Tekstylia-to-zlo.jpg
Tekstylia dużym wyzwaniem dla środowiska.

Nowe przepisy w zakresie segregacji tekstyliów. Kluczowe będą PSZOKi

11 lipca 2024
Rocznie, w Unii Europejskiej generowanych jest około 12,6 mln ton odpadów tekstylnych, z czego 5,2 mln ton stanowią zużyta odzież i obuwie. Część tych odpadów jest zbieranych w celu ponownego wykorzystania lub recyklingu. Jak informuje Portal Samorządowy, od 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które m.in. mają zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, a także wpłynąć na redukcję mikroplastiku w oceanach.

Za jednego z największych trucicieli środowiska uznawany jest przemysł modowy. Jak podaje Portal Samorządowy, sektor ten zużywa więcej wody niż przemysł spożywczy i emituje więcej gazów cieplarnianych niż międzynarodowy transport lotniczy, a także morski razem wzięte. Produkcja jednej bawełnianej koszulki zużywa 2700 litrów wody, a jednego kilograma bawełny aż 10 tysięcy litrów. Chemikalia, nawozy i pestycydy stosowane w produkcji odzieży dodatkowo obciążają środowisko. Właśnie z syntetycznych tekstyliów pochodzi aż 35 proc. mikroplastiku, która znajduje się w oceanach.

Przygotowania do nowych przepisów

Wstępne ustalenia dot. systemu zbiórki odpadów tekstylnych rozpoczęto w Ministerstwie Klimatu i Środowiska jeszcze w 2023 roku. Wstępne informacje wskazują, że system będzie oparty na punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), które będą modernizowane i rozbudowywane. Założenia są takie, że w małych miejscowości skupionych blisko siebie, liczących do 1000 mieszkańców funkcjonować będzie wspólny PSZOK, natomiast w większych miastach jeden PSZOK będzie przypadał na 50-80 tys. mieszkańców, na terenie w promieniu 5-8 km. Nowe zasady dotyczące segregacji odpadów tekstylnych w Polsce wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku. Ostateczna wersja unijnej dyrektywy umożliwi dostosowanie krajowych przepisów do nowych wymagań.

Temat zrównoważonego gospodarowania tekstyliów

Projektowanie i gospodarowanie będą kluczowymi tematami podczas nadchodzących 25. targów Ekotech. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami i technologiami w dziedzinie gospodarki odpadami, a także do dyskusji na temat wyzwań i możliwości związanych z nowymi przepisami dotyczącymi odpadów tekstylnych.

Wspólnie poszukajmy innowacyjnych rozwiązań dla zrównoważonej gospodarki na Targach Ekotech!

/MSi/

Polecane aktualności
05 grudnia 2024
Nowe przepisy dot. efektywnego zarządzania odpadami elektronicznymi mają kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska. Przedsiębiorcy zajmujący się transportem, przetwarzaniem i recyklingiem takich odpadów powinni dokładnie zapoznać się z nowymi przepisami, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi standardami.
27 listopada 2024
Wśród 500 najsilniejszych polskich marek znalazły się Targi Kielce, uplasowane w towarzystwie takich gigantów jak H&M, Philips, Visa czy MasterCard. To wynik corocznego badania medialności marek w Polsce, przygotowywanego przez magazyn „Press” we współpracy z PSMM Monitoring & More.
21 listopada 2024
Osoby, które zadeklarowały, że w swoich nieruchomościach posiadają kompostownik i przetwarzają w nim bioodpady, mogą korzystać ze zniżki na gospodarowanie odpadami. Muszą być jednak przygotowane na kontrole realizowane przez gminy w całej Polsce. Za nieprzestrzeganie zasad kompostowania, można stracić należne im zniżki, a powrót do ulgi będzie możliwy dopiero po sześciu miesiącach.
06 listopada 2024
Przemysł tekstylny to jeden z najbardziej obciążających środowisko. Według danych, przeciętny Europejczyk kupuje rocznie 26 kg odzieży, z czego aż 87% trafia na wysypiska śmieci lub jest spalane, a jedynie 1% zostaje poddany recyklingowi. Takie działania powodują nie tylko wzrost emisji gazów cieplarnianych, ale także przyczyniają się do nadmiernego zużycia zasobów naturalnych.
05 listopada 2024
Problem nielegalnych składowisk odpadów w Polsce wciąż pozostaje palący. Jak podają źródła, w przyszłym roku rząd planuje przeznaczyć 200 mln zł na likwidację takich miejsc. Projekt ma usprawnić samorządom korzystanie z środków publicznych do usuwania zagrożeń zdrowia i życia ludzi oraz środowiska. Jednak jak przyznała Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska, jest to "kropla w morzu potrzeb".
09 października 2024
Czy chcesz maksymalnie wykorzystać swój udział w targach Ekotech? Mamy dla Ciebie coś specjalnego! Skorzystaj z darmowego ebooka stworzonego przez Pawła Tkaczyka – eksperta ds. strategii marketingowej i storytellingu, który pomoże Ci wyróżnić się na tle konkurencji i zyskać przewagę.
30 lipca 2024
Jak sygnalizuje resort klimatu i środowiska, w ustawie o systemie kaucyjnymi pojawi się kilka istotnych zmian. Dotyczą one m.in. zwiększenia opłaty produktowej dla podmiotów długo nieobjętych systemem kaucyjnym, podniesienie poziomu zbiórki opakowań oraz wprowadzenie wielorazowych butelek szklanych. Będą też zmiany mające na celu usprawnienie współpracy i raportowania w systemie kaucyjnym.
29 lipca 2024
W trosce o komfort gości kieleckiego ośrodka wystawienniczego, wprowadzone zostaną usprawnienia, które ułatwią poruszanie się po terenie targowym. Od połowy września 2024 roku hale Targów Kielce będą oznaczane w nowy sposób, za pomocą numerów. Literami zaś opisane zostaną ciągi komunikacyjne, zgodnie z europejskimi standardami. Ułatwi to zwiedzającym nawigację i lokalizowanie stoisk.