159066955a8f9a4b9f9e.jpg
Ryszard Gajewski, Prezes Zarządu Polskiej Izby Biomasy

Przełom w OZE czyli czas na polską energetykę obywatelską?

17 lipca 2015
Blisko 5 lat trwały prace nad nowym brzmieniem ustawy o odnawialnych źródłach energii

Blisko 5 lat trwały prace nad nowym brzmieniem ustawy o odnawialnych źródłach energii. Długo oczekiwana, budząca wiele kontrowersji ustawa, została w końcu przyjęta przez Sejm 16 stycznia 2015 roku. Podzieliła nawet rządzącą koalicję. Ustawa na przykład wpiera silnie energetykę obywatelską. Jej nowe zapisy wielu określa, jako rewolucyjne. Teraz sporna ustawa trafiła do Senatu.

Targi Kielce i nadchodzące w marcu Targi ENEX i ENEX – NOWA ENERGIA staną się, w naturalny sposób, pierwszą areną publicznej, branżowej dyskusji i wymiany poglądów. O komentarz do ustawy o OZE poprosiliśmy eksperta Ryszarda Gajewskiego, prezesa Polskiej Izby Biomasy.  

Targi Kielce: - Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy dotychczas stosowanym prawem energetycznym, a nową regulacją?

Ryszard Gajewski: - Należy pamiętać, że sama ustawa nie jest i nie może być listą pobożnych życzeń. Właściwie to jest wypadkową możliwości finansowych państwa oraz uwarunkowań, w jakich się znajdujemy. Po pierwsze to proponuje całkowicie nowy system wsparcia  - system aukcyjny.  Będziemy na tak szeroką skalę prekursorami jego wprowadzania w Europie. Oby się sprawdził. Obowiązujący system zielonych certyfikatów, powoli będzie zastępowany nowymi rozwiązaniami. Nowość to system taryf gwarantowanych (feed-in tariff) dla prosumentów do 3 kW do 10 kW mocy zainstalowanych. W proponowanym projekcie ustawy zyskują także prosumenci, którzy mogą samodzielnie produkować prąd na własne potrzeby. Nie należy też zapominać, że ideą ustawy jest doprowadzenie do wypełnienia naszych zobowiązań, związanych między innymi z udziałem energii z OZE w systemie energetycznym.

TK: - Jak Polska Izba  Biomasy ocenia nowy dokument?

RG: - Jest jeszcze stanowczo za wcześnie, aby oceniać ten dokument, prace nad nim jeszcze trwają i tak naprawdę to nie znamy jego ostatecznej treści. Dopiero po podpisaniu tej ustawy przez Prezydenta RP będziemy mogli się wypowiadać na jego temat. Na obecnym etapie jest w nim coś dla każdego.  A to co Polską Izbę Biomasy najbardziej interesuje czyli energetyka rozproszona, oparta o małych źródłach wytwarzania, rysuje się w obecnym projekcie dość zachęcająco. Jeżeli proponowane zapisy pozostaną w ustawie, to jest szansa na rozwój tej właśnie energetyki prosumenckiej. Mam nadzieję, że tak będzie. O szczegółach porozmawiamy później, kiedy poznamy ostateczne zapisy ustawy.

 TK: - Jakie są korzyści dla energetyki obywatelskiej - poprawka prosumencka wzbudziła wiele kontrowersji. Czy system taryf gwarantowanych oznaczać będzie znaczny wzrost liczby najmniejszych wytwórców energii? Czy mamy szanse na powstawanie spółdzielni energetycznych?

RG: - Zaproponowana poprawka oczywiście wzbudza kontrowersje, zwłaszcza u dużych graczy rynku. Jeżeli przejdzie, to będzie to wielki sukces,  bo “małe jest piękne”. Pragnę przytoczyć tutaj sukces z rynku brytyjskiego, gdzie po wprowadzeniu tego typu wsparcia, w ubiegłym roku domowe instalacje fotowoltaiczne zainstalowało 125 tysięcy brytyjskich gospodarstw domowych! Dzięki temu, całkowity potencjał instalacji fotowoltaicznych brytyjskich prosumentów wzrósł o 700 MW. Inwestycje prosumentów w Wielkiej Brytanii są wspierane w ramach brytyjskiego systemu taryf gwarantowanych (feed-in tariffs – FiT). Mam nadzieję, że w naszym przypadku, w tym systemie będą się rozwijały również pozostałe technologie.

Jeżeli chodzi o spółdzielnie energetyczne, to patrząc dzisiaj na naszych zachodnich sąsiadów, jest to jak najbardziej właściwy kierunek rozwoju. Bardzo mocno popieramy, jako Polska Izba Biomasy, powstawanie spółdzielni energetycznych. Temat ten dopiero raczkuje i głęboko wierzymy, że rozwinie się na szeroką skalę.

TK: - Jak Polska Izba Biomasy ocenia Targi Kielce i targi Enex w świetle rozwoju i zmian branży odnawialnych zasobów energii?

RG: - Od ponad dziesięciu lat Targi Kielce konsekwentnie wspierają rozwój odnawialnych źródeł energii, miedzy innymi organizując Targi ENEX-Nowa Energia. Targi te są aktualnie najważniejszym wydarzeniem wystawienniczym i konferencyjnym dla branży OZE w Polsce, a nawet w naszej części Europy. Znaczenie ich będzie stale rosło, chociażby z powodu uchwalenia wreszcie po latach ustawy o OZE. Wprowadzenie kategorii energetyki obywatelskiej, opartej na OZE, przyczyni się do powstania dużej grupy prosumentów, którzy staną się naturalnymi uczestnikami wydarzeń targowych podczas kolejnych ENEX - NE.

TK: - Dziękujemy za rozmowę.