Aktualności
Nowe firmy dołączyły do Klastra Metrologicznego podczas konferencji New Trends in Metrology
Wydarzenie rozpoczął rektor Politechniki Lubelskiej Zbigniew Pater, który podkreślił, że Polska Unia Metrologiczna ma za zadanie integrację środowiska metrologicznego w kraju. - Zrzeszamy 33 jednostki naukowo-badawcze, a duży kongres poświęcony zagadnieniom metrologicznym to kolejny ważny cel, który realizujemy – poinformował.
Bardzo ważnym elementem unii jest Główny Urząd Miar. To również inicjator kolejnego istotnego dla polskiej metrologii i przemysłu porozumienia – Klastra Metrologicznego. Prof. Jacek Semaniak, prezes instytucji podkreślił, że ma ona ambicje, by stać się znaczącym ośrodkiem naukowym.
- Ważnym aspektem tych starań jest budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego. Wyposaży nas on w unikatowe warunki przeprowadzania pomiarów, ponieważ ważna jest nie tylko aparatura, ale także warunki w jakich odbywa się pomiar – powiedział prezes GUM.
Jacek Semaniak zwrócił także uwagę, że poza najnowocześniejszą infrastrukturą badawczą liczy się również współpraca i sieciowanie różnych ośrodków.
-Żeby diagnozować nowe obszary z zakresu technologii i funkcjonowania gospodarki, niezbędna jest współpraca ze środowiskami z kraju i zagranicy. Temu służy Polska Unia Metrologiczna, żebyśmy razem budowali pozycję polskiej metrologii. To wszystko będzie tworzyło nowe warunki pracy i współpracy – przekazał.
"Metrologia jest podstawą wszystkich nauk ścisłych"
W uroczystości wziął także udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Jego resort przekazał dotację celową na organizację Polskiej Unii Metrologicznej i konferencji New Trends in Metrology 2022.
- Metrologia jest podstawą wszystkich nauk ścisłych, nie ma dziedziny, która odbywa się bez precyzyjnych pomiarów. Mamy w Polsce dobrych metrologów, a Polska Unia Metrologiczna służy temu, żeby skupić ich wokół programów rozwojowych. Bez metrologii nie ma rozwoju w gospodarce, nie ma przyszłości w przemyśle – ocenił szef resortu edukacji i nauki.
Klaster Metrologiczny, którego przedstawiciele mogli zaprezentować jego idee na kongresie, to ważna inicjatywa sieciująca nie tylko środowiska naukowe i ośrodki badawcze, ale także przedstawicieli przemysłu i biznesu, którzy bezpośrednio korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań polskiej metrologii.
Osiem kolejnych firm przystąpiło do Klastra Metrologicznego
- Chcemy wspierać przedsiębiorstwa i jednostki naukowe w wymianie wiedzy i współpracy. Klaster Metrologiczny ma być także zachętą do tej współpracy – poinformował Andrzej Kiercz, dyrektor Centrum Kongresowego Targów Kielce, które są koordynatorem klastra.
O tym, że oferta klastra jest interesująca dla przedstawicieli świata nauki i biznesu najlepiej świadczą liczby – liczba sygnatariuszy umów o współpracy przekroczyła 30, a w czasie lubelskiej konferencji akces do niego potwierdziło kolejnych 8 firm.
Dariusz Kozak, właściciel firmy Polcom uważa, że dołączenie do klastra daje jego firmie przewagę konkurencyjną.
- Jesteśmy producentem narzędzi skrawających. Codziennie stosujemy mnóstwo pomiarów metrologicznych przeróżnymi metodami i dołączenie do klastra wprowadzi nas na wyższy poziom i stawia nas w elicie firm z tej branży – poinformował Dariusz Kozak.
Grzegorz Baranowski z firmy AG Technik, która dołączyła do Klastra widzi w tym przedsięwzięciu szansę na zdobycie jeszcze większej wiedzy metrologicznej, by później móc przekazywać ją dalej klientom.
- Jesteśmy dostawcą narzędzi skrawających, które dostarczamy klientom z przeróżnych branż, klientom zarówno dużym, jak i małym. Szczególnie u tych małych widzimy duży potencjał w dystrybucji wiedzy metrologicznej – stwierdził Grzegorz Baranowski.
Krzysztof Brodzik reprezentujący firmę Pro Solutions przekazał, że jego przedsiębiorstwo zainteresował przemysłowy charakter klastra.
- Dzięki drukarkom 3d jesteśmy w stanie wspierać działania pomiarowe, działania w zakresie badania jakości produktów i wspierać procesy produkcyjne, więc było to dla nas naturalnym krokiem do przodu, bo chcemy się rozwijać i poznawać nowe obszary działalności produkcyjnej – powiedział Krzysztof Brodzik.
Wśród przedsiębiorstw, które podpisały umowy o współpracy w ramach klastra były także firmy, AZA-Tech, Energoserwis S.A. Lublin, Samar, a także MJM i Cewar, których przedstawiciele nie mogli wziąć udział w wydarzeniu.
-Liczymy na to, że Klaster Metrologiczny, z racji na to, że liczba jego uczestników rośnie z miesiąca na miesiąc i wkrótce przekroczy 50, stanie się klastrem kluczowym. Polska metrologia i klaster na to zasługują. Wtedy będzie to duże i prężne środowisko, mogące starać się o wsparcie w ramach dużych programów np. NCBiR, czy ministerstwa edukacji i nauki, żeby polski przemysł był bardziej konkurencyjny – podsumował prof. Jacek Semaniak.