Aktualności
Rośnie znaczenie recyklingu pojazdów. O kluczowych wyzwaniach dla sektora podczas targów Ekotech w Kielcach
Rosnące zainteresowanie ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem doprowadziło do wzrostu znaczenia recyklingu pojazdów. Wiele krajów wprowadza surowsze przepisy dotyczące recyklingu i odzyskiwania materiałów z pojazdów po ich wycofaniu z użytku. Jest to związane z rosnącą świadomością ekologiczną społeczeństwa i potrzebą ograniczania odpadów oraz zużycia surowców naturalnych.
Jak podkreślał Adam Małyszko, prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów (FORS), podczas prelekcji otwierającej konferencję, branża recyklingu pojazdów będzie się rozwijać. Zaawansowane technologie recyklingu pozwolą na odzyskiwanie większej ilości wartościowych surowców z pojazdów kończących swój cykl życia. Jednak zagrożeń dla rynku jest wiele. – Niepokój budzi wzrost ilości demontażu pojazdów w szarej strefie, co dla nas, działających legalnie, jest znaczącym problemem. Prognozujemy też zmniejszenie liczby legalnie działających stacji ze względu na czynniki ekonomiczne, wygaśnięcie decyzji bądź brak sukcesora – tłumaczył Adam Małyszko. Wśród prognoz na 2024 i 2025 rok prezes FORS wskazywał także wyższe koszty demontażu spowodowane rosnącymi stawkami wynagrodzeń, opłat za energię, podatkami, czy biurokracją. Jak przewiduje, ceny materiałów - surowców pozyskanych z demontażu pojazdów, zachowają stabilność. Ważnymi dla rozwoju branży będą rosnące ilości sprzedaży części do innych krajów, a także rozwój rynku części z pojazdów elektrycznych, w tym baterii litowo-jonowych.
Pełna sala uczestników konferencji z uwagą przysłuchiwała się także prelekcjom dotyczącym przepisów. O propozycjach FORS wobec pakietu deregulacyjnego mówiła Agnieszka Misiejuk, wiceprezes stowarzyszenia. Marta Witkowska, specjalista ds. ochrony środowiska przedstawiła uwagi FORS do projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Praktyczne porady FORS co do nowych przepisów Prawa o ruchu drogowym zaprezentował prezes Adam Małyszko.
Podczas konferencji nie brakowało praktycznych porad dla prowadzących stacje demontażu. Aleksander Demczuk, ekspert w dziedzinie dochodzeń popożarowych mówił o bezpieczeństwie przeciwpożarowym przy demontażu pojazdów elektrycznych. Mariusz Adamik, kierownik stacji demontażu pojazdów przedstawił temat wykorzystania systemu IDIS w demontażu pojazdów elektrycznych. Z kolei praktyczne porady dotyczące ESG przekazała Jolanta Okońska – Kubica, wiceprezes Fundacji ECOLOOP. O pozyskiwaniu dotacji z Funduszy Norweskich mówił zaś Sławomir Szymański, właściciel F.U.H. HOLDMAR.
Ciekawe porady i możliwości dotyczące sprzedaży używanych części przedstawili specjaliści z portali ogłoszeniowych OTOMOTO i OVOKO. Słuchacze poznali też działalność firmy SANTRADE – Centrum Maszyn do Recyklingu.
Targi Ekotech trwają w środę i czwartek, 10 i 11 kwietnia w Targach Kielce. Wszystkie informacje na targikielce.pl/ekotech
/MŚ/