aktualnosci-sacroexpo1.jpg
W umiegłym roku w SACROEXPO, w którym wzięło udział ponad 250 wystawców z 15 państw, odwiedziło pięć tys. zwiedzających - księży, architektów, historyków sztuki, producentów wyposażenia świątyń, członków rad parafialnych, gospodarzy obiektów sakralnych or

SACROEXPO z Krzysztofem Zanussim

01 czerwca 2010
„Per Artem ad Deum” dla Krzysztofa Zanussiego
Światowej sławy reżyser to zaszczytne wyróżnienie przyjmie podczas XI Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołow, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO 2010, które odbędą się w Kielcach w od 14 do 16 czerwca bieżącego roku. Medal przyznawany jest przez Papieską Radę ds. Kultury.

„Per artem ad Deum” - poprzez sztukę do Boga, medal Papieskiej Rady do spraw Kultury. Nagroda przyznawana jest od sześciu lat, towarzyszy jedynie Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, choć i różne wystawy sztuki religijnej w innych krajach starały się o to wyróżnienie. Papieska Rada do spraw Kultury, utworzona została w 1982 roku z inicjatywy Papieża Jana Pawła II. Papież ustanawiając ją podkreślił, że "dialog Kościoła z kulturami naszych czasów stanowi żywotne pole działania, na którym w tych ostatnich latach XX wieku rozgrywają się losy świata". Rada jest więc stałym ciałem papieskim, które stale i dynamicznie ułatwia "dialog Kościoła z kulturą na poziomie uniwersytetów i specjalistów, badaczy i naukowców oraz organizować znaczące spotkania między tymi światami kultury".

Kieleckie targi SACROEXPO, które odbędą się w tym roku po raz jedenasty, są jedyną imprezą, podczas której wręczana jest ta prestiżowa nagroda. O możliwość przeprowadzenia uroczystości ubiegali się też organizatorzy targów sztuki religijnej w innych krajach. Medal „Per Artem ad Deum" wręczany jest od sześciu lat lat. W ubiegłym roku przyznano go wybitnemu kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi. Rok wcześniej nagrodę otrzymał reżyser i twórca Sceny Plastycznej KUL Leszek Mądzik. Wśród laureatów znajdują się również wybitny artysta rzeźbiarz, profesor Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Stanisław Słonina, profesor Dobrosław Bagiński - rzeźbiarz i projektant, wykładowca uniwersytetu i politechniki w Lublinie oraz pracownia witraży „Furdyna” z Krakowa.

SACROEXPO, to miejsce, które na przestrzeni jedenastu lat stało się jednym z najważniejszych dla branży sakralnej w Europie. Każdego roku wystawę odwiedzają znane osobistości. Dotychczas gościliśmy na niej przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury arcybiskupa Gianfranco Ravasi, fotografa papieża Jana Pawła II Arturo Mari, arcybiskupa metropolitę krakowskiego Stanisława Dziwisza, Patriarchę Prawosławnego abp Sawę. Od lat SACROEXPO odbywa się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czasie ubiegłorocznej wystawy, w której wzięło udział ponad 250 wystawców z 15 państw gościliśmy pięć tys. zwiedzających - księży, architektów, historyków sztuki, producentów wyposażenia świątyń, rad parafialnych, gospodarzy obiektów sakralnych oraz handlowców.

W tym roku wystawie będzie towarzyszył debiutujący Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego EXPOSITIO - impreza dedykowana firmom oferującym produkty z zakresu muzealnictwa i ochrony zabytków. Stały rozwój tej dziedziny wymaga dostępu do wiedzy na temat nowoczesnych technologii i najnowszych produktów. EXPOSITIO to platforma do dyskusji, wymiany myśli i nowatorskich pomysłów oraz rozwiązań stosowanych we współczesnym muzealnictwie, to świetna okazja do spotkania z branżą, wzajemnych konsultacji, jak również specjalistyczne kompendium wiedzy dla stale szukających nowych rozwiązań i kompleksowych ofert dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Targom towarzyszyć będzie IV Międzynarodowa Konferencja Muzealników MUZEA NASZYCH CZASÓW, gromadząca dyrektorów i decydentów muzealnictwa. Jest to również miejsce integracji środowiska muzealników. Na wystawie zostaną zaprezentowane nowoczesne technologie i usługi, będzie miało miejsce również kilka premier produktów. Jesteśmy przekonani, że taka forma wzajemnego kontaktu i prezentacji rozwiązań pozwoli na tworzenie nowoczesnych i interesujących wystaw oraz przyczyni się do profesjonalnego rozwoju muzeów.