aktualnosci-sacroexpo2011-otwarcie.jpg
Targi otworzył Nuncjusz Apostolski w Polsce JE ks. Abp Celestino Migliore

Ruszyły SACROEXPO i EXPOSITIO

13 czerwca 2011
Wystawy i towarzyszące im konferencje uroczyście otworzył Nuncjusz Apostolski w Polsce JE ks. abp Celestino Migliore

Gościem honorowym jednych z największych targów sztuki sakralnej w Europie SACROEXPO 2011 jest Nuncjusz Apostolski w Polsce JE ks. Abp Celestino Migliore. Otwierając targi powiedział – Prawda, Dobra i Piękna są trzema zamiennymi wartościami wzajemnie uzupełniającymi się, dlatego za dobro może robić piękno, które na tej wystawie jest prezentowane.

W uroczystościach otwarcia udział wziął również Biskup Kielecki JE ks. Kazimierz Ryczan. - Świętości nie da się ukryć, a świętość jest tam gdzie są artyści- podsumował swoje wystąpienie Biskup Kielecki.

SACROEXPO - Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów odbędzie się w tym roku w Targach Kielce już po raz dwunasty, 13-15 czerwca 2011. Po raz drugi towarzyszył będzie jej Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego – EXPOSITIO.

Udział w tegorocznej edycji targów sakralnych bierze ponad 300 firm architektonicznych, wnętrzarskich i budowlanych z kilkunastu państw, w tym po raz pierwszy z Rumunii i odległych Stanów Zjednoczonych. Pierwszego dnia targów wręczana jest prestiżowa nagroda Papieskiej Rady ds. Kultury – „Per Artem ad Deum” – wystawa SACROEXPO w Targach Kielce jest jednym miejscem na świecie, w którym wręczane jest to wyróżnienie. Już po raz siódmy zostanie nim wyróżniony artysta, który poprzez sztukę zbliża ludzi do Sacrum. Medal „Per Artem ad Deum” – poprzez sztukę do Boga – znajdzie się w rękach „polskiego Gaudiego” - Stanisława Niemczyka – artysty, architekta, twórcy niezwykłych kościołów.

W tym roku kieleckie targi sakralne są także wyjątkową okazją do zwiedzenia unikatowego Mobilnego Muzeum Papieskiego (hala G) - 18-to metrowego samochodu pełnego pamiątek związanych z Ojcem Świętym. Zobaczyć będzie można m.in. buty, w których chodził Jan Paweł II, jego sutannę papieską, piuskę, sweter - serdak, którego używał podczas podróży w okresie zimowym, brewiarz i różaniec. Pamiątki te udostępnili: kard. Stanisław Dziwisz, Muzeum Archidiecezjalne oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Część z nich nigdy wcześniej nie była pokazywana. Zwiedzający mają możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi budowy obiektów sakralnych, ich wyposażenia oraz elementów dekoracyjnych i konserwatorskich. Prezentowane będą także najnowsze technologie projektowania i utrzymania zieleni wokół kościołów, renowacji świątyń lub ich adaptacji w szczególnych warunkach przestrzennych.