Aktualności
Najnowsze osiągnięcia technologiczne Wielkiej Brytanii
Na czele brytyjskiej delegacji stanął minister ds. strategii bezpieczeństwa międzynarodowego Gerald Howarth. Towarzyszą mu Richard Paniguian - szef UKTI DSO, brytyjskiej organizacji wspierania eksportu, Geoff Gladding - dyrektor regionalny UKTI DSO na Europę oraz wicemarszałek lotnictwa Nigel Maddox, główny doradca wojskowy UKTI DSO. Członkowie Zespołu ds. Wspierania Eksportu (UKTI DSO) biorą po raz pierwszy udział w prezentacjach obejmujących sektory obrony i bezpieczeństwa.
Cieszę się bardzo, że Wielka Brytania została wybrana jako kraj wiodący na MSPO 2010. Jestem szczególnie zadowolony z tak licznej obecności firm brytyjskich, które na tej imprezie reprezentują cały przekrój oferty sektorów obrony i bezpieczeństwa. Wielka Brytania przykłada ogromną wagę do stosunków z Polską, w ramach których bardzo istotne znaczenie ma długotrwała współpraca pomiędzy naszymi krajami w obszarze obrony. Mając tę współpracę na uwadze, niezmiernie cenimy sobie możliwość podzielenia się zarówno osiągnięciami technologii, jak i doświadczeniem operacyjnym w kontekście ściślejszego partnerstwa przemysłowego oraz coraz większego zaangażowania strategicznego – podsumował udział w wystawie minister Gerald Howarth.
Richard Paniguian powiedział z kolei, że obecna wystawa jest dla firm brytyjskich ważną okazją do zaprezentowania sprzętu i wyposażenia z dziedziny obrony i bezpieczeństwa. - Pragniemy rozwijać dobre stosunki z polskimi siłami zbrojnymi i z przyjemnością zaoferujemy swoje produkty w celu zaspokojenia przyszłego zapotrzebowania na sprzęt obrony i bezpieczeństwa. Chcemy również zachęcać firmy z Wielkiej Brytanii i Polski do wchodzenia we wspólne przedsięwzięcia i spółki. Z szacunkowych ocen dotyczących globalnych wydatków rynku bezpieczeństwa wynika, że w ciągu najbliższych czterech lat wzrosną one dwukrotnie: ze 180 miliardów do 400 miliardów dolarów. Wielka Brytania może natomiast tym globalnym wyzwaniom z powodzeniem sprostać, oferując swoje innowacyjne rozwiązania.
Wiele spośród kilkudziesięciu firm brytyjskich obecnych na MSPO już teraz zaopatruje siły zbrojne w różnych częściach świata, a część dostarczanego przez nie sprzętu wykorzystywana jest w w Afganistanie. W ciągu ostatnich pięciu lat firmy brytyjskie zapewniały sobie zamówienia ze strony globalnego rynku obrony rzędu 5 miliardów funtów rocznie, dzięki czemu Wielka Brytania jest największym po Stanach Zjednoczonych dostawcą sprzętu obronnego na świecie. Brytyjski przemysł obronny w dalszym ciągu przoduje w dziedzinie innowacji technologicznych, a sukcesy, jakie osiąga na arenie międzynarodowej dowodzą, że może on wytwarzać i dostarczać wysoce sprawny sprzęt po konkurencyjnych cenach.
Wielka Brytania posiada również znaczące doświadczenia w obszarze podwykonawstwa usług wsparcia obronnego, w oparciu o szeroki udział firm brytyjskich w dziedzinach takich, jak remonty i konserwacje samolotów, wsparcie logistyczne, szkolenia w zakresie pilotażu, magazynowanie i dystrybucja oraz zarządzanie bazami.