autostrada-2015-polskie-drogi-02.jpg

Poznaliśmy laureatów nagrody Polskie Drogi XXI wieku

13 maja 2015
Statuetki wręczono podczas uroczystego otwarcia targów AUTOSTRADA-POLSKA

Nagrody Polskie Drogi XXI to wspólna inicjatywa  re­dak­cji „Pol­skich Dróg”, In­sty­tu­tu Ba­daw­czego Dróg i Mo­stów oraz Ogól­no­pol­skiej Izby Go­spo­dar­czej Dro­go­wnic­twa. Laureaci otrzymali statuetki z rąk pana Adama Kulikowskiego, Prezydenta OIGD, pani Barbary Dzieciuchowicz, Prezesa OIGD, pana profesora Leszka Rafalskiego ,  Dyrektora Naczelnego Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Prezesa Akademii Inżynierskiej w Polsce oraz pani Liliany Chołuj, prezesa Zarządu Wydawnictwa „Polskie Drogi”.

W tym roku wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach. Otrzymali je:

  • W kategorii: Firma branży drogowej – RETTENMAIER POLSKA za nowoczesne i sprawdzone technologie do budowy, modernizacji  i remontów dróg samorządowych – SMA 16 JENA – które pozwalają na zmniejszenie nakładów finansowych na warstwy układanej mieszanki mineralno-asfaltowej i skrócenie czasu ich układania oraz za organizowanie cyklicznych konferencji eSeMa.
  • W kategorii: Osobowość roku – pan  WALDEMAR KRÓLIKOWSKI, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, za wdrożenie w 2014 roku nowoczesnych metod diagnozowania nawierzchni drogowych, rozpoczęcie działań związanych z wprowadzeniem systemu ważenia pojazdów w ruchu oraz szereg działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego na drogach w województwie warmińsko-mazurskim.
  • W kategorii : Administracja państwowa i samorządowa – pan TOMASZ LENAR, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Przeworsku – za inspirowanie i wdrażanie rozwiązań usprawniających zarządzanie drogami powiatowymi, konsolidowanie środowisk drogowców powiatowych oraz za zorganizowanie Przeworskiej Kolei Dojazdowej.
  • Oraz w kategorii: Dziennikarz zajmujący się tematyką drogową – pan ADAM WOŹNIAK,  „Rzeczpospolita” - za rzetelne przedstawianie problemów z jakimi się styka nasze środowisko.

 

Laureaci otrzymali statuetkę w postaci tzw. słupa konińskiego. Jego pierwowzór – kamienny słup z XII wieku ustawiony w połowie drogi z Kruszwicy do Kalisza, jest uznawany za najstarszy znak drogowy w Polsce. Fundatorem statuetek jest Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa