Aktualności
Przyszłość dekarstwa jest obiecująca, ale brakuje młodych reprezentantów branży
Zawód dekarza wciąż się zmienia
- Okres prosperity mija, ale trudniejsze czasy mogą sprawić, że będziemy bardziej kreatywni – nie tylko jako dekarze, ale także jako przedsiębiorcy – podkreślał Bogdan Kalinowski. Polskie Stowarzyszenie Dekarzy działa między innymi po to, by pokazać przedstawicielom branży, w jaki sposób działać na wciąż zmieniającym się rynku. – Naszym kolejnym celem jest integracja środowiska, która pozytywnie wpływa na komunikację, a co za tym idzie – na jakość oferowanych przez nas usług. Możliwość konsultacji z innymi dekarzami jest nieoceniona – zauważył Roman Piwowski, wiceprezes Stowarzyszenia.
- Dekarz zawsze będzie zawodem tradycyjnym, ale to nie znaczy, że nie jesteśmy otwarci na nowoczesność – mówił Bogdan Kalinowski.
PSD zainicjowało stworzenie „Zeszytów wytycznych dekarskich”, w których można znaleźć wszelkie niezbędne zasady wykonywania dachów. – Czasy są coraz bardziej wymagające, a klienci coraz skrupulatniej oceniają naszą pracę. Chcemy, by sztuka dekarska oparta była na uniwersalnych wytycznych – podkreślał Bogdan Kalinowski.
Młode pokolenie dekarzy
Co zrobić, by zawód dekarza był bardziej atrakcyjny z punktu widzenia młodzieży? PSD opracowało program „Zawód przyszłości – dekarz”, w ramach którego przedstawiciele zachęcają młodych ludzi do rozpoczęcia kariery w branży. Mogą się oni kształcić na kierunku „technik dekarstwa” – obecnie działa już 6 klas technikum oraz 15 klas szkoły branżowej, a łącznie tajniki zawodu poznaje 160 uczniów.
Przyszłość zawodu dekarza
Jak kształtują się kolejne lata branży? Na co powinni być gotowi dekarze, blacharze i cieśle?
- Perspektywy są obiecujące – dekarze dbają o swoje marki. Chętnie się kształcą, rozwijają i uczą nowych technologii – mówił Bogdan Kalinowski, a Roman Piwowski uzupełniał: -Jest też coraz więcej entuzjastów ciesielstwa. Dzięki integracji środowiska – w większości –znamy się i chętnie ze sobą współpracujemy. Wyzwaniem może być natomiast niewielka liczba młodych dekarzy i chętnych do uczenia się zawodu – zauważył Roman Piwowski.
- Następców trzeba nam zawsze, dlatego wciąż promujemy zawód dekarza i zachęcamy przedstawicieli młodego pokolenia do rozpoczęcia kariery w branży – podsumował wiceprezes Piwowski.
Polskie Stowarzyszenie Dekarzy działa od 1999 roku. W całej Polsce istnieje 15 oddziałów, w których zrzeszonych jest 620 firm, czyli kilka tysięcy członków. Jest właścicielem dwumiesięcznika „Nowy Dekarz”.