aktualnosci-metal-gala-styla.jpg
Ryszard Styła podczas Gali targów METAL, ALUMINIUM & NONFERMET i CONTROL-TECH 2010

Świat Gitarą Malowany z Targami Kielce

12 października 2010
Nowa płyta Ryszarda Styły

Gitarzysta światowej sceny jazzowej Ryszard Styła, koncertujący pomiędzy Polską, Kanadą i USA właśnie odebrał z wytwórni swój pierwszy autorski krążek.

Płyta DVD „Świat Gitarą Malowany” jest rejestracją ubiegłorocznego recitalu artysty podczas Targi Kielce Jazz Festiwal Muzyczne Listy do Milesa Davisa.

- Zaangażowaliśmy się w ten projekt, uznając produkcję płyty za jedno z ciekawszych wydarzeń polskiej jazzowej sceny muzycznej – wyjaśnia prezes zarządu Targów Kielce Andrzej Mochoń.

Festiwal jazzowy, poświęcony pamięci wybitnego kompozytora i trębacza Milesa Davisa, organizowany przez Kieleckie Centrum Kultury i Targi Kielce to międzynarodowa impreza. To właśnie tutaj, od ośmiu lat pod koniec września - w rocznicę śmierci wirtuoza trąbki Milesa Davisa, rozbrzmiewa w wykonaniu gwiazd jazz tradycyjny i najnowszy. W koncertach biorą udział giganci światowego i polskiego jazzu.

Ryszard Feliks Styła sam siebie nazywa „gitarzystą wędrownym”. Inspiruje go muzyka wszystkich kontynentów oraz własne przeżycia i doświadczenia, które odciskają piętno na jego twórczości. Jego recitale tworzą atmosferę więzi ze światem i słuchaczami. Pod mgiełką liryzmu kryje wewnętrzną radość i afirmację życia.

„Świat Gitarą Malowany” to projekt zainspirowany muzyką niemal wszystkich kontynentów, wzbogacony o wewnętrzne przeżycia artysty. Ryszard Styła utrzymuje swoje interpretacje w estetyce fusion, z istną wirtuozerią łącząc jazz i rock. Jest twórcą, który kreuje swój własny niepowtarzalny styl i formę muzycznej komunikacji. Uciekając się do języka mody, jest trendsetterem, który wytycza nowe ścieżki jazzu.

Styła zaliczany jest do najbardziej wszechstronnych polskich gitarzystów. Debiutował w wieku 17 lat, grając w licznych grupach bluesowo-rockowych.

W 1980 roku rozpoczął trwającą pięć lat współpracę z polską legendą jazz - rocka, zespołem Laboratorium. W pierwszej połowie lat 80-tych brał udział w projektach Witolda Reka, Adama Kawończyka i Tomasza Stańki. Od 1986 roku prowadził własny zespół „Spectrum Session”. Zapraszał wówczas do współpracy najlepszych polskich muzyków jazzowych i bluesowych oraz artystów amerykańskich. Grał z muzykami takimi, jak: Carlos Johnson, Billy Dickens, Ernie Adams, James Cammack, Steven Hooks czy Derrick Jones. Brał udział w licznych jazzowych festiwalach w Polsce: Jazz nad Odrą, Solo, Duo, Trio, Jazz Jamboree, Zaduszki Jazzowe, Warsaw Summer Jazz Days, Era Jazzu, Letni Festiwal w Piwnicy pod Baranami. Był również gościem wielu festiwali zagranicznych: Zaduszki Jazzowe w Chicago, Międzynarodowe Festiwale Jazzowe w Hanowerze, Berlinie Zachodnim, Frankfurcie, Monachium, Basel, Zurichu, Wiedniu, Kijowie i Goeteborgu.

Łącznie zagrał ponad 2000 koncertów festiwalowych i klubowych. Pracował w zespołach: Express, Stump, Jazz Live, Dżamble, Wolna Grupa Bukowina, Wały Jagiellońskie, Brass Time, Old Metropolitan Jazz, Basspace. Współpracował z poetą Adamem Ziemianinem i Wojtkiem Belonem oraz z Marylą Rodowicz, Elżbietą Adamiak, Krystyną Prońko, Andrzejem Zauchą, Zbigniewem Wodeckim i Ryszardem Rynkowskim.

Po wielu latach spędzonych w Kanadzie i USA powrócił do Polski i zamieszkał w Krakowie.