DSC0291.jpg

Nowe firmy dołączyły do Klastra Metrologicznego podczas konferencji New Trends in Metrology

19 października 2022
Konferencja New Trends in Metrology 2022 zorganizowana w Lublinie przez Politechnikę Lubelską w ramach Polskiej Unii Metrologicznej była okazją do promocji Klastra Metrologicznego oraz przyjęcia do niego nowych członków. Swój akces potwierdziło osiem firm, głównie z Lubelszczyzny.

Wydarzenie rozpoczął rektor Politechniki Lubelskiej Zbigniew Pater, który podkreślił, że Polska Unia Metrologiczna ma za zadanie integrację środowiska metrologicznego w kraju. - Zrzeszamy 33 jednostki naukowo-badawcze, a duży kongres poświęcony zagadnieniom metrologicznym to kolejny ważny cel, który realizujemy – poinformował.

Bardzo ważnym elementem unii jest Główny Urząd Miar. To również inicjator kolejnego istotnego dla polskiej metrologii i przemysłu porozumienia – Klastra Metrologicznego. Prof. Jacek Semaniak, prezes instytucji podkreślił, że ma ona ambicje, by stać się znaczącym ośrodkiem naukowym.

- Ważnym aspektem tych starań jest budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego. Wyposaży nas on w unikatowe warunki przeprowadzania pomiarów, ponieważ ważna jest nie tylko aparatura, ale także warunki w jakich odbywa się pomiar – powiedział prezes GUM.

Jacek Semaniak zwrócił także uwagę, że poza najnowocześniejszą infrastrukturą badawczą liczy się również współpraca i sieciowanie różnych ośrodków.

-Żeby diagnozować nowe obszary z zakresu technologii i funkcjonowania gospodarki,  niezbędna jest współpraca ze środowiskami z kraju i zagranicy. Temu służy Polska Unia Metrologiczna, żebyśmy razem budowali pozycję polskiej metrologii. To wszystko będzie tworzyło nowe warunki pracy i współpracy – przekazał.

 

 

"Metrologia jest podstawą wszystkich nauk ścisłych"

W uroczystości wziął także udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Jego resort przekazał dotację celową na organizację Polskiej Unii Metrologicznej i konferencji New Trends in Metrology 2022.

- Metrologia jest podstawą wszystkich nauk ścisłych, nie ma dziedziny, która odbywa się bez precyzyjnych pomiarów. Mamy w Polsce dobrych metrologów, a Polska Unia Metrologiczna służy temu, żeby skupić ich wokół programów rozwojowych. Bez metrologii nie ma rozwoju w gospodarce, nie ma przyszłości w przemyśle – ocenił szef resortu edukacji i nauki.

Klaster Metrologiczny, którego przedstawiciele mogli zaprezentować jego idee na kongresie, to ważna inicjatywa sieciująca nie tylko środowiska naukowe i ośrodki badawcze, ale także przedstawicieli przemysłu i biznesu, którzy bezpośrednio korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań polskiej metrologii.

Osiem kolejnych firm przystąpiło do Klastra Metrologicznego 

- Chcemy wspierać przedsiębiorstwa i jednostki naukowe w wymianie wiedzy i współpracy. Klaster Metrologiczny ma być także zachętą do tej współpracy – poinformował Andrzej Kiercz, dyrektor Centrum Kongresowego Targów Kielce, które są koordynatorem klastra.

O tym, że oferta klastra jest interesująca dla przedstawicieli świata nauki i biznesu najlepiej świadczą liczby – liczba sygnatariuszy umów o współpracy przekroczyła 30, a w czasie lubelskiej konferencji akces do niego potwierdziło kolejnych 8 firm.

Dariusz Kozak, właściciel firmy Polcom uważa, że dołączenie do klastra daje jego firmie przewagę konkurencyjną.

- Jesteśmy producentem narzędzi skrawających. Codziennie stosujemy mnóstwo pomiarów metrologicznych przeróżnymi metodami i dołączenie do klastra wprowadzi nas na wyższy poziom i stawia nas w elicie firm z tej branży – poinformował Dariusz Kozak.

Grzegorz Baranowski z firmy AG Technik, która dołączyła do Klastra widzi w tym przedsięwzięciu szansę na zdobycie jeszcze większej wiedzy metrologicznej, by później móc przekazywać ją dalej klientom.

- Jesteśmy dostawcą narzędzi skrawających, które dostarczamy klientom z przeróżnych branż, klientom zarówno dużym, jak i małym. Szczególnie u tych małych widzimy duży potencjał w dystrybucji wiedzy metrologicznej – stwierdził Grzegorz Baranowski.

Krzysztof Brodzik reprezentujący firmę Pro Solutions przekazał, że jego przedsiębiorstwo zainteresował przemysłowy charakter klastra.

- Dzięki drukarkom 3d jesteśmy w stanie wspierać działania pomiarowe, działania w zakresie badania jakości produktów i wspierać procesy produkcyjne, więc było to dla nas naturalnym krokiem do przodu, bo chcemy się rozwijać i poznawać nowe obszary działalności produkcyjnej – powiedział Krzysztof Brodzik.

Wśród przedsiębiorstw, które podpisały umowy o współpracy w ramach klastra były także firmy, AZA-Tech, Energoserwis S.A. Lublin, Samar, a także MJM i Cewar, których przedstawiciele nie mogli wziąć udział w wydarzeniu.

-Liczymy na to, że Klaster Metrologiczny, z racji na to, że liczba jego uczestników rośnie z miesiąca na miesiąc i wkrótce przekroczy 50, stanie się klastrem kluczowym. Polska metrologia i klaster na to zasługują. Wtedy będzie to duże i prężne środowisko, mogące starać się o wsparcie w ramach dużych programów np. NCBiR, czy ministerstwa edukacji i nauki, żeby polski przemysł był bardziej konkurencyjny – podsumował prof. Jacek Semaniak.

 

 

Polecane aktualności
MSPO2023.jpg
27 listopada 2024
Wśród 500 najsilniejszych polskich marek znalazły się Targi Kielce, uplasowane w towarzystwie takich gigantów jak H&M, Philips, Visa czy MasterCard. To wynik corocznego badania medialności marek w Polsce, przygotowywanego przez magazyn „Press” we współpracy z PSMM Monitoring & More.
7S5A8641.jpg
14 czerwca 2024
- Dzięki szybkiej decyzji Pani Prezydent Kielc Agaty Wojdy, mamy szansę ukończyć budowę nowej hali przed MSPO w 2026 roku - powiedział Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce podczas piątkowej konferencji prasowej w kieleckim ośrodku.
od-lewej-Simon-Wang-James-CF-Huang-drAndrzejMochon.jpg
12 czerwca 2024
Nowy etap współpracy międzynarodowej kielecki ośrodek wystawienniczy rozpoczął w Niemczech, 10 czerwca, podczas Taiwan Expo 2024. Wydarzenie po raz pierwszy w Europie zorganizowała Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zewnętrznego (TAITRA), organizacja uznawana za jeden z głównych motorów napędowych tajwańskiego handlu międzynarodowego. Targi Kielce są jedynym polskim ośrodkiem, z którym TAITRA podpisała umowę w Berlinie.
353b060b-fbd3-4106-b3a1-e7e077705a75.jpg
19 marca 2024
- Nowym podejściem w wytwarzaniu produktów jest zastosowanie druku 3D. Może on być wykonywany przy użyciu urządzeń dedykowanych, które są prezentowane na targach STOM, jak również przy pomocy urządzeń stosowanych w procesach spawalniczych – wyjaśniał Marek  Węglowski rozpoczynając seminarium. Wydarzenie zorganizował Górnośląski Instytut Technologiczny, który jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz.
hala.jpg
13 października 2023
Podczas poprzedniej edycji przemysłowego cyklu odbywającego się w kieleckim ośrodku powierzchnia wystawiennicza zajęła wszystkie 7 hal. Z powodu ogromnego zainteresowania Przemysłową Wiosną 2024 wystawcy będą mieli do dyspozycji jeszcze jeden pawilon.
PFTHH-33462.jpg
28 marca 2023
- Przy wykorzystaniu funduszy unijnych przedsiębiorstwa mogą wprowadzać innowacyjne technologie, nawet remontować hale, czy wymieniać oświetlenie. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki – mówił podczas konferencji firmy Dematec specjalista Łukasz Leszczyński. Spotkanie zgromadziło licznych uczestników targów STOM.   
1z6o0643-20220405-TargiKielce-Przemyslowa-Wiosna-GUM-metrologia.jpg
01 grudnia 2022
29 marca 2023 r. podczas kolejnej edycji Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-STOM, odbędzie się seminarium metrologiczne organizowane przez Polską Unię Metrologiczną
316407505-2505570782951425-145667296772138511-n.jpg
28 listopada 2022
W piątek, 25 listopada członkowie Klastra Metrologicznego po raz kolejny spotkali się w Targach Kielce. Głównym tematem były doktoraty wdrożeniowe z dziedziny metrologii, które od tego roku mogą realizować pracownicy firm z tej branży we współpracy z uczelniami i instytutami naukowymi. Jest to więc ciekawa możliwość zwłaszcza dla przedsiębiorstw - członków Klastra Metrologicznego.