Aktualności
Najnowszy sprzęt wojskowy, wizyty na najwyższym szczeblu i Dzień Otwarty: rusza MSPO 2024
Tegoroczne MSPO w Targach Kielce zapowiada się rekordowo. Wystawcy zaprezentują się na przestrzeni blisko 35 tysięcy metrów kwadratowych. Obok Polski najliczniej reprezentowane będą: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia, Kanada, Niemcy oraz Turcja. Szczególnie widoczna będzie obecność firm koreańskich, które stworzyły dedykowany pawilon, co podkreśla rosnącą współpracę między Polską a Koreą Południową. Gościem specjalnym tegorocznego MSPO będzie Ukraina, która również zaprezentuje swoje najnowsze technologie obronne.
Nie zabraknie imponującego sprzętu wojskowego, który tradycyjnie stanowi centralny punkt wystawy. Czołg K2 od Hyundai Rotem, opracowany za 500 milionów Trójwspółrzędny Radar Dalekiego Zasięgu WARTA polskiej spółki PIT RADWAR, wysoko mobilny zestaw przeciwlotniczy MSR „KUSZA”, który miał premierę podczas zeszłorocznego MSPO, czy hit eksportowy od MESKO: system rakietowy Piorun to tylko niektóre z przykładów wielkogabarytowych eksponatów, które przyciągną uwagę branżowych odwiedzających. Polska Grupa Zbrojeniowa, czyli partner strategiczny Salonu zaprezentuje swoje osiągnięcia pod hasłem „Rozwiązania sprawdzone w boju”. Wystawa to także drobny sprzęt i wyposażenie żołnierzy: zobaczyć będzie można hełm pilota Gentex NGFW, który wygrał konkurs na nowy hełm US Navy, systemy awioniczne od Aerobits pozwalających na jej instalację w BSP, czy najnowszą odsłonę kamizelki kuloodpornej Rock 3.0. Sunway Network, pionier w integracji zaawansowanych technologii dla sektora obronnego, zaprasza z kolei na premierową prezentację swojego najnowszego rozwiązania – zintegrowanego systemu okularów Sunway Vision z hełmem bojowym.
Bardzo Ważni Goście
Udział w wydarzeniu potwierdził Prezydent RP Andrzej Duda, spodziewani są także: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. MSPO to wydarzenie, które przyciąga uwagę także międzynarodowych delegacji i przedstawicieli rządów z całego świata. W tym roku udział w MSPO zapowiedziało 51 delegacji z 45 krajów. Targi Kielce odwiedzi między innymi szefowa natowskiej Agencji Zakupowej Stacy Cummings, Minister Przemysłu Strategicznego Ukrainy Ołeksandr KAMYSZYN, Koreański Minister DAPA JONG GUN SEOK, Minister Obrony Republiki Mołdawii Anatolie NOSATÎI czy Maria Eagle Minister ds. zamówień publicznych i przemysłu w dziedzinie obronności Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. MSPO odwiedzą także ambasadorzy m.in. z Australii, Francji, Grecji, Kanady, Turcji, Norwegii czy Szwecji. Wrześniowy Salon to idealna okazja, aby przedstawiciele krajów z całego świata mogli zapoznać się z najnowszymi, także polskimi technologiami wojskowymi. A rodzime firmy stanowią trzon wystawy: będzie ich ponad 400. Wydarzenie potrwa od 3 do 6 września, a wstęp mają tylko pełnoletnie osoby związane z branżą.
Wystawa Sił Zbrojnych pod znakiem NATO
Podczas tegorocznej edycji MSPO, wyjątkowy jubileusz obchodzi wystawa sił zbrojnych. Wystawa pod hasłem "25 lat Polski w NATO - 25 lat bezpieczeństwa", podkreśla znaczenie członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim dla narodowego i międzynarodowego bezpieczeństwa. Temat przewodni stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania osiągnięć i postępów, jakie dokonały się w polskich siłach zbrojnych w ramach sojuszu. Elementami wystawy są m.in. miasteczko misyjne, patrolowiec czy śnieżnik. Co roku w organizacji wystawy bierze udział ponad 1000 polskich żołnierzy.
Merytorycznie na MSPO
Salon to nie tylko wyjątkowa ekspozycja i biznesowe dyskusje, to także wiele merytorycznych spotkań, które zgromadzą czołowych ekspertów i przedstawicieli branży obronnej. Jednym z nich będzie Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Współpraca przedsiębiorstw sektora obronnego z cywilnymi przedsiębiorstwami i jednostkami badawczo-rozwojowymi”. Instytut Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK oraz Targi Kielce organizują ją pierwszego dnia Salonu we wtorek, 3 września. Będzie poświęcona współpracy polskich przedsiębiorstw obronnych skupionych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej z cywilnymi firmami i uczelniami, instytutami oraz jednostkami badawczo-rozwojowymi. Temat ten nabiera znaczenia w obliczu wojny za wschodnią granicą.
Kolejnym znaczącym wydarzeniem będzie Seminarium na temat współpracy z armią USA stacjonującą w Polsce, organizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej. Uczestnicy poznają praktyczne aspekty współpracy z siłami zbrojnymi USA działającymi na terenie Polski, co ma szczególne znaczenie w kontekście rosnącej obecności amerykańskich wojsk w regionie. Wydarzeń, które w tym roku będą towarzyszyły MSPO jest o wiele więcej.
7 września: zapraszamy wszystkich
W ramach Dnia Otwartego MSPO pasjonaci militariów będą mieli okazję, aby z bliska przyjrzeć się najnowocześniejszemu sprzętowi używanemu przez Wojsko Polskie pokazywanemu na Wystawie Sił Zbrojnych.
Na Dniu Otwartym zaprezentowane zostanie aż 41 jednostek bojowych, w tym imponujące Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak oraz czołgi Leopard, które stanowią trzon nowoczesnego uzbrojenia Wojska Polskiego. To jednak tylko część atrakcji – zwiedzający będą mogli podziwiać także inne wielkogabarytowe maszyny, jak czołg K2 od Hyundai Rotem czy armatohaubice Krab produkowane przez Hutę Stalowa Wola.
Dzień Otwarty to również szereg atrakcji dodatkowych, jak chociażby ścieżka edukacyjna „Młody Terytorials na medal”, pokaz musztry paradnej oraz występy artystyczne zespołów wojskowych. Wstęp na Dzień Otwarty jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich, bez żadnych ograniczeń wiekowych.