich zakładów zbrojeniowych do tego przedsięwzięcia nastąpi natychmiastowo, bez żadnej opieszałości – powiedział Kosiniak-Kamysz. Czołgi mają być produkowane w kilku miejscach w Polsce, w tym m.in. w zakładach w Poznaniu.

Współpraca i rozwój technologii

Minister Shin podkreślił rosnący wymiar polsko-koreańskiej współpracy, zaznaczając, że dostarczony już do Polski sprzęt – czołgi K2, armatohaubice K9 oraz lekkie samoloty FA-50 – stają się ważną częścią wyposażenia Wojska Polskiego. Shin zadeklarował gotowość strony koreańskiej do realizacji zawartych już umów ramowych na dostawę sprzętu do Polski oraz dalszą współpracę w ramach nowych projektów.

 

Nowe perspektywy

Rozmowy między ministrami dotyczyły również współpracy NATO-Korea Południowa. Wicepremier Kosiniak-Kamysz wyraził silne poparcie dla współpracy NATO z Koreą Południową. Dodatkowo, Kosiniak-Kamysz przekazał koreańskiemu ministrowi informacje na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, prosząc o wsparcie w zakresie wymiany informacji i najnowocześniejszych technologii stosowanych do ochrony granicy w Korei.

Polskie produkty dla Korei

Wiceszef MON Paweł Bejda podkreślił, że współpraca z Koreą Południową może obejmować nie tylko import koreańskiego sprzętu do Polski, ale także eksport polskiego sprzętu do Korei. Bejda wymienił produkty, którymi strona koreańska mogłaby być zainteresowana, takie jak radary pasywne, samobieżne moździerze Rak, bezzałogowe wieże do wozów bojowych czy różnego typu drony. W związku z tym, delegacja koreańska zostanie zaproszona na wystawę polskiego sprzętu na lotnisku wojskowym w Mińsku Mazowieckim.

MSPO jako kluczowe wydarzenie

Wrześniowe targi MSPO 2024 w Kielcach odgrywają kluczową rolę w finalizacji tych umów. MSPO to nie tylko miejsce prezentacji najnowszych technologii, ale także platforma do nawiązywania i umacniania międzynarodowych partnerstw. Dzięki temu wydarzeniu, Polska ma szansę na znaczące wzmocnienie swojego potencjału obronnego poprzez nowoczesne technologie i sprzęt wojskowy produkowany wspólnie z koreańskimi partnerami.

Czołgi K2: Przyszłość polskiej obronności

Czołgi K2, znane również jako Black Panther, są uważane za jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie czołgów na świecie. Wyposażone w armatę gładkolufową kal. 120 mm, karabiny maszynowe oraz nowoczesne systemy stabilizacji i śledzenia celu, stanowią kluczowy element przyszłego potencjału obronnego Polski. Dzięki transferowi technologii, Polska nie tylko zyska nowoczesny sprzęt, ale także rozwija własne zdolności produkcyjne i technologiczne.


(MBrz/PAP)

 

Polecane aktualności
20 czerwca 2024
Tegoroczne EUROSATORY przyciągnęły uwagę najważniejszych graczy w sektorze obronnym. Wśród nich znalazł się Zespół MSPO, który pod przewodnictwem Prezesa Andrzeja Mochonia, intensywnie pracował nad nawiązywaniem i zacieśnianiem współpracy międzynarodowej.
14 czerwca 2024
- Dzięki szybkiej decyzji Pani Prezydent Kielc Agaty Wojdy, mamy szansę ukończyć budowę nowej hali przed MSPO w 2026 roku - powiedział Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce podczas piątkowej konferencji prasowej w kieleckim ośrodku.
06 czerwca 2024
Przedstawiciele Rady Programowej Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego spotkali się by omówić aktualny stan przygotowań do tegorocznego wydarzenia.
28 maja 2024
Huta Stalowa Wola pracuje nad nową generacją systemu wieżowego z moździerzem kal. 120 mm. Podczas konferencji Defence 24 Days Waldemar Janiak pełniący funkcję dyrektora biura techniczno-handlowego w HSW zaprosił na stoisko Polskiej Grupy Zbrojeniowej podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, gdzie będzie można zobaczyć zmodernizowanego „Raka”.
16 maja 2024
Trwają intensywne przygotowania do kolejnej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO), które odbędzie się w dniach 3-6 września 2024 roku, pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Targi Kielce staną się miejscem spotkań i dyskusji o bezpieczeństwie.
09 maja 2024
Aż dziesięć spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej wzięło udział w III Międzynarodowych Targach POLSEURE skierowanych do służb mundurowych. Wydarzenie odbyło się w Targach Kielce w kwietniu i zgromadziło blisko 6000 uczestników.
22 marca 2024
Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman spotkał się dziś w Targach Kielce  z lokalnymi przedsiębiorcami oraz przedstawicielami Kielc i województwa świętokrzyskiego.
13 marca 2024
Cezary Tomczyk, Wiceminister Obrony Narodowej wystąpił dziś na konferencji prasowej w Targach Kielce. Na konferencji nie padły konkrety, choć była ona pełna pozytywnych dla kieleckiego ośrodka deklaracji.