aktualnosci-agrotech-zwm-logo.jpg
AGROTECH

"Młodość, Innowacyjność, Konkurencyjność"

16 marca 2012
Krajowy finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych 2012 na targach AGROTECH

Pomysłodawcą i głównym inicjatorem powstania Olimpiady Młodych Producentów Rolnych jest Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Wiejskiej. Olimpiada od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi żywo związanych z problematyką rolniczą. Jest współzawodnictwem z zakresu szeroko rozumianej wiedzy rolniczej, zarówno praktycznej jak i teoretycznej. Osiągając cele Olimpiady, młodzi producenci wzbogacają swoje umiejętności zawodowe a jednocześnie pogłębiają wiedzę i doświadczenie, przyczyniając się do systematycznego rozwoju polskiego rolnictwa. Celami przyświecającymi organizacji kolejnych edycji Olimpiady jest m. in.:
  • rozwijanie twórczych zainteresowań wśród młodych producentów rolnych;
  • rozbudzanie ambicji dalszego doskonalenia zawodowego;
  • wymiana doświadczeń i przekazywanie dobrych praktyk;
  • popularyzacja osiągnięć w rolnictwie.
W Olimpiadzie mogą brać udział młodzi producenci rolni oraz uczniowie posiadający lub współgospodarujący w gospodarstwie rolnym. Limit wiekowy uczestników zawiera się w przedziale 17-40 lat.

W celu wyłonienia najlepszego z najlepszych, wzorem lat poprzednich, Olimpiada przebiegała trójetapowo, począwszy od Eliminacji Szkolnych, poprzez Finały Wojewódzkie, a kończąc na Finale Krajowym, który miał miejsce pierwszego dnia targów AGROTECH. W eliminacjach wzięło udział 1500 osób, do krajowego finału dostało się 80 najlepszych. Spośród nich najlepsza dziesiątka zdobyła puchary i wyróżnienia, natomiast główny laur – Puchar Ministra trafił w ręce tegorocznego triumfatora Roberta Kujaczyńskiego.

Związek Młodzieży Wiejskiej wkłada wiele wysiłku by rolnictwo polskie, w myśl europejskiej sentencji stawało się młode, innowacyjne i konkurencyjne i dlatego mottem przewodnim Olimpiady jest hasło: "Młodość, Innowacyjność, Konkurencyjność".

Laureaci poprzednich edycji to dziś najlepsi producenci rolni w kraju. Wiedza, doświadczenie i znajomości zdobyte m. in. podczas kilkumiesięcznych eliminacji sprawiły, iż łatwiej jest im odnaleźć kierunek i cel rozwoju polskiego rolnictwa.