Aktualności
Ponadczasowe i funkcjonalne
Największe Centrum Kongresowe w południowo-wschodniej części Polskizdobyło nominację do prestiżowej nagrody dla najlepszych obiektów architektonicznych przyznawanej przez Stowarzyszenie Architektów Polskich pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej. Wyjątkowy obiekt projektu Biura Studiów i Projektów Barbara Średniawa dołączył do grona najlepszych realizacji wzniesionych ze środków publicznych. Nowoczesna i funkcjonalna bryła budynku została także wyróżniona w konkursie PZIiTB, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, zdobywając Nagrodę II Stopnia w konkursie „Budowa Roku 2013”. Nagrodę tę przyznano także generalnemu wykonawcy, firmie BUDECON z Sosnowca.
- Konfiguracja obiektów i otwartych terenów targowych oparta została o ortogonalny układ, który stwarza duże możliwości dla przyszłych zmian programowych, utrzymując jednocześnie silną tożsamość architektoniczną projektu podczas wszystkich etapów rozwoju. Projekt uwzględniał jednocześnie specyfikę użytkowania targów, stwarzając możliwość bezkolizyjnego funkcjonowania poszczególnych fragmentów założenia jako autonomicznych zespołów w przypadku mniejszych imprez targowych. Centrum Kongresowe, czyli obiekt o najbardziej zróżnicowanej i elastycznej funkcji (od konferencyjnej po targową z garażem podziemnym i zapleczem technicznym) wymagał zastosowania wielu rozwiązań umożliwiających elastyczną aranżację powierzchni oraz bezpieczne pożarowo i ewakuacyjnie rozdzielenie poszczególnych funkcji. Stąd zastosowano tu systemy akustycznych ścian działowych przesuwnych o różnych wysokościach 3,50 m – 4,30 m do 10 m, bramy łamane oraz bramy techniczne łamane, przesuwne i rolowane kurtyny pożarowe w garażu podziemnym – w rozmowie z portalem Ewit.pl mówiła o projekcie architekt, Barbara Średniawa.
Dr Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce wyjaśnia - Decyzja o budowie Centrum Kongresowego była naturalną konsekwencją rozwoju Targów Kielce Dzisiaj nie możemy już skupiać się wyłącznie na imprezach targowych, ponieważ rynek ewoluuje i zmierza w kierunku jak najbardziej kompleksowych usług. Nie mówimy tylko o branży targów, ale o szeroko rozumianym przemyśle spotkań , w którym wystawy są ściśle powiązane z kongresami, konferencjami, warsztatami czy spotkaniami brokerskimi. Otwarcie nowej przestrzeni dla tego typu spotkań to jedyna droga, by sprostać wymaganiom rynku. Działalność Centrum wpływa w znaczący sposób na poprawę jakości merytorycznej wystaw organizowanych tu wystaw.
Uruchomienie Centrum Kongresowego poprzedzone było kilkoma latami przygotowań – do przetargu na projekt ośrodka zgłosiło się 11 firm – finalnie wygrał projekt państwa Barbary i Pawła Średniawa. Budowę powierzono firmie BUDECON – dodaje prezes Andrzej Mochoń. Wybudowaliśmy obiekt, który będzie służyć przez kilka dziesięcioleci – rozważnie wszystkich aspektów jego trwałości, funkcjonalności, możliwości technologicznych nie było prostą sprawą. Cieszy mnie bardzo, że Centrum Kongresowe jest wyróżniane w wielu konkursach - to dowód na to, że nasze założenia zostały dobrze zrealizowane.