aktualnosci-zhp-brama.jpg
Brama Gniazda Kieleckiego w kształcie łuku Targów Kielce symbolizuje postęp i dynamiczny rozwój regionu świętokrzyskiego

Targi Kielce na 100-leciu Związku Harcerstwa Polskiego

20 sierpnia 2010
Brama do Gniazda Kieleckiego w kształcie targowego łuku

Każda z baz, w jakich stacjonują harcerze z poszczególnych Chorągwi symbolizuje region, z którego pochodzą. Odwiedzających kieleckich skautów wita brama wzorowana na logo Targów Kielce i głównym wejściu do ośrodka. Na terenie Gniazda mieszka blisko 200 wyjątkowo pomysłowych harcerzy z Kielc i okolic.

- Pomysł na bramę zrodził się już trzy lata temu na Zlocie ZHP, który odbył się w Kielcach. Zastanawialiśmy się, czym można pochwalić się w Krakowie i być rozpoznawalnym wśród około 8 tysięcy harcerzy – mówi Komendant Hufca Kielce – Miasto, hm Tomasz Rejmer, główny pomysłodawca bramy. – Wejść wzorowanych na zamkach na Zlocie w Krakowie jest mnóstwo, podobnie symboli kojarzących się z zabytkami z danego regionu. My chcieliśmy pokazać nasz region od tej postępowej strony i tak powstała koncepcja łuku Targów Kielce, czyli ich znaku rozpoznawczego. W ten sposób pokazujemy zarówno nasze miasto, jak i nas samych jako dynamicznie rozwijający się region, gdzie warto przyjechać, bo nie stoimy w miejscu – dodaje hm Tomasz Rejmer.

Taką bramę nie łatwo było jednak zrobić. Na początku powstał projekt, według którego wykonywano poszczególne elementy przez ponad pięć dni przed Zlotem. Montaż targowego łuku zajął cały dzień. Dzięki ciężkiej pracy wejście do Gniazda Kieleckiego wyróżnia się spośród wszystkich i jest niemal tak doskonałą wizytówką naszego regionu, jak przebywający w Krakowie świętokrzyscy harcerze.

Jubileuszowy Zlot Harcerstwa Polskiego ma dokonać podsumowania programu 100-lecia ZHP realizowanego w gromadach zuchowych, drużynach harcerskich, starszoharcerskich i wędrowniczych, środowiskach Nieprzetartego Szlaku, szczepach, kręgach instruktorskich, kręgach seniorów oraz we wszystkich harcerskich komendach. Wielki obóz odbywa się od 16 do 24 sierpnia 2010 roku. Bierze w nim udział ponad 8 tysięcy polskich harcerzy oraz kilkuset skautów z całego świata.