Aktualności
Program RTX na 32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach
Modele produktów i rozwiązań RTX, które będzie można zobaczyć podczas MSPO: Stoisko RTX - E-44
Modele:
- Radar LTAMDS w skali 1/4
- Silnik F100 w skali 1/4
- Radar PhantomStrike
- StormBreaker
- Excalibur
Demonstracje interaktywne:
- Połączone pole walki (Connected Battlespace)
- Radar LTAMDS
- Myśliwiec F35
- Rozwiązania dla kosmosu
LTAMDS
Sensor Dolnej Warstwy Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor - LTAMDS) – LTAMDS to radar obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nowej generacji przeznaczony dla Sił Lądowych USA. Jest to radar o polu widzenia 360 stopni wyposażony w antenę z technologią aktywnego skanowania elektronicznego (AESA), oparty na produkowanym przez Raytheon azotku galu. Dzięki tym cechom umożliwia znacznie skuteczniejszą ochronę przed całą gamą zagrożeń – od samolotów załogowych i bezzałogowych do pocisków manewrujących, balistycznych i hipersonicznych.
Excalibur®
Precyzyjny pocisk Excalibur® – sprawdzony w walce pocisk artyleryjski Excalibur to przełomowa broń precyzyjna o zwiększonym zasięgu przeznaczona dla sił zbrojnych USA i sojuszników. Excalibur może pochwalić się niezwykle wysoką precyzją trafienia wynoszącą mniej niż dwa metry od celu.
Stormbreaker®
Inteligentna bomba StormBreaker® – StormBreaker to pierwsza broń posiadająca zdolność do komunikacji sieciowej na służbie w Siłach Powietrznych USA, oferująca zaawansowane zdolności uderzeniowe przeciwko ruchomym celom – poza zasięgiem systemów obrony przeciwnika, w trudnych warunkach atmosferycznych, na lądzie i morzu. Bomba StormBreaker została zatwierdzona do użytku na samolotach F-15E, a jednocześnie trwa jej integracja z myśliwcami F-35 Joint Strike Fighter i F/A-18E/F Super Hornet.
Radar PhantomStrike™
PhantomStrike to lekki, niewielkich rozmiarów radar chłodzony powietrzem, wyposażony w antenę z technologią aktywnego skanowania elektronicznego (AESA) z panelami wykonanymi z użyciem technologii GaN. Umożliwia zdobycie bezwzględnej przewagi w powietrzu na platformach lotniczych, morskich i lądowych za cenę stanowiącą ułamek kosztów tradycyjnych radarów kierowania uzbrojeniem.
Radar AESA APG-82(V1)
Opracowany przez Raytheon radar AESA APG-82(V1) pozwala na skuteczne śledzenie wielu celów jednocześnie i ich precyzyjne zwalczanie przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej niezawodności systemu. Samoloty wyposażone w radar AESA APG-82(V)1 mogą jednocześnie wykrywać, identyfikować i śledzić wiele celów na lądzie, morzu i w powietrzu z większej odległości niż dotychczas. Możliwość działania daleko poza zasięgiem systemów obronnych przeciwnika ułatwia nieprzerwaną obserwację celów i udostępnianie informacji pozwalających podejmować trafne decyzje. Uzyskana w ten sposób wysoka świadomość sytuacyjna na polu walki poprawia zdolność realizacji misji bojowych, czego wynikiem jest znacznie większa skuteczność działania i przeżywalność samolotów i ich załóg.
Rozwiązania kosmiczne
Dzięki swoim kompleksowym rozwiązaniom kosmicznym Raytheon dostarcza zdolności niezbędne do pomyślnego wypełniania zadań. Firma tworzy dla swoich klientów systemy naziemne pozwalające kierować misjami kosmicznymi o kluczowym znaczeniu, w tym systemy ostrzegania, śledzenia i obrony przed pociskami, systemy przetwarzania danych oraz systemy zapewniające wysoką świadomość sytuacyjną w przestrzeni kosmicznej, które śledzą i charakteryzują obiekty znajdujące się na orbicie okołoziemskiej. Raytheon ma szerokie doświadczenie w zakresie wykorzystania naziemnych systemów kosmicznych do obsługi danych transmitowanych przez dowolną konstelację satelitów. Dzięki możliwości łączenia ze sobą danych satelitarnych klienci mogą w bezpieczny sposób wykorzystać pełen potencjał urządzeń znajdujących się na orbicie i zmaksymalizować wykorzystanie kosmicznych zasobów poprzez zastosowanie systemów naziemnych charakteryzujących się skalowalną, elastyczną architekturą.
Silnik F100
Już od 50 lat silnik Pratt & Whitney F100 potwierdza swoje możliwości jako podstawowy napęd samolotów F-16 należących do sił powietrznych 23 państw na całym świecie. Słynie z niezrównanego bezpieczeństwa, nowoczesnej modułowej konstrukcji i technologii piątej generacji gwarantujących skuteczną realizację misji. Dzięki tym cechom zapewnia przewagę na polu walki użytkownikom samolotów F-16 i F-15. Na stale działającej linii produkcyjnej napędu F100 wytwarzane są dziś silniki, które z powodzeniem napędzają nowoczesne wersje tych myśliwców – F-16 Block 72 i F-15EX.
ATNAVICS
System Nawigacji, Integracji i Koordynacji Ruchu Lotniczego (Air Traffic Navigation, Integration, and Coordination System – ATNAVICS) to jedyny na świecie kompletny, w pełni autonomiczny, wysoce mobilny i sprawdzony w walce naziemny system kontroli podejścia do lądowania (Ground Controlled Approach – GCA) spełniający wymogi Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego, mieszczący się na pokładzie samolotu transportowego C-130. Umożliwia kontrolę ruchu lotniczego na potrzeby szybkiego rozmieszczania wojsk i sprzętu w odległych miejscach, a także misji humanitarnych.
NavHub™-100 i Multi-Sensor Antenna System –
Razem tworzą opracowane przez Collins rozwiązanie znane jako Mounted Assured Positioning, Navigation and Timing System (MAPS) Gen II, czyli przeznaczony do montażu na pojazdach system zapewnienia pozycjonowania, nawigacji i synchronizacji. Urządzenia te oferują skuteczniejszą ochronę przed ewoluującymi zagrożeniami dla systemu GPS, wspierając w ten sposób działania wielodomenowe i przeciwdziałając nowo pojawiającym się zagrożeniom elektronicznym. Nowości zastosowane w tych systemach to na przykład obsługa sygnału wojskowego (Military Code – M-Code) oraz zwiększona niezawodność dzięki opatentowanemu ulepszonemu układowi śledzenia sygnału (Modernized Signal Tracking - MST), który poprawia integralność GPS.
Connected Battlespace
To koncepcja, zgodnie z którą żołnierze są zawsze o krok przed ewoluującymi zagrożeniami dzięki połączeniu pola walki we wszystkich domenach poprzez udostępnianie danych, autonomicznym działaniom i szybszemu podejmowaniu decyzji na szczeblu taktycznym. Wszystko to wspiera realizację koncepcji połączonego wielodomenowego dowodzenia i kierowania (Joint All-Domain Command and Control - JADC2)
O RTX
RTX jest największą na świecie firmą działającą w sektorze lotniczym i obronnym. Wraz z zespołem liczącym 185 000 pracowników RTX przesuwa granice technologii i nauki, by na nowo zdefiniować jak łączyć i chronić świat. Poprzez należące do koncernu firmy - Collins Aerospace, Pratt & Whitney i Raytheon koncern RTX zapewnia postęp w dziedzinie lotnictwa i budowania zintegrowanych systemów obrony, tak aby zapewnić ich skuteczność operacyjną, a ponadto w obszarze opracowywania technologii nowej generacji i produkcji. Dzięki temu klienci na całym świecie mogą zaspokajać pilne potrzeby w zakresie lotnictwa i obronności. Koncern, którego przychody ze sprzedaży w 2023 r. wyniosły 68,9 miliardów USD ma siedzibę w Arlington w stanie Wirginia.