Aktualności
Plastpol 2024. Światowa branża przetwórstwa tworzyw sztucznych i nowatorskie technologie przez cztery dni w Targach Kielce
- Plastpol przyciąga biznesy z różnych stron świata. To spotkanie branży przetwórstwa tworzyw sztucznych z przedstawicielami przemysłu wykorzystującego te tworzywa, a więc związanych z przemysłem medycznym, spożywczym, kosmetycznym, opakowaniowym, automotive, AGD, a nawet z przemysłem lotniczym. Tak szerokie zainteresowanie poznaniem najnowszych rozwiązań wynika z różnorodności, mnogości zastosowań tworzyw sztucznych – mówi dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. - Przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych jest bardzo ważny dla rozwoju gospodarki, więc rola spotkań na targach, prezentacji nowatorskich technologii, dyskusji o wyzwaniach jest istotna i doceniana.
Najnowsze maszyny pracują na żywo w halach Targów Kielce
W 28. edycji targów Plastpol udział bierze 603 firmy z 31 krajów. Tysiące maszyn, przede wszystkim wysokotechnologiczne wytłaczarki, wtryskarki do tworzyw sztucznych, roboty, całe linie produkcyjne, systemy zarządzania produkcją, urządzenia do recyklingu tworzyw sztucznych zwiedzający poznają w pracy na żywo. - Hale Targów Kielce stają się ponownie w pracującą fabrykę, co jest unikatową wartością Plastpolu. Sprawdzenie, jak maszyny działają, poznanie ich możliwości, szansa na porównanie wielu pracujących urządzeń przyśpiesza decyzje kontraktacyjne, co wiąże się z rozwojem przedsiębiorstw – zauważa Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol w Targach Kielce.
Imponująca jest także oferta narzędzi, form, surowców, granulatów i recyklatów, dodatków i barwników. Kolejne przedsiębiorstwa oferują profesjonalne usługi, związane m.in. z dystrybucją, logistyką i transportem.
- W branży przetwórstwa tworzyw sztucznych zachodzi wiele zmian. Jednym z priorytetowych wyzwań jest energooszczędność. Stąd tak wiele nowych rozwiązań prezentowanych na Plastpolu odpowiada na potrzebę minimalizacji zużycia prądu. Wpisują się one także w dążenie do zrównoważonego rozwój firm – podkreśla Kamil Perz.
Przełomowe technologie w Targach Kielce
Jedno z rewolucyjnych rozwiązań prezentuje przedsiębiorstwo Wittmann. To najnowsza wtryskarka EcoPower DC wraz z robotem WX142 DC, które do swej pracy wykorzystują prąd stały DC. Zwiedzający zobaczą więc jak działa rozwiązanie wykorzystujące do zasilania przyjazną energię z ogniw fotowoltaicznych. Europejską premierę na targi Plastpol przygotowała firma Arburg. Po raz drugi na świecie prezentuje wtryskarkę elektryczną Allrounder 720 E Golden Electric. W pracy na żywo goście przyjrzą się też hybrydowej wtryskarce Allrounder 470 H Comfort, która produkuje 0,5-litrowe kufle do piwa w cyklu trwającym 31 sekund.
Kolejne przedsiębiorstwo o mocnej pozycji na światowym rynku, Sumitomo (SHI) Demag, prezentuje innowacyjną technologię w dziedzinie efektywności energetycznej oraz precyzyjnego przetwórstwa tworzyw sztucznych - energooszczędne, kompletne gniazdo produkcyjne oparte na wtryskarce w pełni elektrycznej z serii IntElect2 180/570-250.
Najnowsze urządzenie prezentuje także TMA Automation. Nowy robot do obtrysku insertów połączony z IML i montażem zintegrowany z wtryskarką zwiedzający zobaczą na stoisku firmy Engel. Jedno z największych stoisk na Plastpol przygotowała firma Muehsam wraz z GM Color. Wśród nowości są depaletyzery i rozbudowane maszyny elektryczne.
Dopak prezentuje Energy Saving Systems zmniejszający zużycie energii elektrycznej wtryskarek hydraulicznych nawet o 30%. Na stoisku trwa produkcja końcówek do pipet medycznych, skrzynek warsztatowych, detali do branży spożywczej.
Z kolei Wadim Plast demonstruje w pełni elektryczną dwuwózkowa maszynę do wytłaczania z rozdmuchem japońskiej marki TAHARA. Tu można zobaczyć, jak produkowane butelki.
Kolejne nowatorskie rozwiązania wśród wytłaczarek, wtryskarek, maszyn do rozdmuchu, linii produkcyjnych prezentują LS Mtron, TOYO Europe, Weber, Top Technik, Tecnova, RR Plast Extrusions, Plastiblow, Alemo.
Nowatorskie surowce w Targach Kielce
Ważne miejsce w Targach Kielce zajmują także przedsiębiorstwa oferujące surowce do przetwórstwa, jak granulaty polietylenowy i polipropylenowy, barwniki, dodatki, recyklaty. Wśród tej grupy wystawców z szeroką ofertą są polskie firmy, m.in. Azoty i Anwil. Nowością w ofercie ML Polyolefins są standaryzowane serie recyklatów polipropylenowych TECHFIN, dostępne w kolorze czarnym i szarym, z możliwością modyfikacji MFI do 30. Kolejna firma, Permedia, prezentuje dodatki procesowe PFAS-free do przetwórstwa tworzyw sztucznych niezawierające związków per- i polifluorowanych oraz siloksanów. Z kolei Polimarky w czasie Plastpolu świętują 40-lecie działalności. Przedsiębiorstwo zajmuje się compoudingiem, dostarczając materiały dla klientów z najróżniejszych branż w Polsce i Europie.
Podczas kieleckich targów nie brakuje europejskich i światowych liderów dystrybucji. Obecni są m.in. Brenntag – dostawca pełnego zakresu surowców, dodatków oraz palety usług dodanych, Bedeko Europe – producent i dystrybutor komponentów, Nexeo Plastics – dystrybutor żywic termoplastycznych i mieszanek.
Wiedza, konferencje, dyskusje w czasie targów Plastpol
Wystawie pełnej oferty dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych towarzyszą konferencje podejmujące kluczowe dla jej rozwoju kwestie. Fundacja PlasticsEurope Polska, reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce, przedstawi aktualne dane dotyczące bieżącej sytuacji polskiej branży tworzyw na tle Europy. Fundacja przygotowała też wystawę „The Plastics Transition”, w myśl hasła „Jak zmieni się system tworzyw sztucznych w Europie do 2050 roku?”. Więcej: Konferencja „Przemysł tworzyw sztucznych w Polsce i Europie” otworzy targi Plastpol we wtorek, 21 maja. Zapraszamy!
Oczekiwaną wiedzę przyniesie Seminarium Techniczne PLASTECH INFO, którą Targi Kielce organizują we współpracy z serwisem internetowym tworzywa.pl. Temat to „Monitorowanie i optymalizacja parametrów procesowych w technologiach przetwórstwa tworzyw sztucznych”. Więcej: Seminarium Techniczne Plastech-Info
Ważne informacje padną podczas konferencji organizowanej przez TMBK Partners pod hasłem „Zrównoważone podejście do zielonej transformacji w materiałach polimerowych”. Więcej: conference.green-composites.tech
Ważną częścią Plastpolu jest konkurs Omniplast organizowany we współpracy z serwisem tworzywa.pl, skierowany do naszych wystawców, a mający na celu popularyzację wiedzy o przetwórstwie tworzyw sztucznych. Sami uczestnicy podkreślają, że dzięki udziałowi w tym konkursie podnoszą poziom informacji, co z kolei pomaga im w codziennej pracy. Wartością są również nagrody finansowe, które są wręczane podczas gali Platinum Plast, w środę 22 maja. Łączna pula to 18 tysięcy złotych.
Unikatowe dzieła wystawców Plastpolu
Wystawie innowacji w przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych towarzyszy unikatowa wystawy sztuki. Od 21 do 24 maja w Targach Kielce każdy zwiedzający może zobaczyć dzieła z niemieckiej Laabs Art Gallery. To są przede wszystkim obrazy Magdaleny i Adama Laabs, właścicieli przedsiębiorstwa inżynieryjnego Rolbatch Laabs. Wśród tych dzieł są prace nagradzane i prezentowane m.in. w galeriach w Mediolanie i Paryżu. Na wystawie staną także rzeźby z tworzyw sztucznych, które łączą sztukę z technologią, wykonane przez Toma Diericka z firmy BEGRA. Więcej: "Tworzywa Sztuczne i Sztuka" – wyjątkowe połączenie na targach Plastpol 2024 w Kielcach. Zobacz unikatowe obrazy i rzeźby
- Plastpol jest kompleksowym wydarzeniem dla światowej branży tworzyw sztucznych. Warto być z nami od 21 do 24 maja w Targach Kielce i poznać odpowiedzi na wyzwania branży – zaprasza Kamil Perz.
XXVIII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL trwają od 21 do 24 maja 2024 w Targach Kielce.
Sprawdź:
Biuro prasowe w Centrum Kongresowym Targów Kielce
- wtorek, 21 maja, godz. 9 - 17
- środa, 22 maja, godz. 9 - 17
- czwartek, 23 maja, godz. 9 - 15
- piątek, 24 maja, godz. 9 - 14
Telefon do działu PR: 664 464 723.