Aktualności
Już jest raport „Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym – analiza sytuacji w Europie”
Najnowszy raport „Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym – analiza sytuacji w Europie”, wydany przez stowarzyszenie Plastics Europe zawiera przegląd danych na temat europejskiej produkcji tworzyw sztucznych, ich przetwórstwa, zużycia i zagospodarowania odpadów, a także dostarcza o informacji produkcji tworzyw sztucznych z surowców niekopalnych i pochodzących z różnych technologii recyklingu. Pełny raport na stronie plasticseurope.org/pl
Jak czytamy w dokumencie, cyrkularne tworzywa sztuczne stanowią 13,5% wszystkich tworzyw używanych w produkcji plastikowych wyrobów w Europie. To już połowa drogi do 25% wykorzystania cyrkularnych surowców do 2030 roku, jak zakłada mapa drogowa The Plastics Transition.
W 2022 roku więcej odpadów plastikowych zostało zrecyklingowanych (26,9%) niż składowanych. Niemniej dane dla Polski są poniżej średniej. W nowych produktach i częściach z tworzyw sztucznych 10,2% surowców pochodziło ze źródeł cyrkularnych. Poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce w 2022 roku wyniósł natomiast 21,2% (co odpowiada 542 tys. tonom odpadów tworzyw poddanych recyklingowi). – Mimo że poziom recyklingu w Polsce jest poniżej europejskiej średniej, to trend jest wzrostowy. W porównaniu do 2018 roku poziom recyklingu wzrósł o 8,7% – komentuje dane Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska, polskiego oddziału europejskiego stowarzyszenia.
W Europie głównym źródłem cyrkularnych surowców są odpady przetworzone mechanicznie, ale potrzebny jest rozwój recyklingu chemicznego, szczególnie dla branż wymagających wysokiej jakości materiałów. Europa staje się bardziej zależna od importu tworzyw sztucznych, co osłabia jej zdolność do inwestowania w cyrkularność.
Temat recyklingu i cyrkularności wybrzmi podczas targów Plastpol, które odbędą się od 21 do 24 maja w Targach Kielce. Rejestracja i bilety na plastpol.com
/MŚ/