Aktualności
Poznaj ukraińskiego potentata na Targach EXPO-GAS
"Polska wdraża jeden z największych programów inwestycyjnych w infrastrukturę gazową w Europie. Realizacja tego ambitnego planu pozwoli Polsce przyspieszyć wzrost gospodarczy, przyczyni się do powstania nowych przedsiębiorstw i miejsc pracy oraz stać się graczem na rynkach eksportowych, na których wcześniej nie udawało się jej konkurować. Czynnikiem decydującym w tym projekcie jest efektywność i oszczędne wykorzystanie środków inwestycyjnych. Jesteśmy gotowi przekazać nasze doświadczenie zdobyte m.in. w trakcie roku wojny. Odbudowujemy infrastrukturę w tempie rekordowym, mimo braków kadrowych, zerwanych łańcuchów logistycznych oraz ograniczenia środków finansowych" - powiedział Oleksii Tiutyiunny, prezes zarządu RGC największej ukraińskiej firmy reprezentowanej na Targach EXPO-GAS.
Prezes zarządu RGC odnotował, że gaz ziemny jest dwukrotnie bardziej przyjazny dla środowiska od ropy i węgla, a jego ciągła dostępność poprzez rurociągi czyni go niezawodnym, opłacalnym i wygodnym paliwem. Badania gospodarki krajów europejskich wykazały ścisły związek między rozbudową systemu gazociągów a wzrostem eksportu oraz przyspieszonym wzrostem gospodarki. Wzrost wykorzystania gazu jako źródła energii przez polskie przedsiębiorstwa sprawi, że ich produkty będą bardziej konkurencyjne, a wykorzystanie gazu jako surowca umożliwi szybki rozwój nowych gałęzi przemysłowych.
"Szybkie reformy gospodarcze stały się podstawą "polskiego cudu gospodarczego". Polska gospodarka jest jedyną gospodarką europejską, która wykazuje ciągły wzrost na przestrzeni 30 lat. Reforma energetyczna może być impulsem do wzrostu gospodarczego, a RGC jest gotowa do wniesienia wkładu w rozwój Polski" - powiedział Oleksiy Tiutiunnyk.
Kierownik RGC powiedział, że szybka odbudowa zniszczonych gazociągów na Ukrainie okazała się możliwa dzięki kilku know-how Spółki. Specjalistyczne mobilne laboratoria pozwalają na zdalne sprawdzenie integralności gazociągów 4 razy szybciej niż przy użyciu środków tradycyjnych - sprawdzenie sieci otaczających Charków (pod względem powierzchni jest nieco większy od Krakowa) trwało zaledwie 10 dni nawet podczas ciągłego ostrzeliwania. Uszkodzenia w sieciach dystrybucyjnych są rozpoznawane zdalnie za pomocą 70 000 czujników znajdujących się na wszystkich sieciach obsługiwanych przez RGC. Obliczenia inżynieryjne zostały szybko zrealizowane przez fachowców z RGC Engineering. Problem braku specjalistów przedsiębiorstwo rozwiązało poprzez zmobilizowanie pracowników z innych placówek regionalnych jak zarówno szybko dostarczyło niezbędne komponenty z wcześniej zgromadzonych zapasów. Dokładnie taka organizacja pracy sprawiła, że RGC przywróciła dostawy gazu w rekordowym czasie.
RGC łączy firmy, które zapewniają pełny cykl działania instalacji gazowych: projektowanie i budowę sieci dystrybucji gazu, przyłączanie nowych obiektów, transport gazu, konserwację i remonty sieci gazowych. Urządzenia gazowe i telemetryczne produkowane są w zakładach produkcyjnych zrobotyzowanych. Pod firmą RGC działa 20 operatorów sieci dystrybucji gazu, którzy obsługują 270 tys. km gazociągów i rocznie dostarczają 12 mld metrów sześciennych gazu do 8 mln gospodarstw domowych i 100 tys. firm. W ciągu trzech przedwojennych lat RGC podłączyła do sieci gazowych ponad 210 tys. projektów budowlanych.