the-bottle-5128607-1280.jpg

Robert Szyman o podatku od plastiku

09 lipca 2024
Od 2021 roku w Unii Europejskiej obowiązuje podatek od plastiku, finansowany z zasobów własnych krajów członkowskich. Stawka wynosi 0,80 EUR/kg niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych na łamach tworzywa.online rozprawia się z mitami, które narosły wokół tych przepisów.

Pierwszy mit, zdaniem Roberta Szymana, wskazuje, że podatek jest szczególnie wysoki dla Polski. - Z wielu artykułów prasowych wynika, że Polska płaci 6 mln zł dziennie. Tymczasem Francja, z bardziej rozwiniętym recyklingiem, płaci trzykrotnie więcej niż Polska (1,5 mln EUR). Polska otrzymuje rabaty z tytułu niższego PKB, płacąc niewiele ponad 500 tys. euro - przekazuje dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. 

Z kolei drugi mit zakłada, że podatek sprzyja recyklingowi. - W rzeczywistości opłata ta może pozbawiać państwa środków na inwestycje w infrastrukturę do recyklingu. Nie jest ona przeznaczona na konkretny cel, więc inwestycje nie są realizowane także z budżetu UE - wyjaśnia. 

- Podatek od plastiku został wprowadzony, aby zniwelować lukę budżetową po brexicie, szacowaną na około 12 miliardów euro rocznie. Choć niektóre kraje sugerują przeniesienie kosztów podatku na przedsiębiorców, to faktycznymi płatnikami są państwa członkowskie - czytamy w tekście Roberta Szymana. 

Czytaj całość: Prawdziwe oblicze unijnego podatku od plastiku

/oprac. MŚ/

 

Polecane aktualności
23 sierpnia 2024
Zespół australijskich badaczy ogłosił stworzenie materiału, który jest twardszy niż diament – i to z tak pozornie banalnego surowca, jak plastikowe butelki.
10 lipca 2024
Targi Kielce nieustannie dbając o jakość obsługi wystawców i zwiedzających, wprowadzają zmiany, których zadaniem jest ułatwienie poruszania się po terenie w czasie wydarzeń targowych. Od września 2024 hale zostaną w nowy sposób oznaczone.
14 czerwca 2024
- Dzięki szybkiej decyzji Pani Prezydent Kielc Agaty Wojdy, mamy szansę ukończyć budowę nowej hali przed MSPO w 2026 roku - powiedział Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce podczas piątkowej konferencji prasowej w kieleckim ośrodku.
12 czerwca 2024
Nowy etap współpracy międzynarodowej kielecki ośrodek wystawienniczy rozpoczął w Niemczech, 10 czerwca, podczas Taiwan Expo 2024. Wydarzenie po raz pierwszy w Europie zorganizowała Tajwańska Rada Rozwoju Handlu Zewnętrznego (TAITRA), organizacja uznawana za jeden z głównych motorów napędowych tajwańskiego handlu międzynarodowego. Targi Kielce są jedynym polskim ośrodkiem, z którym TAITRA podpisała umowę w Berlinie.
05 czerwca 2024
- Jestem dumna – mówi Marta Tryc, która zwyciężyła w tegorocznym konkursie Omniplast. Przedsięwzięcie Targi Kielce organizują z serwisem internetowym tworzywa.pl w czasie targów Plastpol. Wyjątkową statuetkę oraz nagrodę główną – bon na 8 tysięcy dla firmy Kraiburg TPE, którą reprezentuje otrzymała podczas gali Platinum Plast.
23 maja 2024
Około 100 firm z Azji, w tym 76 z samych Chin, prezentuje najnowocześniejsze sprzęty i technologie związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych na trwających w Targach Kielce targach Plastpol. Oferowane przez nie produkty i rozwiązania wzbudzają zainteresowanie polskich i zagranicznych przedsiębiorców, szukających nowych możliwości rozwoju.
23 maja 2024
Konsul generalny Holger Mahnicke rozmawiał z przedstawicielami niemieckich firm podczas największych w Europie Środkowej targów przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy.
22 maja 2024
Drugiego dnia targów Plastpol, podczas uroczystej gali Platinum Plast, wręczono medale i wyróżnienia za najlepsze produkty i stoiska oraz przyznano nagrody w konkursie Omniplast. Po raz pierwszy w historii zwyciężyła kobieta Marta Tryc z firmy KRAIBURG TPE.