Aktualności
Pocztówki wydawane na MSPO to jedyne takie kartki w skali kraju
Z inicjatywą wydawania kartek pocztowych w 1994 roku, zwrócił się do Świętokrzyskiej Agencji Rozwoju i Promocji Regionu SA „Razem”, która wówczas organizowała Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO, kielecki kolekcjoner Janusz Łojek. - Pomysł nam się spodobał i nadal go realizujemy. Pierwsze kartki pocztowe wydawane były na zlecenie tej spółki, a kolejne już Targów Kielce, zawsze przez Pocztę Polską – mówi prezes Targów, dr Andrzej Mochoń, zarządzający przed laty także Świętokrzyską Agencją Rozwoju Regionu. - Ponadto Poczta Polska, na zlecenie ŚARR, rozpoczęła wydawanie i stosowanie okolicznościowych datowników.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedyne w Polsce targi, które przez niemal 30 lat wydają dokumentację wydarzenia w formie pocztówek. Projektantem znacznej większości kart, znaczków personalizowanych oraz datowników, jest Adam Kowalewski, kielecki artysta plastyk. Z kolei część projektował artysta Marcin Kot. Na pocztówkach z danego roku widnieje przede wszystkim symbol edycji MSPO. Często pojawia się też grafika odnosząca się do wydarzeń historycznych lub bieżących ze świata, a także wizerunek osób zasłużonych dla nauki i obronności.
Grafika, znaczek i stempel skomponowane w całość
Na ostatnie MSPO w 2021 roku wydane zostały cztery pocztówki - nawiązują do walki z koronowirusem, zwycięstw Zygmunta III Wazy, prezentują polskiego inżyniera i instruktora Jerzego Rudlickiego, który był pomysłodawcą usterzenia motylkowego w myśliwcach stealth F- 117, widzimy też grafikę przypominającą zwycięską bitwę pod Kłuszynem w 1610 roku.
W 1999 nastąpiło szalenie ważne wydarzenie – po latach starań, Polska przystąpiła do NATO, więc na kartkach nie mogło zabraknąć symbolu Paktu Północnoatlantyckiego, przy którym, wśród flag krajów już tam funkcjonujących, powiewa i biało – czerwona.
W 2019, z okazji Dnia Amerykańskiego, na jednej z pocztówek widniał wizerunek polskiego matematyka, uczestnika tajnego programu badawczego USA - Projektu Manhattan i współtwórcy bomby wodorowej Stanisława Ulama. Obok mamy grafikę przypominającą, że to polscy naukowcy złamali szyfry Enigmy, co przyczyniło się do pokonania Hitlera i jego armii. Z kolei na znaczku widnieje samolot F-35, informujący o Amerykańskiej Wystawie Narodowej podczas MSPO.
Grafiki na pocztówce komponują się w całość.
Pocztówka z AIR SHOW
Kartki pocztowe wydawane są także do wydarzeń towarzyszących MSPO - targów Logistyka oraz Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu. Widowiska AIR SHOW, które odbywały się z inicjatywy prezesa Targów Kielce, dr Andrzeja Mochonia, były podniebnymi spektaklami najbardziej znanych grup akrobatycznych z całego świata. Na pocztówkach widnieją, między innymi, grafiki samolotów biorących udział w popisach.
Pocztówka na MSPO w 2021 roku. Grafika obrazuje zwycięskie bitwy husarii prowadzonej przez króla polskiego Zygmunta III Wazę. Z kolei na znaczku widnieje nowatorski wojskowy dron Yuneec 30 Z.
Na pierwszej kartce pocztowej z 1994 roku widnieją logo MSPO oraz grafiki upamiętniające bitwę z czasów Powstania Listopadowego w 1831 roku pod Końskimi i uruchomienie Państwowej Fabryki Amunicji w Skarżysku Kamiennej w 1924 roku.
Na pierwszej kartce pocztowej z 1994 roku widnieją logo MSPO oraz grafiki upamiętniające bitwę z czasów Powstania Listopadowego w 1831 roku pod Końskimi i uruchomienie Państwowej Fabryki Amunicji w Skarżysku Kamiennej w 1924 roku.
Kartka pocztowa na AIR SHOW w 2000 to hołd dla zasłużonych pilotów, kapitana Franciszka Żwirko oraz inżyniera Stanisława Wigury, którzy zwyciężyli w trzecim Challenga’u Lotniczym w Berlinie.