Aktualności
O transformacji cyfrowej firm produkcyjnych podczas METALU
Rozwój firmy i umacnianie jej pozycji na rynku uzależnione jest od wdrożenia w przedsiębiorstwie transformacji cyfrowej. To proces długotrwały, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. W innym przypadku projekty transformacji cyfrowej kończą się fiaskiem.
Jak podkreślał Michał Żelichowski w swojej prelekcji, aż 60 % wdrożeń systemów IT nie udaje się. Najczęstszymi powodami jest brak gotowości na zmiany i nastawienie na wdrożenie technologii, a nie na transformację biznesową. Systemy informatyczne są tylko narzędziami, najważniejsza jest świadomość tego, po co wdrażamy transformację.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę McKinsey ok. 70% projektów transformacji kończy się fiaskiem, czego powodem jest m.in. słaba komunikacja celów i nieskuteczny system motywacyjny. Z kolei według audytu strategii Lean przeprowadzonej przez organizację Leanpassion, aż 95% członków zarządu nie zna misji firmy, ponad 80% procesów nie zostało zmienionych, a pracownicy swoje decyzje opierają na opiniach, a nie na faktach, a 9/10 prób doskonalenia firmy kończy się na pilotażu.
Michał Żelichowski podczas seminarium przedstawił 5 filarów skutecznej i trwałej reorganizacji przedsiębiorstwa. Są nimi: cele biznesowe, doskonalenie procesów, rozwój umiejętności kompetencji, zarządzanie i role procesowe oraz kultura organizacyjna.
W trakcie spotkania omówiono także metody mapowania procesów w firmie: diagram SIPOC przedstawiający podstawowe elementy konkretnego procesu biznesowego oraz diagram żółwia - narzędzia jakościowego pomagającego w projektowaniu lub ulepszaniu istniejących procesów.
Na koniec spotkania Marta Pawłowska z SIPH przedstawiła zasady naboru do projektu „Kadry dla biznesu. Dofinansowanie usług rozwojowych”, a także nową usługę handlową SIPH, która ma przygotować firmy produkcyjne do transformacji cyfrowej i unowocześnienia. W skład usługi wchodzi: analiza modelu biznesowego firmy, badanie gotowości cyfrowej firmy oraz założenie mapy drogowej i planu transformacji. Pilotaż usługi przewidziano na 2023 rok.
Ostatniego dnia targów METAL w czwartek, 22 września Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa zaplanowała webinarium pn. Przemysł przyszłości, a branża metalowa”. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. czym jest przemysł przyszłości oraz czy branża metalowa może być nowoczesna.
(MS)