Aktualności
Sustainable approaches towards green transition in polimeric materieals, czyli ważna konferencja zrównoważonym podejściu do transformacji materiałów polimerowych
90 osób z 38 organizacji spotkało się w Targach Kielce, żeby wymieniać się doświadczeniami i wiedzą z zakresu przetwarzania materiałów kompozytowych. Dwudniowa konferencja i warsztaty networkingowe organizowane są w ramach projektu GREEN-COMP finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
M.in. o elemencie, który kilka lat temu został uznany za jeden z najbardziej obiecujących materiałów jako monomer do syntezy innych, mówiła dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz, profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie:
– Chciałam z państwem podzielić naszymi badaniami, które wykonywaliśmy przez ostatnich kilka lat. Staraliśmy się uzyskać bardzo ciekawe, naszym, zdaniem materiały polimerowe oparte na surowcach pochodzenia roślinnego. […] Kurczące się zasoby ropy naftowej przy zwiększającej się emisji gazów cieplarnianych sprawiają, że zainteresowani nowymi technologiami polimerów wzrasta – mówiła dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz – Właśnie ze skrobi otrzymywany jest hydroksymetylofurfural, z niego otrzymywany jest związek, który najbardziej nas interesuje, czyli kwas furanodikarboksylowy.
Prelekcje wygłosili także dr hab. inż. Maria Kurańska, profesor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, dr hab. inż. Elżbieta Piesowicz, profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Katarzyna Pokwicka – Croucher, założycielka i CEO Ecopolplast oraz dr hab. Kamila Sałasińska z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.
Konferencja potrwa do 23 maja 2024 roku. Szczegóły: https://conference.green-composites.tech/
Targi Plastpol potrwają do 24 maja 2024 w Targach Kielce.