Aktualności
Nowe przepisy w zakresie segregacji tekstyliów. Kluczowe będą PSZOKi
Za jednego z największych trucicieli środowiska uznawany jest przemysł modowy. Jak podaje Portal Samorządowy, sektor ten zużywa więcej wody niż przemysł spożywczy i emituje więcej gazów cieplarnianych niż międzynarodowy transport lotniczy, a także morski razem wzięte. Produkcja jednej bawełnianej koszulki zużywa 2700 litrów wody, a jednego kilograma bawełny aż 10 tysięcy litrów. Chemikalia, nawozy i pestycydy stosowane w produkcji odzieży dodatkowo obciążają środowisko. Właśnie z syntetycznych tekstyliów pochodzi aż 35 proc. mikroplastiku, która znajduje się w oceanach.
Przygotowania do nowych przepisów
Wstępne ustalenia dot. systemu zbiórki odpadów tekstylnych rozpoczęto w Ministerstwie Klimatu i Środowiska jeszcze w 2023 roku. Wstępne informacje wskazują, że system będzie oparty na punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), które będą modernizowane i rozbudowywane. Założenia są takie, że w małych miejscowości skupionych blisko siebie, liczących do 1000 mieszkańców funkcjonować będzie wspólny PSZOK, natomiast w większych miastach jeden PSZOK będzie przypadał na 50-80 tys. mieszkańców, na terenie w promieniu 5-8 km. Nowe zasady dotyczące segregacji odpadów tekstylnych w Polsce wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku. Ostateczna wersja unijnej dyrektywy umożliwi dostosowanie krajowych przepisów do nowych wymagań.
Temat zrównoważonego gospodarowania tekstyliów
Projektowanie i gospodarowanie będą kluczowymi tematami podczas nadchodzących 25. targów Ekotech. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami i technologiami w dziedzinie gospodarki odpadami, a także do dyskusji na temat wyzwań i możliwości związanych z nowymi przepisami dotyczącymi odpadów tekstylnych.
Wspólnie poszukajmy innowacyjnych rozwiązań dla zrównoważonej gospodarki na Targach Ekotech!
/MSi/