IMG-20231125-WA0003.jpg

Sprytne sztuczki i umiejętności ratujące życie. Wystawa Psów w Targach Kielce była miejscem widowiskowych pokazów

25 listopada 2023
Faro, Puler, Rodo, a także… Bułka i Bagietka były gwiazdami pokazów, które w pierwszym dniu Wystawy Psów odbyły się w Targach Kielce. W sobotę 25 listopada, zaprezentowały swoje wyjątkowe zdolności i zachwyciły publiczność. Pokazały mnóstwo widowiskowych sztuczek, a także umiejętności, które mogą uratować życie. Pokazy można zobaczyć jeszcze w niedzielę, 26 listopada.

Bułka i Bagietka – szerzej znane jako Wesołe Pieczywo, to utalentowane mopsy, które wraz z właścicielką, Aldoną Żmudą, zaprezentowały w Targach magiczny pokaz z motywem prosto z Harry’ego Pottera. Pieski bezbłędnie wykonywały polecenia właścicielki, które bynajmniej nie należały do najłatwiejszych.

Z kolei owczarek belgijski Faro zademonstrował publiczności efekty szkolenia obronnego. Chodzenie przy nodze, warowanie i siadanie to dla niego bułka z masłem; Faro jest w stanie zatrzymać złodzieja, który wyrwał torebkę właścicielce – udowodnił to biorąc udział w widowiskowym pokazie z udziałem pozoranta. Właściciel Faro, Tomasz Kaczmarczyk, instruktor szkolenia psów Związku Kynologicznego w Polsce – Oddział w Kielcach, a zarazem hodowca owczarków belgijskich, zapewnia, że takie szkolenie może przejść pies dowolnej rasy, a w każdym przypadku można osiągnąć zadowalające efekty, które jednak różnią się w zależności od potencjału psa.

- Szkoleniu obronnemu może zostać poddany każdy pies – również prywatnego właściciela. Służy to poprawie jego bezpieczeństwa. Pracować możemy z psem dowolnej rasy, choć wiadomo, że poszczególne rasy i psy mają określone predyspozycje – podkreśla Tomasz Kaczmarczyk. – Na przykład: proces tresury owczarka belgijskiego malinois to długa, ciężka droga – z wybojami. To psy bardzo wymagające, często chcące wykonać polecenie jeszcze zanim zostanie wydane. Najpierw musimy nauczyć je cierpliwości, a dopiero potem rozpocząć pracę nad konkretnymi umiejętnościami – dodaje.

W ostatnim czasie zainteresowanie szkoleniami jest wśród właścicieli psów bardzo duże. – Zwiększa się świadomość właścicieli, którzy chcą mieć psy ułożone, socjalne, bez agresywnych zachowań. Chcą mieć nad nimi stuprocentową kontrolę – przyznaje Tomasz Kaczmarczyk.

I taką kontrolę mają nad swoimi psami policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, którzy na Wystawę przyjechali z owczarkiem niemieckim – Pulerem oraz owczarkiem belgijskim – Rodo.

- W garnizonie świętokrzyskim posiadamy psy patrolowo-tropiące, wykorzystywane do służby patrolowej, zabezpieczania imprez masowych, takich jak mecze piłki nożnej, a także do tropienia śladów ludzkich na miejscach zdarzeń kryminalnych oraz przy przeszukiwaniach terenu – opowiada nadkom. Tomasz Gonciarz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. – Mamy też psy tropiące do śledzenia starszych śladów – wykorzystywane do pracy węchowej i przeszukiwania terenu za zaginioną osobą. Gdy już ją znajdą, szczekaniem sygnalizują, że wykonały zadanie – uzupełnia.

Pracę psów policyjnych wspiera technologia. – Wszystkie psy, które pracują w terenie są wyposażone w obroże z nadajnikiem GPS, ponieważ pracują swobodnie. Mają też szelki z napisem „Policja”, by osoba, którą odnajdą, wiedziała, że nie zrobią jej krzywdy. Gdyby pies zaginął, przewodnik ma swój lokalizator, dzięki któremu może go odnaleźć, a poza tym wie, jaki teren został przeszukany – podkreśla nadkom. Tomasz Gonciarz.

W świętokrzyskim garnizonie pracują także psy identyfikujące zapach narkotyków oraz materiałów wybuchowych.

- Aktualnie posiadamy 30 psów służbowych. W przyszłym roku planujemy zakup kolejnych 7 – w tym psa do wyszukiwania zapachu ludzkich zwłok, który będzie wykorzystywany nie tylko w województwie świętokrzyskim, ale w całej Polsce – mówi nadkom. Gonciarz.  

Co ciekawe, policyjne psy przechodzą na emeryturę – z powodu wieku lub stanu zdrowia. Wówczas pozostają pod opieką swoich przewodników, a Policja wypłaca im dodatki na utrzymanie byłych, czworonożnych pracowników.

Pokazy umiejętności psów policyjnych, obronnych i utalentowanych mopsów będzie można zobaczyć w Targach Kielce jeszcze w drugim dniu Wystawy, w niedzielę, 26 listopada. Potrwa ona od 10.00 do 18.00.

 

Polecane aktualności
21 listopada 2024
Podczas Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych po raz kolejny odbędzie się autorska akcja Targów Kielce "Podaj pomocną łapkę". Tym razem będzie można wesprzeć podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach.
24 listopada 2023
Kilka tysięcy najpiękniejszych psów z kilkuset ras będzie można zobaczyć w weekend 25-26 listopada w Targach Kielce. Dwie Międzynarodowe Wystawy Psów Rasowych organizuje kielecki oddział Związku Kynologicznego w Polsce.