Aktualności
System kaucyjny jest nam niezbędny. Zgodnie przyznawali eksperci podczas targów Ekotech
Drugiego dnia targów Ekotech odbyła się debata pt. „Start systemu kaucyjnego. Znaczenie dla konsumenta i biznesu” organizowaną przez spółkę PolKa-Polska Kaucja, działająca w branży recyklingu w Polsce i za granicą wpierając świadomą edukację ekologiczną. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji nt. znaczenia wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. Eksperci z branży odpowiadali na pytania dotyczące zarówno obowiązków producentów, handlu, a także wszystkim konsumentów.
Prowadzącym debatę był Krzysztof Kieszkowski – Prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko i Przewodniczący Rady Nadzorczej PolKa. Spółka działa w branży recyklingu w Polsce i za granicą i wspiera świadomą edukację ekologiczną.
Wśród Prelegentów debaty znaleźli się specjaliści z branży, w tym m.in. Sebastian Anioł z firmy InPost, Filip Piotrowski specjalista GOZ w UNEP/GRID, Marek Mateja – koordynuje wdrożenie SUP, Marcel Rakowski PolKa – Polska Kaucja oraz Ewa Badowska-Domagała, radca prawna.
Wszyscy prelegenci zgodnie przyznali, że wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce to ogromne przedsięwzięcie, które ma na celu zmniejszenie liczby odpadów i poprawę cyrkularności polskiej gospodarki. Otwiera to również nowy rozdział w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. System ma potencjał wpłynąć na poprawę efektywności segregacji oraz odzysku opakowań, co jest kluczowe dla osiągnięcia celów ekologicznych. Jest on również wyzwaniem z jakim przyjdzie się zmierzyć polskim przedsiębiorcom i konsumentom. Będą musieli oni zmienić wiele nawyków i przyzwyczajeń.
Zgodnie z założeniami, celem na rok 2025 jest uzyskanie 77% zbiórki wprowadzonych opakowań. Pewnym jest również, że bez działającego systemu kaucyjnego będzie to niemożliwe. Badania pokazują, że obecnie niemal 90% Polaków popiera pomysł wprowadzenia systemu kaucyjnego.
Ewa Badowska-Domagała, w swojej wypowiedzi podkreślała, że system kaucyjny ma służyć zwiększeniu poziomu selektywnej zbiórki, a Filip Piotrowski dodawał, że system kaucyjny ma zupełnie inną efektywność i dynamikę. Jako przykład podał Estonię, gdzie ponad 80% strumienia odpadów zbieranych wokół dróg były to opakowania po napojach, a po wprowadzeniu systemu kaucji ta ilość wynosiła niecałe 10%. System ten bardzo mocno więc wzmacnia opakowania wielokrotnego użytku, napełniane ponownie i trafiające znowu na rynek, a to kierunek mocno kreowany przez Komisję Europejską. Marek Mateja podkreślał, że system kaucyjny ma wymiar mocno edukacyjny dla konsumenta. Pokazuje społeczeństwu, że śmieci mają wartość, że można je przywrócić ponownie do użycia. Absolutnie całym sercem za wprowadzeniem systemu kaucyjnego jest również Sebastian Anioł z firmy InPost, który jest przekonany, że przyniesie zdecydowaną poprawę środowiska, a także jak to środowisko wygląda. Marcel Rakowski, jako przedstawiciel operatora przyznał zadowolenie z faktu, że bardzo dużo recyklerów, którzy prowadzą taką działalność włącza się w rozmowy i inicjatywy w przetwarzanie materiałów.
Jak zgodnie dodawali rozmówcy, cele są ambitne, bo szacunkowo zakłada się zebranie 13 mld opakowań, z czego 77 proc. wprowadzonych opakowań ma być zebranych już w pierwszym roku funkcjonowania systemu. Zobligowanych punktów zbiórki będzie do tego ok. 14-15 tys. sklepów powyżej 200 mkw, co daje średnio na sklep ponad 666 tys. opakowań rocznie, a dziennie 2100.
/MSi/