Aktualności
Obowiązki gminne nakładane na gminy w związku z selektywną zbiórką odpadów tekstylnych i odzieży
Jak wynika z informacji opublikowanej na stronie dziennik.pl, od 1 stycznia 2025 r. każda gmina w Polsce będzie zobowiązana do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych i odzieży. Zmiany te mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu przemysłu tekstylnego na środowisko, jednocześnie nakładając na gminy obowiązek stworzenia odpowiedniej infrastruktury, która umożliwi mieszkańcom pozbycie się niepotrzebnych tekstyliów. Mieszkańcy nie będą musieli posiadać nowych pojemników na tekstylia. Zbiórka będzie się odbywać w specjalnie wyznaczonych Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). To minimalne wymaganie, które gminy muszą spełnić, aby sprostać nowym przepisom.
Wprowadzenie nowych przepisów to tylko pierwszy krok. Równolegle konieczne jest zwiększanie świadomości konsumentów, by ograniczać negatywny wpływ tekstyliów na środowisko. Tylko zrównoważone podejście, łączące regulacje prawne z edukacją ekologiczną, może doprowadzić do realnej zmiany w sektorze tekstylnym. Nowe przepisy są wyzwaniem, ale również szansą na poprawę kondycji środowiska i promowanie bardziej odpowiedzialnych nawyków wśród obywateli.
Informacja powstała w oparciu o artykuł dostępny na stronie dziennik.pl
Wszelkie kwestie dotyczące gospodarowania odpadami i recyklingu będą poruszane w trakcie Targów Ekotech już od 8 do 10 kwietnia 2025 roku w Targach Kielce.