elektroodpady.png
Niewłaściwa utylizacja odpadów stanowi poważne zagrożenie dla środowiska.

Nieprawidłowa utylizacja elektroodpadów może skutkować wysokimi karami! Mandat może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych.

18 lipca 2024
Wysoka kara grozi za nieuważne segregowanie elektroodpadów. Można tego uniknąć korzystając ze specjalnych punktów zbiórki, bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu lub oddania starego sprzętu w sklepie przy zakupie nowego. O właściwej segregacji odpadów będzie można dowiedzieć się więcej również podczas 25. edycji targów Ekotech w Targach Kielce.

Elektroodpady stanowią jedno z największych zagrożeń dla środowiska. Należą do najbardziej niebezpiecznych odpadów, gdyż zawierają liczne substancje szkodliwe dla zdrowia i środowiska. W związku z tym kary za niewłaściwe zarządzanie tego rodzaju odpadami mogą wynosić nawet do 5 tysięcy złotych. Badania przeprowadzone przez GfK Polonia w 2019 roku wykazały, że 1 na 5 Polaków przynajmniej raz pozbył się zużytego sprzętu elektronicznego w niewłaściwy sposób, wrzucając go do śmietnika z innymi odpadami.

Elektroodpady to szeroka kategoria obejmująca:

  • telefony komórkowe,
  • sprzęt RTV,
  • sprzęt AGD,
  • żarówki, świetlówki,
  • baterie,
  • LED-y,
  • powerbanki.

Utylizację tych odpadów reguluje ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 2015 roku, która określa wysokość grzywien nakładanych przez straż miejską lub policję za nieprawidłowe pozbywanie się elektroodpadów.

Specjalne punkty zbiórki elektroodpadów (PSZOK) zajmują się ich utylizacją. Warto sprawdzić, gdzie w okolicy znajduje się najbliższy PSZOK. Większe elektroodpady, takie jak lodówki czy pralki, można oddać do bezpłatnego odbioru bezpośrednio z domu, zwłaszcza w większych miastach. Ważne jest również, że przy zakupie nowego sprzętu możemy oddać stary sprzęt bez dodatkowych opłat. Sprzedawcy są zobowiązani do jego przyjęcia zarówno przy dostawie do domu, jak i w sklepie.

Odpowiednia utylizacja elektroodpadów jest nie tylko kwestią ochrony środowiska, ale również uniknięcia wysokich kar finansowych. Używajmy wyznaczonych punktów zbiórki i korzystajmy z możliwości darmowego odbioru dużych elektrośmieci.

Targi Ekotech to doskonała okazja do rozmowy na temat wyzwań i rozwiązań związanych z elektroodpadami. Wydarzenie, które odbędzie się od 8 do 10 kwietnia 2025 roku w Targach Kielce, zgromadzi ekspertów i profesjonalistów z branży gospodarowania odpadami. Uczestnicy będą mieli okazję wymienić się wiedzą, doświadczeniami i nowoczesnymi technologiami, które mogą pomóc w bezpiecznej i efektywnej utylizacji elektroodpadów. Podczas Ekotech zaplanowano liczne panele dyskusyjne, prezentacje i warsztaty poświęcone tematyce zarządzania odpadami. W obliczu rosnącego problemu elektroodpadów, takie wydarzenia są kluczowe dla promowania odpowiedzialnych praktyk i podnoszenia świadomości na temat ich właściwej utylizacji.

/MSi/

Polecane aktualności
25 lipca 2024
Nowe przepisy wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku są krokiem w kierunku bardziej ekologicznej gospodarki odpadami. Deweloperzy i firmy remontowe muszą przygotować się na wprowadzenie odpowiednich zmian w swoich procesach zarządzania odpadami. Wpłynie to na osiągnięcie wyższych standardów ochrony środowiska i lepszego gospodarowania zasobami naturalnymi.
11 lipca 2024
Rocznie, w Unii Europejskiej generowanych jest około 12,6 mln ton odpadów tekstylnych, z czego 5,2 mln ton stanowią zużyta odzież i obuwie. Część tych odpadów jest zbieranych w celu ponownego wykorzystania lub recyklingu. Jak informuje Portal Samorządowy, od 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które m.in. mają zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, a także wpłynąć na redukcję mikroplastiku w oceanach.
03 lipca 2024
Z dniem 1 lipca w życie weszły zapisy mające na celu ograniczenie ilości plastikowych odpadów w Unii Europejskiej. Nakładają one nowe obowiązki na przedsiębiorców i konsumentów w zakresie używania wszelkich opakowań z tworzywa sztucznego.