Aktualności
Organizacje pozarządowe w czasie kryzysu – współpraca zamiast konkurencji
W panelu dyskusyjnym drugiego dnia Targów NGO-EXPO wzięli udział: Prof. Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Mariusz Brelski, Prezes Stowarzyszenia Skała Lasocin, Kamil Rybikowski – Wiceprezes Zarządu Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczpospolitej oraz Justyna Ochędzan z Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych. Rozmówcy dyskutowali nt. funkcjonowania organizacji pozarządowych w czasie kryzysu oraz konieczności współpracy.
- Organizacje pozarządowe trzeba profesjonalizować. W sytuacjach kryzysowych, w obszarach wrażliwych, takich jak powódź czy trzęsienie ziemi potrzeba specyficznego urzędnika, który reprezentuje polskie państwo, jest przygotowany do tego aby zorganizować wszystkie służby, NGOsy, wolontariuszy z ulicy i jest profesjonalistą od takich sytuacji - mówił prof. Piotr Gliński.
W trakcie rozmów padł pomysł, aby organizacje pozarządowe i wolontariat włączyć do zarządzania kryzysowego. Wspomniano także o roku 1997 i obecnej sytuacji na granicy, gdzie najpierw pojawiła się aktywność społeczna, aktywność organizacji pozarządowych i później systematyczna praca z administracją publiczną.
Na temat tego czym jest partnerstwo związane z programowaniem środków unijnych oraz Jakie doświadczenie ma Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczpospolitej z wpływaniem na polityki z partnerstwem, z budowaniem budżetu obywatelskiego opowiedział Kamil Rybikowski, Wiceprezes Zarządu.
- Wszystkie sektory, administracja publiczna, sektor pozarządowy i przedsiębiorstwa prywatne muszą ze sobą współpracować, zwłaszcza w takich momentach kryzysu ta współpraca dobrze wychodziła. Ważne jest żeby przed tworzeniem wszelkiego rodzaju przepisów, aktów powszechnie obowiązujących i wykonawczych na poziomie samorządowym, rządowym lub unijnym dokonać konsultacji społecznych, aby każdy podmiot mógł się wypowiedzieć- podkreślał Kamil Rybikowski.
- Partnerstwo zaczyna się od słuchania siebie nawzajem, od budowania wzajemnego zaufania, także mówienia sobie rzeczy krytycznych. Po to są konsultacje, aby poznać punkt widzenia innych. Jednym z takich przykładów jest ustawa ekonomii społecznej, która spotkała się z jedną z największych krytyk Rady Działalności Pożytku Publicznego poprzedniej kadencji, ale to właśnie ta krytyka wyzwoliła zmiany, które zostały potem wprowadzone przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Podobnie jak impuls, który wyszedł od działaczy, od liderów organizacji pozarządowych – dodawał Wojciech Kaczmarczyk Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
O tym czy łatwo się współpracuje jeśli chodzi o konsultacje, o programowanie z administracją publiczną mówił Mariusz Brelski, Prezes Stowarzyszenia Skała Lasocin.
- To jest kwestia liderów lokalnych. Jeśli są oni akceptowani na poziomie lokalnym, od sołectwa po gminę czy powiat, są mocną ostoją dla swoich organizacji pozarządowych, to w 100 % ta współpraca wychodzi. To nie tylko kwestia zamieszczenia ogłoszenia na tzw. BIP-ie, to kwestia przekazania informacji jak najniżej, żeby organizacje bezpośrednio zobaczyły organizacje u siebie. To bardzo dużo zależy od jednostki samorządu jaki ona ma pomysł, aby ten program skonsultować – mówił Mariusz Brelski.
- Współpraca sprowadza się do czynnika ludzkiego. Tego na ile potrafimy siebie słuchać nawzajem i na ile jesteśmy w stanie wsłuchać się w głos środowisk, które nie mają dużej siły przebicia. W Europejskim Komitecie Ekonomiczno Społecznym pracujemy razem z pracodawcami, związkami zawodowymi, jak i organizacje pozarządowe, przedstawicielami środowisk wiejskich rolniczych i wolnych zawodów. Taki model dialogu jest optymalnym modelem, kiedy wszyscy wspólnie dyskutujemy – podkreślała Justyna Ochędzan z Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych
Spotkanie podsumowano cytatem Ernesta Hemingwaya zgodnie z którym nie czas teraz myśleć o tym czego nie mamy, lepiej pomyśleć co zrobić z tym, co już mamy.
Targi NGO-EXPO było okazją do spotkania przedstawicieli zakładów aktywności zawodowej, fundacji, uniwersytetów trzeciego wieku, klubów seniora oraz towarzystw wpierania rozwoju.
(MS)