248229433-4581033585272992-8441614809682497571-n.jpg

O robotyzacji i sztucznej inteligencji w księgowości

27 października 2021
Wsparcie procesów księgowych przez programy i aplikacje to temat, który niezwykle interesuje sektor księgowo- podatkowy. Podczas Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych prelegenci przedstawiali możliwości systemów szybkiego księgowania czy digitalizacji dokumentów.

W panelu „Robotyzacja i sztuczna inteligencja” udział wzięli Michał Wiewiórko – Ekspert i praktyk w obszarach automatyzacji i robotyzacji procesów oraz Rafał Strzelecki – Prezes Zarządu CashDirector SA.

Celem spotkania było przełamanie myślenia o nowych technologiach, jako drogim rozwiązaniu, które nie jest dostępne dla każdego biura rachunkowego.

- Stawia się wiele wymagań przed sztuczną inteligencją, która uczy się od człowieka pewnych zachowań i działań – mówi Michał Wiewiórko – Z punktu widzenia księgowych, sztuczna inteligencja to system, który jest w stanie wykonać za pracowników pewne działania: przypisanie do ewidencji czy fakturowanie.

Prelegenci podkreślił, że technologia wkracza w każdy aspekt życia, także w gospodarkę. Biura rachunkowe powinny określić, jak szybko są w stanie się przystosować i przygotować.

- Ważne jednak, aby pamiętać o tym, że to nie jest dobre rozwiązanie, jeśli mamy do czynienia z 3 firmami z 5 fakturami. Ale jeśli mamy 200 klientów z 300 fakturami ten proces może nam mocno pomóc - mówi Rafał Strzelecki – Prezes Zarządu CashDirector SA.

Mimo postępu technologicznego, robot nie zastąpi analityków i doradców podatkowych. To ludzie dokonują weryfikacji, analizują dokumenty oraz radzą, jak prowadzić biznes.

Polecane aktualności
26 października 2021
„Technologia wspierająca zmiany. Informatyk nie jest wrogiem. Pomaga zmniejszyć niechęć do zmian” – to hasło panelu dyskusyjnego, podejmującego temat informatyzacji w świecie prawa rachunkowego. Prelekcja odbyła się podczas Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych w Targach Kielce.
26 października 2021
Blisko 300 księgowych z całej Polski bierze udział w Międzynarodowym Kongresie Biur Rachunkowych. Uczestnicy przed dwa konferencyjne dni będą poszerzać swoją wiedzę nie tylko z zakresu rachunkowości, ale także marketingu, handlu i nowych technologii. Wydarzenie odbywa się po raz drugi w formie stacjonarnej; w zeszłorocznej konferencji można było uczestniczyć jedynie on-line.
22 października 2021
Symfonia jest producentem oprogramowania dla biznesu. Od 25 lat wspiera transformację cyfrową polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP. Z rozwiązań partnera MKBR korzysta dziś kilkadziesiąt tysięcy firm w całej Polsce.
20 października 2021
Fakturownia.pl to doceniony przez przedsiębiorców program ułatwiający codzienne prowadzenie biznesu. Zapewnia zarówno najprostszy interfejs do wystawiania faktur, jak i obsługę magazynową, dostęp do księgowości on-line z możliwością generowania i wysyłania plików JPK oraz szereg dodatków i integracji e-commerce. Całość programu oparta jest na modelu SaaS, dzięki któremu można używać go za pomocą dowolnej przeglądarki, z dowolnego urządzenia oraz dowolnej lokalizacji.
20 października 2021
SaldeoSMART to wielofunkcyjna aplikacja dla biur rachunkowych, odpowiadającą na potrzeby księgowych.
20 października 2021
Ponad 20 lat na rynku i przynależność do Grupy Polsat Plus zaowocowały szerokim portfolio kompleksowych usług teleinformatycznych, które partner Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych zapewnia Klientom. Dopasowanych do każdej branży i do każdego przedsiębiorstwa, przydatnych zarówno użytkownikom biznesowym, jak i indywidualnym.
20 października 2021
OSCBR to jedna z największych sieci biur rachunkowych w Polsce. Jak podkreślają przedstawiciele instytucji, OSCBR to ludzie i kontakty, ale także stałe poszerzenie wiedzy na temat biznesu księgowego, zarządzania, nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz rozwoju osobistego.
19 października 2021
Fundacja Polska Bezgotówkowa została powołana w 2017 r. w związku z porozumieniem zawartym przez Związek Banków Polskich, Ministerstwo Rozwoju, Visa oraz Mastercard w celu podejmowania działań w zakresie rozbudowy sieci akceptacji instrumentów płatniczych, upowszechniania i promocji obrotu bezgotówkowego, a także promocji innowacji technologicznych wspierających obrót bezgotówkowy w Polsce. Fundacja prowadzi ogólnopolski Program Polska Bezgotówkowa.