Projekt-bez-nazwy.png
Nowe zasady segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych wchodzą w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Od nowego roku kolejne zmiany w segregacji śmieci. Dotyczą odpadów budowlanych i rozbiórkowych

25 lipca 2024
Nowe przepisy wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku są krokiem w kierunku bardziej ekologicznej gospodarki odpadami. Deweloperzy i firmy remontowe muszą przygotować się na wprowadzenie odpowiednich zmian w swoich procesach zarządzania odpadami. Wpłynie to na osiągnięcie wyższych standardów ochrony środowiska i lepszego gospodarowania zasobami naturalnymi.

Zgodnie z wprowadzanymi zasadami, odpady budowlane i rozbiórkowe będą musiały być zbierane i segregowane na sześć określonych frakcji:

  • drewno,
  • metale,
  • szkło,
  • tworzywa sztuczne,
  • gips,
  • odpady mineralne, materiały ceramiczne oraz kamienie.

Firmy budowlane i remontowe będą miały do wyboru dwa sposoby realizacji tych obowiązków: mogą samodzielnie przeprowadzać segregację odpadów lub zlecić to zadanie specjalistycznym firmom zewnętrznym. W praktyce oznacza to, że na placach budowy i podczas prac remontowych będą musiały pojawić się odpowiednie kontenery lub pojemniki, umożliwiające oddzielne zbieranie poszczególnych rodzajów odpadów. Dla deweloperów i firm remontowych nowe przepisy wiążą się z dodatkowymi obowiązkami i kosztami. Niemniej jednak, celem tych zmian jest zwiększenie poziomu recyklingu i ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska, co ma bezpośredni wpływ na ochronę środowiska.

Warto zaznaczyć, że nowe przepisy nie będą dotyczyć osób prywatnych. Osoby, które prowadzą remonty na własną rękę, nadal będą zobowiązane do zamawiania kontenerów na odpady budowlane u właściwych organów gminy lub prywatnych firm zajmujących się wywozem odpadów. Ważne jest, aby pamiętać, że wrzucanie odpadów budowlanych do zwykłych kontenerów na odpady komunalne jest zabronione i grozi grzywną.

Wprowadzenie nowych zasad segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych ma na celu poprawę efektywności procesów recyklingu oraz ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska. W dłuższej perspektywie, zmiany te mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia mieszkańców.

Wszystkie kwestie związane z nowymi zasadami segregacji odpadów zostaną szczegółowo omówione  podczas nadchodzących targów Ekotech, które odbędą się w dniach od 8 do 10 kwietnia 2025 roku w Targach Kielce. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do dyskusji na temat najnowszych regulacji prawnych, wymiany doświadczeń oraz prezentacji innowacyjnych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami. Uczestnicy targów będą mieli możliwość spotkania się z ekspertami branżowymi, przedstawicielami firm budowlanych i remontowych, a także dostawcami specjalistycznego sprzętu do segregacji odpadów, co pozwoli na lepsze przygotowanie się do nadchodzących zmian.

/MSi/

Polecane aktualności
30 lipca 2024
Jak sygnalizuje resort klimatu i środowiska, w ustawie o systemie kaucyjnymi pojawi się kilka istotnych zmian. Dotyczą one m.in. zwiększenia opłaty produktowej dla podmiotów długo nieobjętych systemem kaucyjnym, podniesienie poziomu zbiórki opakowań oraz wprowadzenie wielorazowych butelek szklanych. Będą też zmiany mające na celu usprawnienie współpracy i raportowania w systemie kaucyjnym.
29 lipca 2024
W trosce o komfort gości kieleckiego ośrodka wystawienniczego, wprowadzone zostaną usprawnienia, które ułatwią poruszanie się po terenie targowym. Od połowy września 2024 roku hale Targów Kielce będą oznaczane w nowy sposób, za pomocą numerów. Literami zaś opisane zostaną ciągi komunikacyjne, zgodnie z europejskimi standardami. Ułatwi to zwiedzającym nawigację i lokalizowanie stoisk.
18 lipca 2024
Wysoka kara grozi za nieuważne segregowanie elektroodpadów. Można tego uniknąć korzystając ze specjalnych punktów zbiórki, bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu lub oddania starego sprzętu w sklepie przy zakupie nowego. O właściwej segregacji odpadów będzie można dowiedzieć się więcej również podczas 25. edycji targów Ekotech w Targach Kielce.
16 lipca 2024
Startują nabory wniosków o dotacje do udziału w międzynarodowych targach odbywających się w kraju - także w Targach Kielce! Małe i średnie przedsiębiorstwa, które zechcą ubiegać się o dofinansowanie, mogą zacząć przygotowania do tych naborów. Sprawdziliśmy, które działania są dostępne.
11 lipca 2024
Rocznie, w Unii Europejskiej generowanych jest około 12,6 mln ton odpadów tekstylnych, z czego 5,2 mln ton stanowią zużyta odzież i obuwie. Część tych odpadów jest zbieranych w celu ponownego wykorzystania lub recyklingu. Jak informuje Portal Samorządowy, od 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy, które m.in. mają zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, a także wpłynąć na redukcję mikroplastiku w oceanach.
03 lipca 2024
Z dniem 1 lipca w życie weszły zapisy mające na celu ograniczenie ilości plastikowych odpadów w Unii Europejskiej. Nakładają one nowe obowiązki na przedsiębiorców i konsumentów w zakresie używania wszelkich opakowań z tworzywa sztucznego.