Aktualności
Rolls-Royce wśród reaktorów – o technologii w Targach Kielce
O tym, że technologia wodorowa to szansa na rozwój Świętokrzyskiego i Polski pod wieloma względami mówiono podczas konferencji Centralnego Klastra Wodorowego w czasie targów Enex w kieleckim ośrodku wystawienniczym. Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria rozpoczęła współpracę z koncernem Rolls-Royce SMR, który zajmuje się produkcją małych reaktorów jądrowych.
Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariusz Lesisz zaznaczył, że współpraca z Rolls-Royce SMR to wielka szansa dla regionu świętokrzyskiego i spółek z grupy kapitałowej tej instytucji. - Jesteśmy wiarygodnym partnerem, a polskie firmy mogą być odpowiednim partnerem do współpracy przy realizacji budowy modułowych reaktorów jądrowych - mówił.
- To kapitalna propozycja związana z wykorzystaniem lokalnego potencjału intelektualnego, technologicznego w oparciu o najlepsze uczelnie – podkreślił Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.
Szczepan Ruman, prezes Industrii wyjaśniał, że dekarbonizacja i wdrażanie technologii wodorowej może być szansą na powstawanie nowych firm i miejsc pracy.
Industria chce zbudować łańcuch dostaw części i modułów do produkcji małych reaktorów jądrowych na rynek polski i zagraniczny. W planach przedsiębiorstwa jest wybudowanie trzech reaktorów SMR w celu dekarbonizacji regionalnej infrastruktury energetycznej oraz do produkcji zielonego wodoru. – Pierwszy reaktor, podchodząc ambitnie, ale realnie, może powstać w 2032 roku – zapowiedział prezes Ruman.
Polskie firmy dostawcami Rolls-Royce SMR?
Technologia produkcji reaktorów przedstawiona przez Rolls-Royce może być okazją dla polskich firm, by zaczęły produkować komponenty i weszły w łańcuch dostaw.
- Potrzebne będą specjalistyczne części, moduły i komponenty. Wchodząc w ten łańcuch dostaw, nasze przedsiębiorstwa automatycznie zasilą także łańcuch eksportowy do inwestycji w innych krajach – wyjaśniał w Targach Kielce Szczepan Ruman.
Propozycja Rolls – Royce SMR to małe reaktory jądrowe budowane przez koncern od początku do końca. - Składają się z około 40 milionów komponentów. Kluczowa jest więc współpraca z innymi firmami przy wdrażaniu tej technologii. Z grupą Industria będziemy współpracowali przy tworzeniu łańcuchów dostaw, aby przy realizacji kontraktów zgromadzić wszystkich konstruktorów i podwykonawców. Wspólnie z Industrią będziemy szukali możliwości współpracy z małymi i średnimi firmami ze Świętokrzyskiego – tłumaczył Alan Woods, dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Rolls-Royce SMR.
Rolls-Royce wśród reaktorów
Podczas dyskusji pytano o to, jak firmy mogą się przygotowywać na tę technologię. Prezydent Kielc Bogdan Wenta zwrócił uwagę na aspekt społeczny. - Wielu mieszkańców ma obawy, czy te reaktory nie będą szkodliwe - podkreślił. Alan Woods wyjaśnił, że propozycja koncernu jest całkowicie bezpieczna, a technologia dopracowana. - To w końcu Rolls-Royce wśród reaktorów - podsumował Szczepan Ruman.
/MŚ/