plastic-5128682-1280.jpg
fot. pixabay.com

Przełomowe odkrycie naukowców z Australii. Plastik "zamienili" w materiał twardszy niż diament

23 sierpnia 2024
Zespół australijskich badaczy ogłosił stworzenie materiału, który jest twardszy niż diament – i to z tak pozornie banalnego surowca, jak plastikowe butelki.

Kluczem do sukcesu tego odkrycia jest unikalna technologia, którą opracowali naukowcy z Australii. Udało im się przekształcić plastikowe odpady, takie jak butelki PET, w struktury o niespotykanej dotąd wytrzymałości. Proces ten polega na przetworzeniu plastiku na poziomie atomowym, zmieniając jego wewnętrzną strukturę w sposób, który do tej pory uważany był za niemożliwy.

Australijscy naukowcy wykorzystali zaawansowane metody chemiczne, w tym wysokie ciśnienie i temperaturę, aby przeorganizować atomy węgla w plastiku w taki sposób, że powstała nowa forma materiału – znacznie twardsza niż diament. Co więcej, materiał ten zachowuje również niezwykłą lekkość, co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym.

Potencjalne zastosowania tego odkrycia są niezwykle szerokie. Materiał twardszy niż diament może znaleźć zastosowanie w przemyśle technologicznym, w produkcji narzędzi o ekstremalnej trwałości, a także w elektronice, gdzie poszukiwanie nowych, wytrzymałych materiałów jest kluczowe dla rozwoju. Nowy materiał może zrewolucjonizować również branżę lotniczą i kosmiczną, gdzie każdy gram wagi i wytrzymałości ma ogromne znaczenie.

Co więcej, proces tworzenia tego materiału jest przyjazny dla środowiska. Wykorzystanie plastikowych odpadów, które są jednym z największych wyzwań ekologicznych naszych czasów, do produkcji superwytrzymałych materiałów, może stanowić istotny krok w walce z zanieczyszczeniem planety.

Odkrycie to nie tylko otwiera nowe możliwości w dziedzinie materiałoznawstwa, ale także stawia recykling na zupełnie nowym poziomie. Plastikowe butelki mogą teraz stać się cennym surowcem, który w przyszłości posłuży do produkcji najnowocześniejszych materiałów.

Choć przed australijskimi naukowcami stoi jeszcze wiele wyzwań, zanim nowy materiał trafi do produkcji, już teraz mówi się o ogromnym potencjale tego odkrycia. Przekształcenie plastiku w coś tak trwałego i cennego jak nowy materiał może być jednym z największych kroków w kierunku zrównoważonego rozwoju i innowacji technologicznych.

Jeśli badania potwierdzą swoje początkowe obietnice, to odkrycie może nie tylko zrewolucjonizować przemysł, ale także wpłynąć na podejście do odpadów i recyklingu, otwierając nowy rozdział w walce z zanieczyszczeniem środowiska. O recyklingu, także chemicznym mowa jest podczas targów Plastpol. Tematy związane z segregowaniem i wykorzystaniem wtórnym plastiku będą dyskutowane także podczas 29. edycji, która potrwa od 20 do 23 maja 2025 w Targach Kielce.    

/oprac. MŚ/

Polecane aktualności
10 lipca 2024
Targi Kielce nieustannie dbając o jakość obsługi wystawców i zwiedzających, wprowadzają zmiany, których zadaniem jest ułatwienie poruszania się po terenie w czasie wydarzeń targowych. Od września 2024 hale zostaną w nowy sposób oznaczone.
09 lipca 2024
Od 2021 roku w Unii Europejskiej obowiązuje podatek od plastiku, finansowany z zasobów własnych krajów członkowskich. Stawka wynosi 0,80 EUR/kg niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych na łamach tworzywa.online rozprawia się z mitami, które narosły wokół tych przepisów.
14 czerwca 2024
- Dzięki szybkiej decyzji Pani Prezydent Kielc Agaty Wojdy, mamy szansę ukończyć budowę nowej hali przed MSPO w 2026 roku - powiedział Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce podczas piątkowej konferencji prasowej w kieleckim ośrodku.
12 czerwca 2024
Nowy etap współpracy międzynarodowej kielecki ośrodek wystawienniczy rozpoczął w Niemczech, 10 czerwca, podczas Taiwan Expo 2024. Wydarzenie po raz pierwszy w Europie zorganizowała Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zewnętrznego (TAITRA), organizacja uznawana za jeden z głównych motorów napędowych tajwańskiego handlu międzynarodowego. Targi Kielce są jedynym polskim ośrodkiem, z którym TAITRA podpisała umowę w Berlinie.
05 czerwca 2024
- Jestem dumna – mówi Marta Tryc, która zwyciężyła w tegorocznym konkursie Omniplast. Przedsięwzięcie Targi Kielce organizują z serwisem internetowym tworzywa.pl w czasie targów Plastpol. Wyjątkową statuetkę oraz nagrodę główną – bon na 8 tysięcy dla firmy Kraiburg TPE, którą reprezentuje otrzymała podczas gali Platinum Plast.
23 maja 2024
Około 100 firm z Azji, w tym 76 z samych Chin, prezentuje najnowocześniejsze sprzęty i technologie związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych na trwających w Targach Kielce targach Plastpol. Oferowane przez nie produkty i rozwiązania wzbudzają zainteresowanie polskich i zagranicznych przedsiębiorców, szukających nowych możliwości rozwoju.
23 maja 2024
Konsul generalny Holger Mahnicke rozmawiał z przedstawicielami niemieckich firm podczas największych w Europie Środkowej targów przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy.
22 maja 2024
Drugiego dnia targów Plastpol, podczas uroczystej gali Platinum Plast, wręczono medale i wyróżnienia za najlepsze produkty i stoiska oraz przyznano nagrody w konkursie Omniplast. Po raz pierwszy w historii zwyciężyła kobieta Marta Tryc z firmy KRAIBURG TPE.