Aktualności
Recykling gorącym tematem dyskusji w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych
Przetwórstwo tworzyw sztucznych to dziedzina, w której innowacje odgrywają kluczową rolę. Na Targach Plastpol prezentowane są najnowsze technologie i rozwiązania. Wśród licznych stoisk ważne miejsce zajmują wtryskarki, wytłaczarki do tworzyw sztucznych, granulat. Z roku na rok przybywa też stoisk firm, które prezentują maszyny do recyklingu oraz oferują surowce wtórne, które znajdują zastosowanie w produkcji kolejnych tworzyw. Targi Plastpol stają się też coraz ważniejszym miejscem dyskusji o obiegu zamkniętym tworzyw sztucznych.
Przyszłość branży przetwórstwa tworzyw sztucznych wokół recyklingu
Projekt rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, który został omówiony podczas konferencji „Recykling tworzyw sztucznych – jeden cel, wiele możliwości” organizowanej przez Fundację PlasticsEurope Polska na targach Plastpol w Kielcach, przewiduje rewolucyjne zmiany, które dotkną zarówno przemysł, jak i mieszkańców.
W najbliższych latach wejdą unijne wymagania dotyczące zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Od 2025 roku każda nowa butelka PET będzie musiała zawierać minimum 25 procent recyklatu.
Jak podała Magdalena Dziczek, dyrektor i członek zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK podczas targów Plastpol w Kielcach, rokiem docelowym jest 2040. Wtedy opakowania z tworzyw sztucznych do żywności i kosmetyków będą musiały zawierać 50 procent surowców wtórnych.
Jednorazowe butelki plastikowe na napoje SUP (z plastiku jednorazowego użytku) oraz inne opakowania z tworzyw sztucznych będą musiały zawierać 65 procent recyklatów. Wszystkie te regulacje i wytyczne wyznaczy ostatecznie PPWR, czyli projekt nowego prawa UE dotyczącego opakowań. Te przepisy wskażą także zmiany dla mieszkańców.
O rozwoju branży przetwórstwa tworzyw sztucznych na targach Plastpol w Kielcach
Aby osiągnąć te ambitne cele, konieczne są liczne działania. One zostały wskazane przez ekspertów podczas konferencji Fundacji PlasticsEurope Polska w Kielcach. To edukacja konsumentów, wysokie standardy selektywnej zbiórki, wysoka jakość operacji sortowania, prawidłowo działający system rozszerzonej odpowiedzialności producenta, inwestycje w technologie sortowania i recyklingu, wprowadzanie innowacji w całym cyklu życia produktu, począwszy od ekoprojektowania, które zwiększa recyklowalność. Poprawa jakości regranulatów i recyklatów, ich standaryzacja i certyfikacja jakości, ustawowe określenie obowiązkowych poziomów wykorzystania recyklatów w wyrobach, wsparcie zagospodarowania strumienia materiałów i surowców z recyklingu w produkcji wyrobów - to wszystko jest niezbędne do osiągnięcia celów recyklingu.
Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska, podkreśliła, że kluczowy dla odzyskiwania surowca (węgla aktywnego) z odpadów, które obecnie nie są przetwarzane, jest recykling chemiczny.
Targi Plastpol w Kielcach ponownie w dniach 21-24 maja 2024 staną się forum dla dyskusji na te tematy, a także miejscem prezentacji innowacyjnych technologii i rozwiązań, które mogą pomóc w osiągnięciu celów.
Firmy już mogą zajmować powierzchnię na targikielce.pl/plastpol
/MŚ/