Aktualności
Tarcza antykryzysowa: nowe ustalenia
Na pakiet przyjętych przez rząd ustaw składają się: projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (specustawa), projekt ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców (polityka nowej szansy) oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju (PFR): - „Obecna sytuacja wymaga podjęcia wielu niestandardowych, a zarazem systemowych rozwiązań. I taka jest właśnie nasza tarcza antykryzysowa. To zestaw wielu połączonych ze sobą rozwiązań, które zapewnią gospodarce wsparcie przy zachowaniu stabilności finansów publicznych. Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie, który zaprezentował tak szeroki i konkretny pakiet pomocowy dla obywateli w obliczu zagrożenia koronawirusem” – mówi minister finansów Tadeusz Kościński.
Mechanizmy, których celem jest niwelowanie skutków pandemii to między innymi przesunięcie terminu złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 r. przez podatników CIT na 31 maja 2020 r. Organizacje pozarządowe, których dochody są wolne od podatku oraz te działające w obszarze pożytku publicznego (jeżeli ich przychody stanowią co najmniej 80% wszystkich przychodów) będą mogły złożyć CIT-8 w wydłużonym terminie do 31 lipca 2020.
Nowa specustawa dotycząca zarządzania budżetem państwa zwiększa możliwości premiera do przesuwania środków między częściami budżetowymi. W ten sposób premier będzie mógł decydować, na jaki rodzaj walki z pandemią będą mogły zostać przekazane środki z rezerw celowych: - Wszystko po to, by szybko reagować na potrzeby poszczególnych dysponentów środków publicznych – wyjaśnia minister Kościński.
Kolejnym założeniem pakietu jest możliwość wstecznego rozliczania strat podatkowych w PIT i CIT. Stratę poniesioną w 2020 r. podatnicy, pod pewnymi warunkami, będą mogli odliczyć od dochodu uzyskanego w 2019 r. W tym celu, podatnicy złożą korektę zeznania za 2019 r. i dostaną zwrot. Pakiet dotyczący tarczy antykryzysowej zakłada też między innymi możliwość rezygnacji z uproszczonych zaliczek w 2020 r. i obliczanie zaliczek miesięcznych od bieżących dochodów, zaniechanie poboru opłaty prolongacyjnej, ulgę z tytułu darowizn przekazanych na walkę z koronawirusem, wyłączenie stosowania regulacji w podatkach dochodowych dotyczących tzw. złych długów, wydłużenie terminu na przekazanie przez płatników zaliczek na podatek od wynagrodzeń pobranych za marzec i kwiecień, zmianę terminu wprowadzenia nowej matrycy stawek VAT czy zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej.
Bliższe informacje dotyczące zmian dostępne są na rządowej stronie internetowej www.gov.pl.
(AO)