Aktualności
O drobiu, hodowli i chowie podczas Global Poultry Web Congres
Wydarzenie składało się z 3 bloków tematycznych: ekonomia produkcji, dobrostan i żywienie. Międzynarodowi prelegenci poruszyli tematy miedzy innymi chowu bezklatkowego, redukcji antybiotyków, nowych przepisów dotyczących dobrostanu i transportu. Ponad 100 uczestników debatowało o aktualnych tematach.
Wśród prelegentów: czołowi przedstawiciele organizacji rolniczych i hodowlanych z Polski i krajów wspólnoty. W gronie ekspertów znaleźli się między innymi Brigitte Misonne, Kierownik Działu Produktów Zwierzęcych w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów, Jørgen Nyberg Larsen, Sekretarz Generalny Europejskiego Stowarzyszenia Producentów i sprzedawców Jaj, DVM, PhD Eran RAIZMAN, Starszy specjalista ds. zdrowia zwierząt i produkcji, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.
Branża drobiarska mocno ucierpiała w wyniku pandemii. Teraz sytuacja się stabilizuje, a popyt na polski drób za granicą rośnie, w tym również w sektorze gastronomicznym, który jest jednym z głównych odbiorców.
- Pandemia objawiła problemy z konkurencyjnością polskiego eksportu drobiu. Głównym źródłem sukcesu polskich eksporterów w ostatnich latach była sprzedaż mięsa o konkurencyjnym stosunku jakości do ceny, podczas gdy mniejszą wagę przywiązywano do budowania wartości dodanej i rozpoznawalnych marek – podkreślali eksperci podczas kongresu w Targach Kielce. To ma się zmienić.
Warto dodać, że mięso drobiowe było najczęściej spożywanym gatunkiem mięsa na świecie, a Polska jest numerem 1. wśród producentów w EU. Rocznie produkujemy około 2 917 tysięcy ton. Wartość eksportu mięsa i podrobów drobiowych z Polski wynosi ponad 2,7 mld euro.
(MBr)