1Z6L2485.jpg

O obiegu surowców podczas targów Plastpol

21 września 2021
Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu zorganizował bezpłatną konferencję, podczas której eksperci skupili się na tworzywach sztucznych i innowacjach służących zamknięciu obiegu surowców. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a widzowie mogli wziąć udział w spotkaniu zarówno w formie tradycyjnej, jak i on-line.

Otwierając spotkanie dr hab. Joanna Kulczycka prof. AGH, prezes Klastera Gospodarki Odpadowej i Recyklingu podkreśliła, że przed przedsiębiorcami i samorządami stoi wiele wyzwań, wiązanych z gospodarowaniem odpadami i gospodarką w obiegu zamkniętym. Prezes jednocześnie wskazała, że wciąż brak jest odpowiedniego podziału kompetencji oraz wiedzy, czym jest gospodarka w obiegu zamkniętym.

- Gospodarka w obiegu zamkniętym jest jednym ze składowych Zielonego Ładu. Rozwiązania, które proponuje Komisja Europejska są rozwiązaniami typu WIN-WIN – mówi prezes Klastera Gospodarki Odpadowej i Recyklingu.

Szukano więc rozwiązań ekonomicznie opłacalnych, które jednocześnie będą zmniejszać tzw. zasobochłonność.  - Ponad 50% wpływu na zmianę klimatu związanego ze  zużyciem surowców przypada na węgiel, ropę, cement, surowce chemiczne, rudy żelaza i stali, mleko oraz hodowla zwierząt – mów dr hab. Joanna Kulczycka prof. AGH – Ponad 70% tego wpływu to konsumpcja żywności, ogrzewanie i transport prywatny.

Zielony Ład w GOZ zakłada tworzenie modeli biznesowych, gdzie powiązanie twórcy odpadów i recyklera będzie mocne i zamknie się obieg. Symbioza gospodarcza oparta na współpracy jest bardzo ważnym aspektem. Tworzywa sztuczne są przez KE traktowane priorytetowo.

 UE przeznacza fundusze na działania Zielonego Ładu i GOZ. Tu nacisk kładziony jest na przechodzenie w przemysł zeroemisyjny oraz duże inwestycje w innowacyjne metody i technologie odzyskiwania materiałów z odpadów resztkowych dla celów GOZ.

(MBr)

Polecane aktualności
23 września 2021
Fani piłki ręcznej mieli okazję spotkać się z gwiazdami klubu Azoty-Puławy podczas tegoroczny edycji Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL. Na stoisku Grupy Azoty zagościli Michał Jurecki – rozgrywający i kapitan drużyny, związany wcześniej z Vive Targi Kielce, Wojciech Borucki – bramkarz i Dawid Fedeńczak – prawoskrzydłowy oraz wschodząca gwiazda klubu.
22 września 2021
Co roku na stoisku Grupy Azoty goszczą gwiazdy wielu dyscyplin sportowych. Drugiego dnia Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL w Targach Kielce był to Marcin Lewandowski – lekkoatleta, specjalizujący się w biegach średnich, zdobywca brązowego medalu na Mistrzostwach Świata Doha 2019 na dystansie 1500 metrów.
22 września 2021
Tradycyjnie w pierwszym dniu Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy wieczór upłynął pod znakiem nagród.
21 września 2021
Tradycyjnie na stoisku Grupy Azoty podczas Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL można spotkać cenionych sportowców. W pierwszym dniu wydarzenia byli to siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.
21 września 2021
Konferencją prasową dotyczącą kondycji branży tworzyw sztucznych w pandemii otwarta została tegoroczna, jubileuszowa, 25. Edycja Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Grumy PLASTPOL w Targach Kielce.
21 września 2021
Rozpoczęły się Targi PLASTPOL w Targach Kielce - najważniejsze wydarzenie branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy w Polsce.
17 września 2021
Grupa Azoty, która pojawi się na tegorocznych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL 2021, od zawsze wspierała sport. Także tym razem, oprócz bogatej oferty, na stoisku Grupy Azoty zagoszczą polskie gwiazdy sportu.
15 września 2021
Jak co roku, także podczas Targów PLASTPOL 2021 odbędzie się konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie PlasticsEurope Polska, zajmujące się analizą produkcji, zapotrzebowania oraz odzysku tworzyw sztucznych w Europie.